MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska so Slovinskom | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska so Slovinskom

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala so Slovinskom sedem vzájomných stretnutí s bilanciou 1 výhra, 3 remízy a 3 prehry. V zápasoch dominujú obrany, v siedmich stretnutiach padlo doteraz len 11 gólov. Skóre hovorí v prospech nášho dnešného súpera v pomere 7:4.

Prvýkrát neoficiálne v Prievidzi

Novodobá éra reprezentácie Slovenska odštartovala účasťou na turnaji v Sharjahu (SAE) v roku 1994, no predtým ako mužstvo trénera Vengloša vstúpilo na medzinárodnú scénu, odohralo niekoľko neoficiálnych priateľských stretnutí. V jednom z nich, v novembri 1993, sa predstavili Slováci, hrajúci pod hlavičkou „Výber Slovenska“, proti Slovinsku a na štadióne v Prievidzi zvíťazili po góloch Ľubomíra Faktora a Ľubomíra Luhového 2:0.

Oficiálne sa dnešní súperi stretli premiérovo vo februári 1998 na turnaji v Limassole. Na neutrálnej pôde nastúpil v tíme trénera Jankecha v základnej zostave člen súčasného realizačného tímu SR, tréner brankárov Miroslav Seman, na strane súpera žiaril v tom čase ofenzívny stredopoliar FC Porto Zlatko Zahovič. Práve on otvoril v 70. min skóre zápasu, na konečných 1:1 vyrovnával o štyri minúty neskôr kapitán Slovákov Ľubomír Moravčík.

Remízový výsledok priniesol aj rozlúčkový zápas družiny trénera Galisa s kalendárnym rokom 2004 v Trnave. Diváci sa na štadióne Antona Malatinského gólu nedočkali, zápas proti futbalistom spod Triglavu poznamenalo vážne zranenie Vratislava Greška, ktorý opustil ihrisko na nosidlách už po siedmich minútach a v reprezentácii sa opäť objavil takmer po ročnej pauze.

Kvalifikácia MS 2010

Prvý kvalifikačný dvojzápas priniesli duely o postup na svetový šampionát 2010 v Južnej Afrike. Weissovci vstúpili do kvalifikácie domácou výhrou 2:1 nad Severným Írskom a hneď na to ich čakal zápas v Maribore. Na štadióne Ljudski Vrt otvoril skóre zápasu domáci Milivoje Novakovič, no náš tím dokázal odpovedať gólovým zásahom Martina Petráša. V tom čase nebol k dispozícii VAR, snáď len preto pochopíme skrat nórskeho arbitra Sveina Oddvara Moena, ktorý regulárny gól Slovákom neuznal. Keď 81. min zvýšil Novakovič na 2:0, bolo o osude zápasu rozhodnuté. Gól Martina Jakubka v samom závere len upravil výsledok na konečných 2:1 pre domácich.

10. október 2009 sa mohol zapísať zlatým písmom do histórie slovenského futbalu, ale nakoniec bolo všetko inak. Kvalifikácia dospela do finále, do Bratislavy zavítali Slovinci a Slováci mali k dispozícii prvý postupový mečbal. Stačilo zdolať tím súčasného trénera Slovincov Matjaža Keka a Bratislava by zažila premiérové oslavy na svetový šampionát. Šampanské bolo v ten deň nedostatkovým tovarom a beznádejne vypredaný štadión na Tehelnom Poli praskal vo švíkoch. 23800 divákov hnalo tím trénera Weissa dopredu, ale keď Valter Birsa a Nejc Pečnik prekonali brankára Muchu, postupové oslavy sme museli odložiť na neskôr, do Chorzówa. Pamätné víťazstvo Slovákov v Poľsku 1:0 odsunulo nakoniec Slovincov na barážovú priečku, no po zvládnutom dvojzápase proti Rusku sa kvalifikovali na MS 2010 dodatočne aj oni.

Stanislav Lobotka (vpravo) v súboji s kapitánom Slovinska Boštjanom Cesarom v (Trnava, 1.9. 2017).
zdroj: TASR

Kvalifikácia MS 2018

Kvalifikačné repete si dali dnešní súperi v bojoch o postup na MS 2018 do Ruska. Aj tentoraz vstúpili do kvalifikácie Slovenskí sokoli zápasom proti Ostrovanom (v Trnave proti Anglicku 0:1), aj tentoraz vycestovali na prvý zápas na pôde súpera do Slovinska a podľahli najtesnejším rozdielom – 0:1. Domáci sa tešili po góle Roka Kronavetera a tímu trénera Kozáka neostávalo nič iné, len sa pokúsiť vo zvyšku kvalifikácie dobehnúť zameškané.

Po víťazstvách nad Škótskom, Litvou, na Malte a v Litve, sa dostali späť do hry a aj tentoraz sa hralo doma v Trnave proti Slovinsku o veľa. V dôležitom zápase si odpykávala trest za žlté karty stopérska dvojica Škrtel – J. Ďurica, no skvelým výkonom ich zastúpilo duo Škriniar – Gyömbér. Rozhodujúci moment priniesol rohový kop Maka. Následná Hamšíkova strela mierila do brvna, no odrazenú loptu si po súboji s Adamom Nemcom zrazil do vlastnej siete Miha Mevlja. Premiérové víťazstvo 1:0 nad Slovinskom posunulo naše mužstvo v tej chvíli v tabuľke s 15 bodmi na 2. miesto, no po prehrách v Anglicku a v Škótsku sa postupový sen o účasti na svetovom šampionáte v Rusku rozplynul. 

Kvalifikácia MS 2022

Do tretice sa dnešní súperi stretávajú v bojoch o účasť na tohtoročnom mundiale v Katare. Pred dvomi mesiacmi sa pokúšali zverenci trénera Tarkoviča na štadióne v Ľubľane oživiť postupové nádeje a po polhodine boli na dobrej ceste, keď sa po pohotovej hlavičke Róberta Boženíka ujali vedenia 1:0. Domáci však ešte pred odchodom do kabín stihli vyrovnať na konečných 1:1 gólom Petara Stojanoviča a nášmu tímu odopreli trojbodový zisk. Súperi sa dnes stretávajú na štadióne Antona Malatinského v Trnave tretíkrát, v dvoch predošlých dueloch, v novembri 2004 (0:0) a v septembri pred štyrmi rokmi (1:0), schádzali Slovenskí sokoli z trávnika vždy s čistým kontom.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

06.02.1998 SLOVINSKO – SLOVENSKO 1:1 / Limassol, turnaj
17.11.2004 SLOVENSKO – SLOVINSKO 0:0 / Trnava, prípravný zápas
10.09.2008 SLOVINSKO – SLOVENSKO 2:1 / Maribor, kvalifikácia MS 2010
10.10.2009 SLOVENSKO – SLOVINSKO 0:2 / Bratislava, kvalifikácia MS 2010
08.10.2016 SLOVINSKO – SLOVENSKO 1:0 / Ľubľana, kvalifikácia MS 2018
01.09.2017 SLOVENSKO – SLOVINSKO 1:0 / Trnava, kvalifikácia MS 2018
01.09.2021 SLOVINSKO – SLOVENSKO 1:1 / Ľubľana, kvalifikácia MS 2022

BILANCIA: 7 1 3 3 4:7

Mužstvá Slovinska a Slovenska pred kvalifikačným zápasom o postup na MS 2018 v Trnave (1.9. 2017).
zdroj: TASR


Značky