SFZ podporil ukrajinské deti z projektu Olympic Dreams

Štvrtok, 14.9.2023 11:23 | Posledná aktualizácia 14.9.2023 11:23

autor: SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V utorok 5. septembra sa na pôde Veľvyslanectva Ukrajiny v Slovenskej republike v Bratislave uskutočnilo oficiálne poďakovanie všetkým zainteresovaným organizáciám, ktoré sa zapojili do projektu pomoci mladým ukrajinským športovcom na území Slovenskej republiky. Slovensko je po Izraeli, Cypre, Grécku a Španielsku piatou krajinou, ktorá sa do projektu Olympic Dreams zapojila a podporila tak dobrú vec. 

Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike, prostredníctvom charitatívnej organizácie Budúcnosť pre deti, oslovilo ešte začiatkom leta Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR s prosbou o pomoc pri zabezpečí a vytvorení tréningových podmienok a organizácii športových táborov pre ukrajinské deti so zámerom poskytnúť mladým športovcom z postihnutých oblastí Ukrajiny bezpečný tréningový proces v pokojnom prostredí susedných krajín. Hlavnou cieľovou skupinou boli deti z najviac zasiahnutých a zničených regiónov na Ukrajine (Gostomel, Buča, Irpin). Ministerstvo následne vyzvalo na spoluprácu všetky športové zväzy, z ktorých sa po obojstrannej komunikácii zapojili tri: Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz hádzanej a Slovenský zväz karate. Vytvorili sa podmienky pre 40 športovcov a ich štyroch trénerov, ktorí mohli spolu trénovať a udržiavať tak svoju výkonnosť. Na projekte participovalo aj Národné športové centrum, ktoré sprostredkovalo finančnú podporu projektu v celkovej sume 30 600 eur a s tým súvisiacu komunikáciu s národnými športovými zväzmi.

Mladí ukrajinskí futbalisti trénovali od 3. do 12. septembra v Starej Bystrici v kempe Olympic Dreams - the future for children. 

Priamu organizáciu tábora zabezpečilo OZ AKTIVITY PRO a na kempe sa zúčastnilo dokopy 17 detí vo veku 10 – 13 rokov a dvaja dospelí (tréner + vedúca družstva). O futbalistov sa staral organizačný štáb zo ŠKOLY FUTBALU, ktorého členom bol aj prekladateľ – slovenský tréner narodený na Ukrajine.

Deti cestovali do Starej Bystrice 22 hodín autobusom z Ukrajiny a po tejto ceste mali zabezpečený aktívny a veľmi zaujímavý program. Okrem tréningov na ihrisku v Starej Bystrici pripravil pre nich organizačný tím aj výlety po okolí, mohli sa pokochať krásnym výhľadom z rozhľadne na Bobovci (v nadmorskej výške 720 m), vybehli sa pozrieť do neďalekej Žiliny a boli aj na výlete v Bratislave, kde sa prešli centrom mesta a navštívili Bratislavský hrad. V Žiline ich čakalo ešte ďalšie prekvapenie. Okrem sledovania tréningu A-tímu MŠK Žilina a privítania Tomáša Hubočana na prvom tréningu po 16 rokoch, sa zúčastnili aj autogramiády s hráčmi MŠK Žilina a prezreli si Sieň slávy MŠK Žilina.

V rámci športového programu absolvovali prípravný zápas s miestnym klubom TJ Pokrok Stará Bystrica a tiež prípravný zápas s družstvom MFK Bytča, ktorý hrali v dresoch našej reprezentácie, ktoré daroval SFZ.

„Vojna na Ukrajine trvá už vyše roka a pol. Aj my z nášho ,bezpečného prostredia‘ na Slovensku sledujeme množstvo fotiek a videí z postihnutých miest a je nám veľmi ľúto, že sa niečo také deje. Ako organizácia, ktorá sa venuje podpore a propagácii športu na Slovensku, však chápeme, že celá generácia mladých ukrajinských športovcov počas tohto obdobia prišla o možnosť systematického trénovania a tým aj plnenia si svojich snov. Myšlienka podporiť niekoľko ukrajinských detí hrajúcich futbal v pre nich veľmi ťažkej dobe nás nadchla. Našou snahou bolo, aby sme im aspoň na desať dní vytvorili dočasne príležitosť naplno trénovať v pokojnom a príjemnom prostredí a tým zabezpečiť ich prirodzený športový rast. Snáď sa nám podarilo, že deti aspoň na chvíľu zabudli na hrôzy, ktorým doma čelia. Počas celého obdobia bolo z detí a trénerov cítiť veľkú vďačnosť,“povedal podpredseda OZ Aktivity Pro Michal Kováč.

Slovenský futbalový zväz a futbalové kluby od začiatku konfliktu prejavujú Ukrajine solidaritu, a to nielen prostredníctvom pomoci a podpory vo forme humanitárnej pomoci (v hodnote 200-tisíc eur z prostriedkov z nadácie UEFA), ale aj cez poskytnutie útočiska, vytvorenie priestoru na umiestnenie detí vo futbalových kluboch a ich zapojenia nielen do tréningového procesu, ale aj do súťažných zápasov. 

SFZ

Značky