Albert Rusnák
Albert Rusnák
Albert Rusnák

Bio

Tréner reprezentácie U19

Zrodil sa na futbalom strome, sorta Rusnák. Kam sa okolo neho pozriete, tam je futbalista – otec, strýko, syn.

Albert, dnes s prívlastkom starší, sa narodil 14. januára 1974 v Žiline (hoci mnohí ho tlačia na východ, odkiaľ pochádza jeho rodina, on sa skutočne narodil pod Dubňom). Meno aj futbalové gény zdedil po otcovi, ligovom futbalistovi, formoval ho aj otcov brat Vladimír, rovnako majúci ligovú aj trénerskú minulosť. 

Prenikol do najvyššej súťaže ako víchor, vo farbách prešovského Tatrana okúsil ešte federálnu ligu v jej poslednom ročníku. Hrával na krídle, mal danosti špičkového útočníka rýchlosť a techniku, na nie práve hrubých nohách držal loptu ako magnetom.

Po roku v slovenskej I. lige sa presunul do Drnovíc, hrával akurát dosť, chutili mu viac prihrávky a prieniky ako góly, najviac sa mu páčilo baviť ľudí futbalom. Šla z neho taká energia, že keď v Košiciach skladali majstrovský tím pod vedením Jána Kozáka, fachman s nosom na dobrých futbalistov hodil laso aj na neho a z Moravy ho stiahol späť na slovenský východ. Boli z toho dva tituly, životná sezóna 1996/97, následne zápasy dokonca v Lige majstrov, našliapnuté mal na obrovskú (aj reprezentačnú) kariéru.

Všetko zmenila autonehoda, zlom v jeho kariére i živote.

S trénovaním začal ako 26-ročný v Bardejovskej Novej Vsi, potom pôsobil v Krásnej nad Hornádom. Odtiaľ jeho kroky putovali do MFK Košice, kde postupne trénoval prípravku, mladších aj starších žiakov a mladších dorastencov. Šesť mesiacov z roka 2010 pôsobil v akadémii Manchestru City ako vyhľadávač talentov. Potom prišiel do Michaloviec, vyše roka vykonával funkciu trénera staršieho dorastu, od apríl 2012 do jari 2013 bol hlavným koučom áčka MFK Zemplín, potom bol zodpovedný za klubový dorast. Od septembra 2016 prevzal Lokomotívu Košice, v júni 2018 sa dal do služieb SFZ ako tréner tímov do 18 resp. 19 rokov.