MUŽI A – Zápas v Kazachstane: mráz prišiel z východu

Pondelok, 13.6.2022 15:55 | Posledná aktualizácia 17.6.2022 20:28
Nevydalo! Juraj Kucka a celý slovenský tím sa gólovo presadil raz, domáci dvakrát, prehrali sme v Kazachstane 1:2.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

NUR-SULTAN (SFZ) – Vo finále C-skupiny, do ktorého sa po predchádzajúcich výsledkoch dostali Kazachstan a Slovensko, sme potrebovali v metropole nášho súpera vyhrať. Po hroznom výkone v I. polčase a lepšom po prestávke sa však zápas skončil úspechom domácich. Pred septembrovým záverečným dvojzápasom tak majú do B-divízie namierené Kazaši.

Prvý polčas bol ako zlý sen. Ako ten najhorší sen. Výkon mužstva vlastne nebol úplne horší, ako viaceré predchádzajúce, zlý bol ale výsledok. Ten bol priam pekelný. A ešte mučivejšia bola bezradnosť, ktorá šla zo slovenskej reprezentácie. Pred súperovou bránkou takmer bezzubá, pred vlastnou rozpačitá.

Pri prvom góle sme Kazachom „prisvietili,” na vysokú „sviečku“ nepochopiteľne len dohliadali Gyömbér s Pekaríkom a tak Vorogovskij proste len doklepol loptu, ktorá mu padla do päťky z neba. Stávalo sa – v žiackych súťažiach.

Pri druhom obyčajný center do priestoru, kde bolo modrých dresov ako maku na poli a pritom Astanov bol vo vzduchu ako sám vojak v poli, sám, sám, sám. A tak vo výskoku ešte aj namieril a nemohlo nikoho prekvapiť, že trafil.

Za to, že to nebol v tej 39. minúte už tretí gól v našej sieti, vďačíme Rodákovi, ktorý po polhodine „vyžehlil“ neuveriteľnú hrubku Hrošovského v hĺbke našej šestnástky, vlastne v päťke. Vogorovskij sa však zachoval ako džentlmen, neponížil nás druhý raz a nechal vyniknúť slovenského brankára. Popravde, ak by sa vtedy na to všetko Rodák vykašľal, nikto by sa mu nemohol diviť.

Naše zápisy do štatistiky? V 5. minúte prvý roh, v 16. min Rusnákova strela medzi žrde, ktorú Šackij kryl. Inak  futbalová nuda, opäť viac hra do šírky, opäť málo rýchlosti, dravosti, drzosti (ak nerátame debaty s rozhodcami. Prečo to?!), jeden na jedného si trúfol akurát Haraslín, ale po vyhratom súboji nebolo čo s útokom spraviť, lebo do šestnástky šli lopty, ktoré cestovali tak dlho, ako by ich doručovala Slovenská pošta.

Boli sme to my, kto musel tento zápas vyhrať, už od stavu 1:0 stačilo domácim zostaviť šíky pod loptu a keďže sme ich nedokázali rozhasiť ani rýchlosťou, ani šikovnosťou, neraz v nich stáli aj všetci jedenásti a číhali. Vyčíhali si šancu, potom aj druhý gól...

Vo futbale sa dá za 45 hracích minút urobiť dosť aj veľa. Prvý krok urobili sokoli po piatich minútach, na mokrom umelom povrchu vyslal prízemnú strelu úplne presne k žrdi, takže Šackij nemal nárok – znížené! Kto chcel všimol si pred gólovou akciou výpad Valjenta z vlastnej šestnástky: po odobratí lopty domácim kolmo, rýchlo vpred, bez ohľadu na to, ako do neho dorážali Kazaši. Signál, že futbalové srdce Slovákov žije.

Takže ostávalo 40 minút. Slovenský motor zvyšoval obrátky, s Kuckovou biliardovou strelou si kazašská obrana so starosťami poradila, Dudovi začali vychádzať kľučky v priestore, kde to má význam. Lenže čas bežal a my sme potrebovali dať dva góly, aj remíza nám bola málo. Pochopil Pekarík, parádnou strelou z 30 metrov sa snažil nachytať domáceho brankára, ten si však dal pozor. Pribúdali naše rohy, po štvrtom v II. polčase bol v nie zlej pozícii De Marco, ale Kazaši mu nedopriali toľko času ako my Astanovovi v 39. minúte. V 69. prešiel dlhý center De Marca na opačnú stranu, kde nabehol Kucka, oprel sa do jedovky a Šackého musia páliť ruky ešte teraz, ale loptu za seba nepustil.

Ešte 20 minút, do hry prišiel Strelec, domáci dvojnásobným striedaním natiahli „nehru“ o dve minúty. Takže ešte štvrťhodinka.

Akonáhle došlo ku kontaktu, domáci hráč ležal a „plakal,“ keď dal Kucka gól hlavou po súboji, rozhodca Van Driessche (správne) usúdil, že sa pred ním dopustil faulu.

Takže 80. minúta, ostáva desať a nadstavený čas. Chceme dať dva góly, potrebujeme aspoň jeden. Novým hráčom na ihrisku je Almási, jeho prvý súboj so Šackým a brankár už signalizoval bolesť.

V 85. min mela na našej polovici, holandskí rozhodcovia podcenili nervozitu na trávniku, ktorá sa začala šíriť už peknú dobu. Padli dve žlté karty, z našej  strany Duda a čas plynul. O minútku v strede ihriska šiel vysokou nohou nešetrne do súboja s Malyjim Duda, po predchádzajúcej žltej dostal priamo červenú.
V tej chvíli naše šance na – lepší výsledok a víťazstvo v skupine - klesli veľmi nízko.

Ani nadstavených 5 minút, ani záverečné odhodlanie desiatky na trávniku na výsledku už nič nezmenilo. Kazachstan sa stal naším prekliatím v C-divízii, ktorú si s najväčšou pravdepodobnosťou zahráme aj v ďalšej edícii.

SAMUEL SLOVÁK (tréner Slovenska): „Vedeli sme, čo nás čaká, chceli sme od súpera body späť. Začali sme aktívne, aj keď bez šancí, dostaliu sme hlúpy gól a ten vykoľajil mužstvo. Záver I. polčasu nám nevyšiel, po prestávke to bolo lepšie, ale nedokázali sme tú lepšiu hru pretaviť do lepšieho výsledku. Kazachstan bol vždy efektívnejší, obral nás o body dvakrát. Chyby sa dejú, aj v zložení zostavy. Musíme akceptovať fakt, že sme prehrali gólmi, po ktorých sme sa dlho spamätávali. Ak sa niečo udeje v zápase, čo s mužstvom zamáva, dlho sa vraciame do zápasu. Súper bol od začiatku agresívny, hráči reagovali ako reagovali, potom keď už zápas nabral obrátky, vtedy sa tie emócie prejavili negatívne.“

JURAJ KUCKA: „Dali o gól viac ako my... Ťažko si výsledok vysvetľujem. My sme držali loptu, nemáme šance, nedávame góly, robíme hlúpe chyby a za ne platíme. Šancí nebýva veľa v takýchto zápasoch, vzadu nehrajú hráči bez nôh. Cez prestávku sme si povedali dosť, že takto ďalej to ísť nemôže. Dali sme do toho všetko, čo v nás ostalo, ale na zvrat to nestačilo. Môj neuznaný gól? Každý hráč pozerá na loptu, pri pohybe dôjde ku kontaktu, fakt neviem, či som ho strčil, to je futbal, rozhodca to vyhodnotil ako faul. Tabuľkové postavenie nie je dobré, šanca na postup je, ale už to nemáme vo vlastných rukách. Musíme niečo zmeniť, aby to na ihrisku vyzeralo inak. V našich silách je viac.“

MATÚŠ BERO: „Škoda, že o šanciach len hovoríme a keď prídu, tak ich nepremeníme. Nemyslím si, že môžeme byť spokojní s týmto zrazom. Všetko, aj výsledky bolo nedobré. Musím prísť zmena, ak aj máte väčšiu kvalitu, ale chýba kúsok srdiečka, nevyhráva sa. Každý sa musí pozrieť do zrkadla, čo robí zle.“

Muži A

0'
10:00
Yan Vorogovskiy
Kazachstan
18'
23'
Norbert Gyömbér
Muži A
Elkhan Astanov
Kazachstan
39'
10:45
45'
11:00
46'
Juraj Chvátal
Muži A
Striedajúci hráč: Vernon De Marco Morlacchi
51'
Matúš Bero
Muži A
72'
Albert Rusnák
Muži A
Striedajúci hráč: David Strelec
Mikhail Gabyshev
Kazachstan
Striedajúci hráč: Bagdat Kairov
73'
Kazachstan
Striedajúci hráč: Ramazan Orazov
73'
82'
Matúš Bero
Muži A
Striedajúci hráč: Ladislav Almási
Kazachstan
Striedajúci hráč: Yuri Logvinenko
83'
Ramazan Orazov
Kazachstan
86'
86'
Ondrej Duda
Muži A
87'
Ondrej Duda
Muži A
Abat Aimbetov
Kazachstan
Striedajúci hráč: Maxim Samorodov
88'
Aslan Darabayev
Kazachstan
Striedajúci hráč: Temirlan Yerlanov
88'
88'
Lukáš Haraslín
Muži A
Striedajúci hráč: Tomáš Suslov
90+4'
Ladislav Almási
Muži A
NS
90+5'

7
88'
8
Askhat Tagybergen
11
Gól z hry - 18'
73'
17
88'
18
Timur Dosmagambetov
19
73'
22
Alexandr Marochkin
5
Gól z hry - 39'
83'

20
86'

14
46'
4
Martin Valjent
15
23'
13
Patrik Hrošovský
19
Juraj Kucka
95'
21
Matúš Bero
Gól z hry - 51'
82'
8
Ondrej Duda
87'
86'
10
72'
17
88'

20
94'