MUŽI A - Remíza, hoci sme mohli vyhrať. Trénerovi i hráčom sa bod máli

Streda, 1.9.2021 20:35 | Posledná aktualizácia 2.9.2021 07:14
Vedieme 1:0! Strelec gólu Róbert Boženík mal obrovskú radosť.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ĽUBĽANA (SFZ) – Vo štvrtom kvalifikačnom zápase o postup na budúcoročné MS v Katare remizovalo Slovensko v Slovinsku 1:1. V súboji, ktorý sme mohli vyhrať, ale aj prehrať, sa tak body delili.

Už na prvý pohľad dobrá zostava bola odpoveďou na prvotné očakávania, ďalšia otázka bola namieste od 1. minúty – aká bude hra slovenského mužstva?

Dvadsať minút akoby ležal na tíme tieň Eura, na hráčoch bolo zrejmé veľké chcenie, ale vyprodukovali sme priveľa zbytočných technických chýb, ktoré viedli k ľahkým stratám lopty. Žiadnu futbalovú hitparádu neukazovali ani domáci, prvý strelecký pokus si pripísal Lovrič po tom, ako si Zajc vypýtal faul pred našou šestnástkou v 18. minúte. Lopta šla mimo...

Kvalitatívny posun v našom hernom prejave odštartoval Kucka skvelou kolmicou na Boženíka, tomu chýbali decimetre, aby sa ocitol sám pred Oblakom. Potom vyviezol loptu cez dve tretiny ihriska Lobotka a nabil Kuckovi, toho strela šla mimo. Ďalšia minúta a ďalšia solídna kombinácia, ktorú sme zbrdzili vo finálnej fáze, inak by mal Lobotka lepšiu pozíciu na strelu, takto zakončil pod tlakom a nepresne. Chvíľku po polhodine však Weiss predviedol svoju šikovnosť a um, s hodinárskou presnosťou našiel hlavu Boženíka 11 metrov od Oblakovej brány a náš hrot trafil excelente a nechytateľne – 0:1.  A mohla byť radosť väčšia, o päť minút uvoľnil Hamšík Schranza, ten si nabehol a zblízka pálil, Oblak by si neškrtol, ale lopta šla do pravej žrde.

Škoda, mohlo byť všetko inak, pretože posledných päť minút I. polčasu patrilo Slovincom. To, čo nahodil Mlakar v 40. min ho bude strašiť ešte dlho, pretože z metra nedoťukol do prázdnej brány po závare pred Rodákom, v 43. min Iličič skvele prehodil za náš defenzívny val Stojanovičovi a ten sám proti slovenskému brankárovi nezadržateľne skóroval – 1:1. A tesne pred polčasovým hvizdom Štulac ešte preveril Rodáka, či už nie je v šatni, našťastie nebol.

Slovenská reakcia sa dostavila krátko po návrate z kabín, z prvého rohu poslal Hamšíkpresný center, Kucka v správnej chvíli nabehol na správne miesto, hlavou poslal loptu do brvna. Ešte sme ani nedoľutovali, že nám šťastie nepraje a už sme ďakovali, že ho máme, lebo Mlakarovi chýbal kúsok, aby prihrávku sprava doklepol z blízka do siete. A o šesť minút, keď po šikovnom prestrčení do šestnástky pálil Lovrič len do bočnej siete.

Sokolom sa tiež remíza málila. Náš druhý gól mal na hlave Škriniar po ďalšom výbornom centri Hamšíka, v ideálnej pozícii i vzdialenosti neupratal loptu medzi žrde, škoda.

Domáci pritvrdili v súbojoch a ťažili z našich nepresných odkopov od vlastnej šestnástky, Lovrič sa tak dostal k strele, ktorá mohla byť nebezpečnejšia ako bola.

Rovnako ako keď si Mak narazil so Strelcom a mal na nohe naše víťazstvo, ale jeho strele chýbala potrebná razancia aj umiestnenie, takto si s loptou Oblak poradil a keď si Mak v nadstavenom čase po zákroku Blažiča pýtal pokutový kop, rozhodca mlčal.

Zápas sa skončil remízou, ktorá je vlasne spravodlivá. Mohli sme ho vyhrať, mohli sme ho prehrať, Slovinci sa báli, že ho prehrajú a nahnali nám chvíľami strach, že ho vyhrajú. Aj to je futbal.

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Chceli sme v zápase uspieť, to znamená vyhrať. Vzhľadom na počet našich šancí a že boli čistejšie ako tie domácich sa nám remíza máli. Prevláda teda pozitívne hodnotenie nášho výkonu, škoda, že nie víťazné. Ak by sme dali gól na 2:0, to by zápas zlomilo v náš prospech definitívne. Gól sme dali po veciach, ktoré robíme, ktoré si na tréningoch pripravujeme, aj keď zas musím povedať, že času na robotu je teraz naozaj málo. Zaťaženosť niektorých hráčov v rýchlom zápasovom tempe je enormná, Schranz hral v krátkom čase tretí, Hamšík štvrtý. Zmena, o ktorej sme nielen hovorili, bola vo viacerých herných komponentoch, dnes je potrebná agresívna, rýchla, kolmá akcia, napokon práve z takej sme dali gól a z takých sme si vytvárali tie šance. Potešila ma aj reakcia v kabíne, keď Hamšík mobilizoval spoluhráčov slovami, že hráme za všetkých, aj tých, čo sú na tribúne. Pre mňa sú všetci členovia kádra rovnocenní. Sme v kontakte s príslušnými autoritami u nás aj na UEFA, aby sme doriešili situáciu okolo brankára Kuciaka ku všeobecnej spokojosti.“