logo
Reprezentácia

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska so Švédskom

PETROHRAD (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala doteraz so Švédskom 5 medzištátnych stretnutí s bilanciou 3 remízy, 2 prehry, so skóre 2:5.

Prvý vzájomný zápas odohrali dnešní súperi v máji 1996 v Helsingborgu, kde tím trénera Jozefa Jankecha podľahol Švédom 1:2. Kostru kádra súpera tvorili bronzoví medailisti z MS 1994 v USA  Patrik Andersson, Joachim Björklund, do zápasu zasiahol aj Henrik Larsson, a po góloch Dahlina a Ingessona sa tešili z jednogólového víťazstva, hoci päť minút pred koncom stretnutia siahali Slováci na cennú remízu po vyrovnávajúcom góle Mariána Zemana.

Prvý ostrý kvalifikačný duel sa hral v októbri 2000 v Bratislave na Tehelnom poli v rámci kvalifikácie o postup na MS 2002 a aj keď sa diváci gólu nedočkali, zápas mal grády a napätie. Dve gólové príležitosti mal na kopačke Miroslav Karhan, najmä jeho sólový nájazd na brankára Hedmana volal po góle, no zverenci skúseného kouča Larsa Lägerbacka nakoniec dôležitý kvalifikačný bod z bratislavského duelu vydolovali.

V odvete, hralo sa v júni 2001 v Štokholme, si potom postrážili v domácom prostredí všetky tri zásluhou strelecky disponovaného Marcusa Allbäcka, ktorý prekonal brankára Königa dvakrát a prispel k účasti Švédov na svetovom mundiale v Južnej Kórei a Japonsku. Slovenská futbalová reprezentácia si v jubilejnom 100. zápase v rámci samostatného Slovenska body do kvalifikačnej tabuľky nepripísala.

Druhý domáci zápas so Švédskom priniesol v marci 2013 druhú bezgólovú remízu. Mužstvo vedené trénerskou dvojicou Stanislav Griga a Michal Hipp nenašlo kľúč k prekonaniu brankára Nordfelta,  severania, ktorí do Žiliny pricestovali bez najväčšej hviezda Zlatana Ibrahimoviča, sa nedokázali presadiť proti organizovanej defenzíve nášho mužstva a tak mužstvá zaznamenali druhú remízu z dovtedy štyroch vzájomných stretnutí.

Juraj Kucka v súboji s Mikaelom Antonssonom a Pontusom Wernbloomom v prípravnom zápase Slovensko – Švédsko 0:0 (26. marca 2013 v Žiline).
zdroj: SFZ

Tretí remízový výsledok, tentoraz v pomere 1:1, sa zrodil v doteraz poslednom vzájomnom stretnutí, v októbri 2018 v Štokholme. Slovensko prišlo krátko pred odletom do Švédska o trénera Jána Kozáka, ktorý sa rozhodol vzdať funkcie hlavného trénera a tak mužstvo viedol v pozícii dočasného hlavného kouča Štefan Tarkovič. V porovnaní s predošlým zápasom Ligy národov proti Česku (1:2) urobil tri zmeny v základnej zostavy a aj keď sa domáci ujali v 52. min vedenia 1:0 po góle Guidettiho, šesť minút pred koncom stretnutia sa krásnou strelou z diaľky prezentoval Albert Rusnák a vyrovnal na konečných 1:1.

Reprezentačnú premiéru si v Štokholme odbil Samuel Mráz, v aktuálnych kádroch pre záverečný turnaj Euro 2020 figurujú Švédi Nordfeldt, Krafth, Granqvist, Claesson, Ekdal a Berg, v slovenskom drese v Štokholme nastúpili Dúbravka, Škriniar, Šatka, Hancko, Kucka, Hrošovský, Lobotka, Greguš, Hamšík, Duda a Mak.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY SO ŠVÉDSKOM:

10.05.1996 Švédsko – Slovensko  2:1 / Helsingborg (prípravný zápas
)
11.10.2000 Slovensko – Švédsko  0:0 / Bratislava (kvalifikácia MS 2002)
02.06.2001 Švédsko - Slovensko  2:0 / Štokholm (kvalifikácia MS 2002)
26.03.2013 Slovensko - Švédsko  0:0
 / Žilina (prípravný zápas
)
16.10.2018 Švédsko - Slovensko  1:1 / Štokholm (prípravný zápas
)

Róbert Mak v prípravnom zápase Švédsko - Slovensko 1:1 (16. októbra 2018 v Štokholme).

Značky