SFZ - Seminár nielen o bezpečnosti: jedným z kľúčov k úspechu komunikácia medzi ľuďmi

Utorok, 28.1.2020 16:45 | Posledná aktualizácia 28.1.2020 16:46
Bezpečnostný manažér SFZ Peter France pri prednáške k nosnej téme semináru.
Bezpečnostný manažér SFZ Peter France pri prednáške k nosnej téme semináru.
autor: MAREK MAJERČÁK, zdroj: SFZ

VYHNE (SFZ) – Tradičný seminár hlavných usporiadateľov, klubových bezpečnostných manažérov a manažérov pre styk s fanúšikmi, ktorý  sa koná už siedmy rok, mal tentoraz netradičné vyvrcholenie.

Bezpečnostný manažér SFZ Peter France zadal zástupcom klubov I. a II. ligy cvičnú úlohu „organizačne zabezpečiť a bezpečne realizovať zápas Slovensko – Írsko v baráži o Euro 2020.“ Nešlo o skúšku správnosti, neboli exaktne stanovené dobré a zlé rozhodnutia, šlo o to, čo ostrieľaní kluboví borci aj prakticky v týchto pozíciách len začínajúci usporiadatelia vedia resp. aký je ich pohľad na zabezpečení podujatia, koncentrujúceho masy. Už prvá otázka nútila aktérov analyzovať a prijať rozhodnutie: je to rizikový zápas alebo zápas osobitného režimu? “Páni, komunikujte, využite všetky dostupné informácie...“ nabádal všetkých – a za každých okolností – František Košičár, ostrieľaný futbalový funkcionár, šéf komisie delegátov SFZ. V komunikácii a v spolupráci bol kľúč, ako (nielen pre príklad uvedený) zápas zvládnuť.

Hlavní usporiadatelia, bezpečnostní manažéri a manažéri pre styk s fanúšikmi z klubov I. a II. ligy sú pracovný tím, ktorí rieši bezepčnosť a komfort na slovenských štadiónoch.
Hlavní usporiadatelia, bezpečnostní manažéri a manažéri pre styk s fanúšikmi z klubov I. a II. ligy sú pracovný tím, ktorí rieši bezepčnosť a komfort na slovenských štadiónoch.
autor: MAREK MAJERČÁK, zdroj: SFZ

Sedem rokov a dvanásť dielov má tento „Franceho seriál,“ ako ho medzi sebou nazývajú hlavní usporiadatelia, bezpečnostní manažéri a manažéri pre styk s fanúšikmi. Na prvý pohľad je témou stále to isté: bezpečnosť a komfort na štadiónoch, ale vždy je v debatách niečo nové. Odraziť sa totiž dá od nových udalostí, stačí pripomenúť dianie počas ligového stretnutia Slovan – Trnava na Tehelnom poli, keď... Ale veď všetci dobre vieme, čo sa tam stalo. “Ak by bol zápas  prerušený, nikto by nemohol nič namietať. Rozhodca mal na to príležitostí dosť. Pre nás všetkých musí byť zdrojom poučenia, že takto sa už žiaden ďalší duel v našej súťaži nemôže odohrávať,“ apeloval Košičár pri sumarizácii toho, čo slúžilo ako zlý príklad.

Peter France vo svojej prednáške hovoril o skúsenostiach z fóra UEFA, vlastných pozorovaní aj poznatkov kolegov. “Za roky fungovania na spoločnej báze máme veľa poznatkov, prínosom je, že tí najskúsenejší neskrývajú svoje skúseností. Na štadiónoch v Žiline, Trnave či Bratislave sa hrali desiatky organizačne ťažkých stretnutí, všetko je tu k dispozícii všetkým. Vymieňajte si názory, pýtajte sa, diskutujte a pomáhajte si, či pomáhajme si. Ide o futbal, náš futbal,“ opätovne otvoril napríklad možnosť využitia vlastnej usporiadateľskej služby v pozícii hosťujúceho tímu pri výjazde na zápas. V rámci Slovenska aj do zahraničia. Uplatnenie akreditačného systému, rozdielneho farebného označenia pre usporiadateľov aj členov SBS.

“Nutná je prevencia, z toho musíme vychádzať,“ otvoril ďalšiu debatu France. “Ale keď sa už niečo zomelie, treba vedieť prijať zodpovednosť, tak riešiť problém a, aj keď to znie strašne formálne, poučiť sa. Aj preto sme tlačili do novely zákona č. 1/2014 silnejšie implementovanie napríklad povinnosti hlásiť sa dotknutým osobám, ktorým bolo právoplatné dokázané porušenie zákona a pravidiel spolunažívania a následne dostali pre to patričný trest, v čase zápasu na polícii. Pre organizátorov futbalových stretnutí nie je ľahké na základe fotografie nevpustiť takého fanúšika do areálu štadióna, ale pokiaľ bude musieť byť v stanovenom čase pod dohľadom polície, je jedno z možných ohnísk problémov na futbalovom štadióne odstránené!“

Večná téma pyrotechnika a jej užívanie pohlo emóciami aj na seminári. Schladil ich vecný prejav člena disciplinárnej komisie SFZ Petra Mihála. “Zákon nepozná formuláciu o riadenej či kontrolovanej pyrotechnike na štadióne. Jednoducho, jasne a striktne zakazuje akékoľvek je používanie na tribúnach. Takže ak je použitá, musí nasledovať sankcia.“ Niektorým sa nepáčilo, je zrejmé, že o pyrotechnike sa (nielen na tomto fóre) ešte bude neraz viesť horúca debata.

Svojím vystúpením zaujal koordinátor pre styk s fanúšikmi Marek Majerčák. Priblížením diania počas ominózneho septembrového kvalifikačného zápasu Maďarsko – Slovensko v Budapešti vyvolal najprv úžas, potom tichý smiech a napokon lavínu názorov. Šlo o rozdelenie sektoru hostí, v danom prípade pre slovenských fanúšikov, na dve časti, pretože značná časť priaznivcov v ňom fandila domácemu tímu, hoci podľa štátnej príslušnosti patrili k hosťom. “Skutočne, po tom, čo sme informovali aj ústredie v Nyone, reagovala UEFA, že je to úplne nová skutočnosť, dosiaľ nepoznaná, nezaznamenaná v takom rozsahu a vyžadujúca si nájdenie riešenie,“ uzavrel podnetný námet aj pre európsku asociáciu Majerčák. 

Keď sa skončil program prednášok a diskusií k nim nasledovali debaty, akým sa hovorí neformálne, hoci ani tie predtým neboli formálne. O futbale sa dá hovoriť hodiny a dni. A nielen dá, ale aj treba. 


Poznatky z bezpečnostného seminára UEFA preniesol Peter France (prvý sprava, tretí sprava prezident UEFA Aleksander Čeferin) aj do Vyhní.
Poznatky z bezpečnostného seminára UEFA preniesol Peter France (prvý sprava, tretí sprava prezident UEFA Aleksander Čeferin) aj do Vyhní.
autor: ARCHÍV (pf), zdroj: SFZ

Značky