SFZ - Projekt vytvorenia juniorských tímov sa zrealizuje v tretej lige. Môže spojiť vrcholový futbal s amatérskym

Streda, 21.5.2025 09:12 | Posledná aktualizácia 21.5.2025 09:12
Konferencia trénerov SFZ 2024_Roman Pivarník.jpg
Roman Pivarník na konferencii trénerov SFZ (Senec, 2.12.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (Denník Šport) - Technický riaditeľ SFZ Roman Pivarník hovorí o pomocnej ruke mladým hráčom, dáva im čas na potrebný rozvoj. Článok bol publikovaný 20.mája 2025 v denníku Šport.

Súčasťou reorganizácie tretej najvyššej súťaže, v ktorej sa namiesto dvoch skupín (Západ, Východ) bude hrať v troch (Západ, Stred, Východ), je aj vznik béčiek alebo juniorských tímov. Možnosť ich vytvorenia a predovšetkým prihlásenia do tretej ligy sa týka účastníkov Niké ligy a klubov, ktoré majú štatút akadémií.

„Táto téma je postavená aj na čoraz prísnejších pravidlách FIFA. Podľa nich nie je v poriadku, že kluby majú vytvorené farmy a hráči vlastne striedavo hrávajú za dva kluby. Tieto veci nie sú v súlade s pravidlami FIFA. V minulosti sme si to na Slovensku upravovali, pretože kluby nemali béčka, a tak sa hľadala možnosť, aby mladí hráči mali kde hrať. Tento projekt im k tomu pomôže. Vytvorenie juniorských tímov umožní, aby hráči po skončení dorasteneckého veku mohli pôsobiť vo svojich kluboch a nemuseli odchádzať preč,“ hovorí technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Roman Pivarník.

JEDEN A POL HRÁČA

Ten vytiahol zaujímavé číslo. „Podľa UEFA a jej štatistík v priemere odohrá v prechode z dorasteneckého do seniorského futbalu jeden a pol hráča z tejto kategórie 450 minút. Niekedy päť minút, inokedy desať minút, pätnásť, v sumáre 450 minút a teda v prepočte päť celých zápasov. Časový úsek, kedy to v priemere hráč na spomínané číslo naplní, je štyristo dní,“ pokračuje Roman Pivarník.

„V devätnástke však máme dvadsať hráčov. Keď z nich desať z klubu odíde a desať pokračuje, tak tu máme ešte osem a pol hráča, ktorí potrebujú herný čas. Farmy sa týkajú skôr zmluvných hráčov áčka. Spomínaní hráči z tejto vekovej kategórie potrebujú na rozvoj ešte dva-tri roky. Keď však možnosť ďalej vštepovať filozofiu klubu a rozvíjať sa nedostanú, už sa do klubu nevrátia. Pritom, možno by svoj talent rozvinuli,“ hovorí technický riaditeľ SFZ.

Roman Pivarník-technický riaditeľ SFZ.jpg
Roman Pivarník - technický riaditeľ SFZ.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BOHATÉ SKÚSENOSTI

Pivarník vychádza aj z vlastných skúseností. "V Česku som trénoval v šiestich kluboch a všetky mali béčka, teda juniorské tímy. Rapid Viedeň takisto,“ pokračuje Roman Pivarník.

Pridáva konkrétne meno. „Teraz sa vo veľkom hovorí o Lukášovi Kalvachovi, ktorý by mohol z Plzne prestúpiť do Slovana. On sa pôvodne nedostal medzi štyroch hráčov, ktorí sa z dorastu posunuli do áčka Olomouca, Pokračoval však v béčku a cez to sa predal do Plzne za veľké peniaze. Podobnými príkladmi sú Chorý, ktorý prešiel z Olomouca do Plzne a potom Slavie, Mojmír Chytil, ktorý bol v Olomouci a skončil v Slavii či Milan Havel, ktorý sa posunul z Bohemky do Plzne. Oni potrebovali tie dva – tri roky na to, aby sa uchytili a dnes sú adaptovaní vo vrcholovom futbale,“ vysvetľuje Roman Pivarník.

NIE SME ZÁCHRANCOVIA, LEN CHCEME POMÔCŤ

Najčerstvejší príklad ponúklo finále Českého pohára, v ktorom Olomouc zdolal Spartu.„Tréner Janotka najprv trénoval devätnástku, potom béčko Olomouca. Keď dostal áčko, vzal si doňho polovicu hráčov z béčka. Vyhral pohár, v lige hral v hornej šestke a môže sa chystať na Európsku ligu. Béčko sa Olomoucu určite vyplatilo,“ hovorí Roman Pivarník. Dodáva: „Nejdeme sa tváriť ako záchrancovia slovenského futbalu. Je to však jedna z vecí, ktorá má pomôcť mladým hráčom. Potrebujú však aj kvalitný tréning pod dohľadom kvalitných trénerov,“ hovorí Roman Pivarník.„Tu je dôležité, aby si aj hráč povedal, že to chce ešte dva – tri roky skúsiť a že tak zabojuje o profesionálnu kariéru a vrcholový futbal," pokračuje.

"Samozrejme, že by asi bolo zlé, keby hráč, ktorý má 19 rokov, mal vyššiu kvalitu ako ten, čo má 28 a hrá osem rokov ligu. Ja však verím, že juniorské tímy naopak postupom času po svojom etablovaní celkovú kvalitu prinesú. Máme talenty. Vidíme to v Žiline, vidíme to aj v Slovane, kde sedemnásťročný Maxim Mateáš nastupuje už aj v druhej lige. Nie je jednoduché prepojiť vrcholový futbal s amatérskym, ale myslím si, že súhra sa našla. Kluby B-tímy chcú. Chcú ich po športovej stránke, samozrejme, musia ju prepojiť s finančnou.“

TRNAVA MIMO

Béčka majú zatiaľ tri kluby. Dvadsaťjednotka Slovana a béčko Žilina hrajú v druhej lige. Béčko má aj FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, to však hrá ešte v nižšej súťaži, konkrétne v štvrtej lige. „Tento projekt je pre novovytvorené juniorské tímy. Kluby ich majú šancu prihlásiť ich do tretej ligy.“

Nie každý z tých, kto si môže vytvoriť juniorský tím, projekt privítal s nadšením. „Trnava si nechce vytvoriť béčko. Chce pokračovať s Malženicami. Samozrejme, nebude ich môcť využívať ako farmu, hráči nebudú môcť pendlovať, ale ísť tam na prestup či hosťovanie.“

Do projektu béčka nechce ísť ani MFK Skalica a FK Pohronie, podľa našich informácií kvôli počtu hráčov váhajú Michalovce. FC DAC 1904 Dunajská Streda, ktorá bola prepojená so Šamorínom, na vytvorené béčka zapracovala, rovnako Trenčín. Kluby, ktoré chcú vytvoriť a prihlásiť béčka do tretej ligy, zatiaľ odovzdali čestné prehlásenia a na záväzné prihlášky ešte majú trochu času.

PÁR PRAVIDIEL

Platiť bude pravidlo, že medzi áčkami a béčkami musí byť rozdiel jednej súťaže. Ak áčko vypadne z Niké ligy a béčko by vyhralo skupinu tretej ligy, nemôže postúpiť. Béčka nebudú hrávať Slovnaft Cup, ten sa bude týkať iba áčiek. Pokiaľ ide o termíny, béčka svoje domáce ligové zápasy budú hrať v iné dni ako áčko, takže presuny hráčov budú možné. „Chceme, aby mladí hráči, ktorí boli na lavičke a nehrali, mohli získať minutáž,“ zakončil Roman Pivarník.

Článok denníka Šport

Mojmír Staško

Značky