SFZ - Mentoring v slovenskom futbale očami osobností a trénerov

BRATISLAVA (SFZ) - V druhej časti článku, publikovanom v magazíne Technického úseku SFZ s názvom "Asistent trénera", ponúkli svoj pohľad na tému "mentoring v slovenskom futbale" futbalové osobnosti a tréneri Alexander Vencel ml., Miroslav Hýll, Oto Brunegraf a Michal Gašparík.

ALEXANDER VENCEL ML.

Bývalý reprezentačný brankár pôsobil v úlohe konzultanta a inštruktora pre Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) a svojou odbornosťou a skúsenosťami v rámci metodiky a tréningov brankárov sa významne angažoval v programe roz- voja trénerov brankárov vo svete pre FIFA. Zaujímalo nás, ako vníma zo svojho pohľadu funkciu mentoringu vo vzdelávacom procese. „Pre rozvoj človeka to môže mať len pozitívny dopad. V rámci klubu môže mentorovať mládežníckeho trénera tréner A-tímu. V tomto prípade môže v širšej miere dodržať klubovú filozofiu, vie čo chce klub, akých hráčov a akým spôsobom chce klub vychovávať, aby na najvyššej úrovni bolo vidieť identitu daného klubu. Externý mentoring je postavený na zástupcoch federácie, ktorí nominujú ľudí na pozície mentorov. Ide prevažne o mentoring odborného typu dotýkajúci sa prevažne toho, čo sa odohralo na ihrisku. A postrehy mentora nemusia pritom korešpondovať s klubovou filozofiou,“ vysvetľuje bývalý brankár bratislavského Slovana s výraznou stopou vo Francúzsku.

V drese Racing Štrasburg odchytal šesť sezón a absolvoval 184 zápasov. Ďalších päť rokov pôsobil v HAC Le Havre a v ročníku 1998/99 mu denník France Football udelil ocenenie pre najlepšieho brankára v lige.

Podľa jeho slov je z organizačného hľadiska dôležité, či sa mentoring realizuje raz za týždeň, alebo sa berie do úvahy týždenný mikrocyklus. To súvisí s obsahom mikrocyklu, ktorý smeruje k samotnému zápasu. Pri dlhodobom mentoringu je nutné zohľadniť rozdielnu východiskovú pozíciu a samotný zámer. „Je dôležité vytýčiť si a konkrétne pomenovať danú činnosť, ktorá bude mentorovaná a bude sa dlhodobo rozvíjať. Hovoríme o časovom úseku napríklad dvoch až troch mesiacov, kedy sa efekt mentoringu môže prejaviť a mať pozitívny dopad na výsledok v danej činnosti. Samozrejme, aj v tomto procese je potrebné stanoviť dni, kedy sa na tréningu bude vybraná činnosť opakovať, v akom rozsahu a tiež kedy bude poskytovať mentor svojmu zverencovi feedback. Foriem je veľa, pri dobrej organizácii môže študent z mentoringu veľa vyťažiť a efektívne napredovať,“ vysvetlil Alexander Vencel ml.

Zaujímavá je jeho myšlienka v súvislosti s vnímaním slabých a silných stránok jednotlivcov a kolektívu. „Mentorovať môžete dnes všetko. Prirovnal by som to k auditu firmy. Audítor sa bude snažiť nájsť nedostatky, ktoré môžete zlepšiť, alebo tiež prednosti, ktoré môžete doviesť k dokonalosti. Tu vidím isté rezervy. My sa väčšinou snažíme vnímať to, čo môžeme opraviť, vylepšiť. Treba sa však pozerať aj na to, čo je dobré a vypracovať to na ešte vyššiu úroveň. V určitej miere môžeme nedostatok v nejakej oblasti prekryť výraznou prednosťou v inej oblasti."

MIROSLAV HÝLL

Svojim ľudským a odborným ponímaním predbehol v otázkach mentoringu dobu. Pri nástupe do funkcie koordinátora trénera brankárov SFZ aktivizoval slovenskú brankársku komunitu, organizoval brankárske workshopy, prízvukoval nutnosť odovzdávať si nadobudnuté skúsenosti a nabádal k systematickej práci pri výchove brankárov v kluboch, pričom im nechával v rámci klubových štruktúr priestor pre vlastnú realizáciu. Dá sa povedať, že Miroslav Hýll sa približoval svojimi aktivitami podstate „mentoringu“ už v časoch, kedy nebol zadefinovaný v štruktúrach vzdelávania SFZ.

"Už pred aktuálnym školením trénerov UEFA Goalkeeper A licencie sme s chlapcami spolupracovali, vzájomne sme sa spoznali a o to bližšie máme k sebe teraz počas školenia. Úvodná beriéra medzi mentorom a študentom tak bola už skôr prekonaná. Tréningový proces Mateja Babica, Andreja Fišana, či Martina Polohu som mal za uplynulý čas možnosť do detailov zmonitorovať, rovnako aj prácu ďalších slovenských trénerov brankárov v tréningových procesoch v ich kluboch a v akadémiách. Z tohto pohľadu môžem povedať, že mentoring má v našom vzájomnom vzťahu svoje miesto a dlhodobo spolupracujeme,“ komentoval vzťah k svojim zverencom mentor študentov UEFA Goalkeeper A licencie a koordinátora trénera brankárov SFZ, Miroslav Hýll.

"V samých začiatkoch bola moja účasť na tréningoch strašiakom. Viete, keď sa objaví trénerovi na tréningu človek zo SFZ s kamerou, myseľ robí svoje. Postupne si však zvykli, pochopili a uverili, že som jeden z nich, že môžeme debatovať a posúvať sa dopredu. Som rád, že nám to funguje a vzájomne sa rešpektujeme,“ dodal bývalý slovenský reprezentačný brankár.

Na klubovej úrovni mu štatistici napočítali počas šestnásťročnej kariéry odchytaných 391 zápasov. Skúseností má na rozdávanie. A aj ich rozdáva. „Hovorí sa o nás, že my brankári sme zvláštna komunita. Pravda, nás trénerov brankárov nie je tak veľa ako hlavných trénerov. Teší ma, že na workshopoch sa zišlo vždy minimálne 35 brankárov z celého Slovenska, každý sa chcel učiť od každého... Skvelé. Dnes ma chlapci pravidelne kontaktujú, bavíme sa o brankároch, komunikujeme,“ pochvaľoval si Miroslav Hýll a smerom k brankárskemu kolegovi a mentorovi Alexanderovi Vencelovi ml. dodal:

"Jeho otec nastavil pred 35 rokmi slovenskú metodiku výchovy brankára a my sa jej držíme dodnes. Už keď som bol dorastenec, boli k dispozícii brankárske kempy a my sme sa mohli posúvať dopredu. Ťažíme z toho aj v súčasnosti. UEFA a FIFA nám ponúka užitočné odporúčania, ale ak by som sa mal zamerať ja sám na brankársku školu inej krajiny, napríklad z Talianska, tak by som si netrúfol ju nasledovať, pretože ju nepoznám, respektíve vidím len časti, ktoré by boli vytrhnuté z kontextu. Ovládam a opieram sa teda o tú slovenskú, ktorú s odborníkmi akým je Alex Vencel ml., vylepšujeme a myslím si, že sa máme čo učiť, ale aj o čo opierať.“

OTO BRUNEGRAF

S trénerom Pavlom Hapalom vytvoril v našich zemepisných šírkach ojedinelý trénerský tandem. Mix odborných trénerských znalostí s ľudskými, s ingredienciami pohody a zároveň profesionálneho prístupu, ich oboch nasmeroval najskôr k úspechu na ME do 21 rokov 2017 v Poľsku a neskôr do pozícií reprezentačných kormidelníkov A-tímu Slovenska. Dušou realizačného tímu bol vtedajší asistent trénera Oto Brunegraf. Tí, ktorí ho poznajú, by s označením „rodený mentor“, určite súhlasili.

"Už počas minulého obdobia som mal možnosť byť zapojený do niektorých vzdelávacích projektov, ktoré organizoval Zsolt Pakusza a musím povedať, že niektoré ma oslovili. Vďaka nim sa mi naskytol smerom k vzdelávaniu nový rozmer, nový pohľad. A to nielen z mojej strany k študentom, ale aj z opačnej strany. Práca mentora je z veľkej časti podmienená odbornou komunikáciou. Keď si predstavím možnosť pracovať s trénermi s najvyššou licenciou vzdelávania, komunikovať s ligovými trénermi a perspektívnymi budúcimi ligovými trénermi, príde mi to zaujímavé, prospešné a obohacujúce. Úprimne, dáva mi to zmysel a vidím sa v tom,“ vyjadril sa otvorene smerom k mentoringu.

V tejto súvislosti sa vynárajú spomienky na časy, kedy slovenská 21-ka bojovala pod vedením trénera Galáda o postup na európsky šampionát a bol to práve Oto Brunegraf, kto sledoval budúceho súpera slovenských sokolíkov, tím Gruzínska, v domácom stretnutí proti Luxembursku v ďalekom Gori. Už vtedy si akoby v predstihu testoval mentorské zručnosti a ponúkal užitočné rady a postrehy svojmu kolegovi. „Je to zaujímavá súvislosť, pretože nedávno som si zaspomínal na gruzínsky výjazd spolu s trénerom Žiliny Pavlom Staňom, ktorý so svojim tímom absolvoval tiež cestu v rámci európskych pohárov do Gori. Človek si v komunikácii s trénermi osvieži mnohé momenty, ktoré počas kariére zažil. Aj tentoraz bolo o čom sa rozprávať, o čo sa podeliť,“ reagoval Oto Brunegraf.

Podľa jeho názoru je hlavným pilierom mentoringu sloboda rozhodovania samotného študenta. "Mentor by nikdy nemal svoj pohľad na vec respondentovi vnucovať. Je dôležité, aby mal tréner otvorenú myseľ, bol prístupný viacerým názorom a vedel si vyselektovať to najprospešnejšie, a zároveň aby si razil svoju cestu a veril v úspech. Poslaním mentora je z môjho pohľadu ponúknuť svojmu zverencovi radu, alebo ho upozorniť na nástrahu, ktorá ho môže stretnúť, respektíve dať mu preventívne možnosť takejto nástrahe sa vyhnúť. Pointou sú ponúkané možnosti a usmernenia zo strany mentora,“ povedal na záver Oto Brunegraf.

MICHAL GAŠPARÍK

Slovo sme dali aj druhej strane a aj keď oficiálny status Michala Gašparíka v tomto kontexte je „študent UEFA PRO licencie“, v osobe 39-ročného bývalého ligového futbalistu vyrástol úspešný moderný tréner, aktuálny kouč trnavského Spartaka, ktorý v minulej sezóne „prerobil“ Spartak na svoj obraz a do slovenského futbalu vniesol svieži vietor v podobe prepracovaného ofenzívneho herného prejavu, ktorým sa dokázalo jeho mužstvo presadiť aj v zápasoch s aktuálnym slovenským majstrom.

Pre neskôr narodených pripomíname, že meno Gašparík bolo synonymom trnavského futbalu aj vo federálnych časoch. Otec Michal Gašparík st. štartoval kariéru v časoch Kunu, Martináka, Keketiho, či Zelenského, neskôr patril spolu s Brezinom, Dianom, či Opálkom k dlhoročným oporám trnavského Spartaka.

Z tohto pohľadu je kouč Trnavy na mentoring z domáceho prostredia zvyknutý. Jeho úsmev naznačil, že sa nemýlime. „Kedysi som bol otcom „mentorovaný“ viac, s odstupom času máme na futbal trochu rozdielny pohľad, viac sa nezhodujeme ako zhodujeme (smiech). Ale samozrejme, stále si máme čo o futbale povedať.“

Po tom, čo sme preladili na vážnejšiu tému smerom k mentoringu v rámcii štúdia UEFA PRO licencie dodal: "Vnímam ho len a len pozitívne. Nakoniec, diskusia s mentorom prebieha na dôvernej úrovni, ako študenti nemáme čo stratiť. Máme skúsenosti z hráčskej kariéry, ale v pozícii trénerov na vrcholnej úrovni sme začiatočníci a každá dobre mienená rada je vzácna a dôležitá. Mne osobne tento prístup a možnosť konzultovať svoje kroky, veľmi pomáha,“ povedal Michal Gašparík, ktorého mentoruje skúsený odborník Ivan Galád.

"Rešpektujem jeho mimoriadne skúsenosti, v úlohe trénera pôsobí na Slovensku na vrcholnej scéne dlhé obdobie, tu nie je čo riešiť. Rád si vypočujem jeho názory, rád sa pozriem na futbal jeho optikou a tak ako každý tréner, aj ja si rád rozširujem obzory a prispôsobujem si nové poznatky svojej trénerskej filozofii,“ prezradil detaily spolupráce mladý ambiciózny tréner.

Práve osobné ambície v kombinácii s vplyvom vlastného ega dokážu narobiť v mysli každého z nás šarapatu. Slová trnavského kouča svedčia o správnom nastavení mysle. "Nič nie je dogmaticky dané alebo prikázané. Mentor nám študentom poskytuje pohľad na danú vec a je len na našom uvážení a rozhodnutí, čo si z toho vezmeme a čo nie. Má to takto fungovať a som rád, že to tak aj naozaj v praxi funguje,“ dodal na záver Michal Gašparík.

Značky