SFZ – Opäť o krok bližšie k bezpečnému futbalu

Utorok, 23.4.2024 18:30 | Posledná aktualizácia 25.4.2024 14:10
PALENČÍK BEZPEČNÝ FUTBAL IPČKO.jpeg
Generálny sekretár SFZ Peter Palenčík spolu s členmi oddelenia strategických projektov SFZ, Zuzanou Juránekovou z o.z. IPčko a zástupcami FK Inter Bratislava

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz dnes v spolupráci s internetovou poradňou IPčko a Interom Bratislava spravil ďalší krok k bezpečnejšiemu futbalu pre deti. Kampaň „Bezpečný futbal“ má jediný cieľ - ukázať mladým športovcom, že majú partnera na riešenie problémov, o ktorých nechcú komunikovať s nikým z blízkeho okolia.

Šikana od spoluhráčov, problémy s integráciou, ale aj traumy z prostredia mimo športu. Tieto všetky faktory ovplyvňujú psychické zdravie detí a ak sa k nim nepostavíme čelom, môžu viesť k celoživotným problémom. Práve preto sa pod záštitou UEFA Slovenský futbalový zväz v spolupráci s občianskym združením IPčko rozhodol rozbehnúť kampaň „Bezpečný futbal“. 

V rámci nej sú na sociálnych zariadeniach tréningových plôch a centier v kluboch po celom Slovensku umiestňované nálepky, ktoré vyzývajú deti, aby sa o akýchkoľvek problémoch nebáli rozprávať priamo s odborníkmi z organizácie IPčko. Takéto nálepky dnes na bratislavskom Interi názorne vylepil aj generálny sekretár SFZ Peter Palenčík:

„Význam tejto kampane vidíme najmä v tom, že IPčko má v tejto tematike veľmi veľa skúseností a môže nám pomôcť riešiť prípady, ktoré sa buď už vyskytli, alebo ešte vyskytnú v súvislosti s deťmi.“

Dopĺňa manažér pre spoločenskú zodpovednosť SFZ, Martin Ivanko:

„Touto kampaňou sme sa rozhodli nadviazať na našu predchádzajúcu spoluprácu s IPčkom. V priebehu apríla sme distribuovali nálepky do všetkých klubov po celom Slovensku a jednoznačným cieľom je, aby sa táto informácia dostala každému dieťaťu, ktoré hrá futbal. Momentálne je ich 55 000 a považujeme za dôležité, aby mali možnosť sa v prípade potreby na niekoho obrátiť.“  

Aj to, prečo sú nálepky lepené na sociálne zariadenia vysvetľuje Zuzana Juráneková, špeciálna pedagogička a členka o.z. IPčko:

„Z našich skúseností sa nám ukázalo, že často sú práve toalety tým miestom, kde si deti, či mladí ľudia dovolia byť sami sebou. Kde si dovolia plakať, kričať, v niektorých prípadoch si aj ubližovať len preto, aby cítili nejakú úľavu – čo samozrejme nie je ten správny spôsob zvládania ťažkostí. Chceme, aby mladí ľudia nezostávali s akýmikoľvek negatívnymi pocitmi osamote. Preto sme veľmi radi, že tento formát nálepkovej kampane na toaletách sa preniesol aj do oblasti futbalu. Je tu veľmi veľa mladých ľudí a ich príbehy sú rôzne. Chceme aby pomoc pre nich bola dostupná doslova na pár klikov a dozvedia sa o nej práve z nálepky na toalete.

Význam tejto kampane ocenil aj majiteľ FK Inter Bratislava, Ján Palenčár:

„Je pre nás veľmi dôležité, aby sme vnímali v akom prostredí a za akých podmienok vyrastajú naše deti a práve táto iniciatíva nám môže pomôcť zachytiť problémy, o ktorých často ani nemusíme vedieť. Akýkoľvek takýto úspešne zachytený problém môže byť obrovskou pomocou pre náš klub, v ktorom momentálne vychovávame vyše 420 detí.“

BEZPEČNÝ FUTBAL IPČKO.jpeg
Nálepka kampane Bezpečný futbal



Značky