SFZ – Ako sa priblížiť anglickému futbalu

Utorok, 16.4.2024 11:38 | Posledná aktualizácia 17.4.2024 08:21
PIVARNIK_ARSENAL_AKADEMIA.jpeg
Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník na návšteve akadémie Arsenalu.
autor: Roman Pivarník

BRATISLAVA (SFZ) – Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník absolvoval minulý týždeň návštevu akadémií dvoch londýnskych veľkoklubov. Čím sa - napriek veľkým rozdielom medzi futbalom na Britských ostrovoch a u nás - môžeme od „kolísky futbalu“ inšpirovať, to prezradil v nasledujúcom rozhovore.

Minulý týždeň ste v Londýne navštívili dve špičkové akadémie – Arsenalu a Tottenhamu. Aký bol primárny cieľ tejto návštevy?
„Človek sa stále učí a stále chce zbierať nové poznatky, vymieňať si názory a informácie s odborníkmi z iných častí sveta. Na Slovensku sa snažíme nastaviť trendy či už v tréningovom procese, ale aj v kvalite prostredia, v ktorom hráči a tréneri pracujú a chceli sme si potvrdiť, že ideme správnym smerom. Nebolo to, samozrejme, len o priestoroch jednotlivých akadémií – to by sa u nás reprodukovalo naozaj ťažko. Venovali sme sa prezentáciám a výmene skúseností ohľadom fungovaniach týchto akadémií.“

Čo ste sa dozvedeli?
Získal som veľa poznatkov, nemal som až taký prehľad ako fungujú akadémie v Anglicku. Arsenal má napríklad tri rozdielne akadémie, rozdelené podľa vekových kategórií, kým Tottenham má všetky kategórie „pod jednou strechou“ a má v komplexe k dispozícii 21 ihrísk.“

Hovorili ste aj o priestoroch – inšpirovali vás natoľko, že by ste niečo z toho, čo ste videli, chceli aplikovať aj na Slovensku?
„Ťažká, no dôležitá otázka. V spolupráci so štátom, mestami, župami a klubmi Slovenský futbalový zväz dokázal postaviť štadióny. Tie však slúžia na zápasy a pre mňa je najdôležitejšie mať tréningovú infraštruktúru. Chceme, aby deti trénovali na rovnakom mieste ako seniorské tímy, podobne ako v Tottenhame, pretože to mládežnícke ročníky môže motivovať. Niektoré kluby na Slovensku majú veľmi kvalitnú infraštruktúru – DAC, Žilina sa snažia posúvať a mohli by sa podľa mňa inšpirovať v niektorých veciach práve Tottenhamom. Samozrejme, v menšom rozmere.“

Aké sú rozdiely v tréningovom systéme mládeží v Anglicku a na Slovensku?
„Tlačíme trénerov akadémií do toho, aby viac hrali. V akadémii Arsenalu som sledoval kategórie od 9 do 14 rokov a tieto deti zďaleka netrénujú toľko, ako u nás. Majú tréningy len tri krát týždenne a 80% času na tréningu venujú práve hre. Cez herné formy sa následne snažia hráčov posúvať. Tréningy sú vždy až po škole. Druhý veľký rozdiel sú súťažné zápasy. V Anglicku ich až do kategórie U18 nemajú, hrajú len prípravné, či priateľské duely. Mládežnícky futbal je o rozvoji hráča – fyzickom, technickom, ale aj mentálnom a na toto sa na Ostrovoch sústredia najviac. Hráčov učia vyhrávať, ale najväčší dôraz je kladený na rozvoj jednotlivých detí a nie na výsledok. A to je niečo, čo u nás nevie uchopiť veľká časť hráčov, trénerov, či rodičov. My, samozrejme, chceme, aby sa naše mladé nádeje učili vyhrávať, ale zároveň chceme, aby vyhrávali futbalovými zručnosťami a práve na ne tak musíme klásť v tréningovom procese najväčší dôraz.“

ARSENAL_TRÉNINGOVÉ_CENTRUM.jpeg
TOTTENHAM_TRÉNINGOVÉ_CENTRUM.jpeg
PIVARNÍK_TOTTENHAM.jpeg
PIVARNÍK_ARSENAL.jpeg
PIVARNIK_ARSENAL_AKADEMIA.jpeg



Značky