ObFZ – V Trenčíne našli recept na dorastencov

Piatok, 26.1.2024 12:22 | Posledná aktualizácia 29.1.2024 08:49
Jedenástka roka 2023 ObFZ Trenčín.
Jedenástka roka 2023 ObFZ Trenčín.
autor: ObFZ Trenčín, zdroj: ObFZ Trenčín

BRATISLAVA (SFZ) – Oblastný futbalový zväz Trenčín patrí medzi najväčšie v rámci celého Slovenska. Predseda Ivan Gróf hovorí, že od toho sa odvíjajú všetky radosti aj starosti.

„Ak sa stretnú dve mužstvá z hraničných obcí našej oblasti, tak precestujú cca 200 km,“ povzdychne si šéf zväzu Ivan Gróf. „V štyroch súťažiach dospelých v rámci nášho zväzu združujeme 54 družstiev. Pomyselnou výkladnou skriňou je najvyššia súťaž – v 7. lige hrá šestnásť tímov. V lete oslávil triumf v náročnej súťaži TFK Opatová nad Váhom, ktorý úspešne pôsobí aj v regionálnej 6. lige Sever Západoslovenského futbalového zväzu. Po jesennej časti je náš nováčik súťaže na jej prvom mieste!“ vyjadril predseda Oblastného futbalového zväzu Trenčín Ivan Gróf spokojnosť s dôstojnou reprezentáciou Opatovčanov v krajskej súťaži.

„Tento rok sme prvýkrát hrali o Pohár Predsedu ObFZ Trenčín. Premiérové víťazstvo získalo mužstvo Trenčianskych Stankoviec B. Pravidlá SC neumožňujú štart B-družstvám, tak v Slovnaft Cupe ObFZ Trenčín reprezentoval porazený finalista, FKS Nemšová,“ pochválil Ivan Gróf nový projekt z dielne Oblastného futbalového zväzu Trenčín. 

Pevnou súčasťou aj vizitkou dobrej práce zväzového aparátu je tradičná Jedenástka roka ObFZ Trenčín. „Hlasovanie je záležitosťou trénerov mužstiev siedmej ligy a vyhodnotenie elitnej zostavy je súčasťou koncoročného stretnutia Výkonného výboru s odbornými komisiami. Vyhlasujeme aj najlepšieho rozhodcu, za rok 2023 sa ním stal Martin Brezina z Myjavy,“ predstavil Gróf formát slávnostnej bodky roka pod hradom Matúša Čáka. Zväz si uctieva aj dlhoročných funkcionárov, vďaka ktorým žije futbal na dedinách. Na ocenenie za záslužnú prácu navrhujú laureátov samotné kluby. 

Najlepší rozhodca ObFZ Trenčín 2023 je Martin Brezina (v strede).
Najlepší rozhodca ObFZ Trenčín 2023 je Martin Brezina (v strede).
autor: ObFZ Trenčín, zdroj: ObFZ Trenčín

Enormné úsilie vkladajú na trenčianskom zväze do práce s mládežou. „Od súťažného ročníka 2014/15 sme sa zamerali v oveľa väčšej miere na výchovu mladých talentov. Snažíme sa vytvárať maximálne podmienky pre ich výchovu a rast. Súťaže sme zreorganizovali takým spôsobom, aby na jednej strane nemusela mládež cestovať dlhé vzdialenosti a na druhej strane odohrala čo najviac stretnutí. V uvedenom ročníku sme otvorili súťaže prípraviek, kde sa nám prihlásilo 42 družstiev. V tomto ročníku máme 59 družstiev v prípravkách a celkovo v mládežníckych súťažiach pôsobí 98 tímov,“ chrlil zväzový šéf čísla, ktoré vzbudzujú oprávnený rešpekt. „Každý rok otvárame pre mládež v jednotlivých kategóriách aj halovú sezónu, ktorá sa teší veľkej obľube. Medzi najaktívnejšie kluby v pôsobnosti nášho zväzu, ktoré sa venujú práci s mládežou a majú aj mužstvo dospelých, je Trenčiansky futbalový klub Záblatie, ktoré má v súťažiach sedem mládežníckych mužstiev!“ poklonil sa Ivan Gróf na diaľku futbalovým nadšencom z mestskej časti Trenčína, ktorí sú inšpiráciou pre mnohé kluby. 

Zdá sa, že v Trenčíne našli recept aj na všade toľko skloňované problémy s dorasteneckými tímami. „Práca s mládežou je vtedy efektívna, keď sa na jej konci navyšuje počet družstiev kategórii U19. Dlhodobo sme len ťažko napĺňali tieto súťaže, kde nám v posledných rokoch hrávalo šesť až osem tímov. V minulom a tomto ročníku ale pôsobí v súťažiach ObFZ štrnásť družstiev! Posledným víťazom bola Horná Súča, ktorá dnes pôsobí v 4. lige a z pätnástich účastníkov jej patrí desiate miesto,“ vyjadril Gróf potešenie z pozitívneho trendu v kategórii, ktorá je neuralgickým bodom práce s mládežou všade na Slovensku. 

Šéf jedného z najväčších zväzov z pohľadu rozlohy aj počtu klubov s obľubou hovorí, že sa už roky drží hesla - Kto nepozná svoju históriu, ten nemá žiadnu budúcnosť. „Začali sme pracovať na vydaní knihy histórie futbalu v ObFZ Trenčín a tento rok sa nám ju podarilo vydať. Encyklopédia klubov ObFZ Trenčín, na ktorej pracoval niekoľko rokov Peter Martinák, sa teší veľkej popularite. Krstili sme ju pri príležitosti stretnutia Slovnaft cupu medzi mužstvami OK Častkovce a AS Trenčín, parádna kulisa na pohárovom zápase rámcovala dôstojným spôsobom túto udalosť, za čo chceme vysloviť vďaku šéfovi futbalu v Častkovciach Martinovi Madrovi aj starostovi Dušanovi Bublavému.“

VEDENIE ObFZ TRENČÍN

Predseda: Ivan Gróf 

Podpredsedovia: Marcel Meravý, Pavol Horeš

Členovia: Ján Burza, Milan Dunajčík, Marek Koníček, Ján Obeda, Peter Sokol, Henrich Šálek, Pavel Pristaš, Miroslav Sokolík, Jozef Mrázik

Sekretár: Tomáš Vaňo

Kontrolór: Ján Majtán

Krst Encyklopédie klubov ObFZ Trenčín.
Krst Encyklopédie klubov ObFZ Trenčín.
autor: ObFZ Trenčín, zdroj: ObFZ Trenčín
SFZ

Značky