logo
Reprezentácia

SFZ/Tréner PAVEL HAPAL – Všetci robme maximum, aby sa futbal hral

Trener Pavel Hapal na utorkovej tlačovke s rúškom na tvári pred budovou SFZ.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačný tréner Pavel Hapal sa po dlhom čase stretol s novinármi za špecifických podmienok – s rúškom na tvári a viditeľne pochudnutý. Na požiadanie si na chvíľku zložil ochranu úst a nosa – “Skutočne som to ja,“ komentoval tento akt, pričom nebolo možné nevšimnúť si výrazne skrátenú bradu – a neskôr na priamu otázku potvrdil, že počas pandémie zhodil desať kíl! Prvá tlačovka v čase koronakrízy bola pracovná, v atmosfére bolo cítiť aj radosť všetkých prítomných, že sa opäť deje niečo zmysluplné futbalové.


Usmiate oči prezrádzali radosť, že sa futbalová robota opäť rozbieha.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Logicky sa štartovalo otázkou o zdraví. “Rodina je v poriadku,“ usmial sa tréner. “S hráčmi komunikujeme pravidelne, rovnako sú všetci zdraví. Tešia sa, že sú väčšinou už opäť v tréningu a nevedia sa dočkať reštartu ich ligových súťaží.“ Kontrolu tréningových plánov u hráčov neriešil. “Dôverujeme im a klubom. Pravdou je, že pre nás všetkých to trvá už pridlho. Preto sme radi, že sa rozbieha bundesliga, nasledovať má poľská liga, veríme, že tak bude aj v Česku a na Slovensku.“ Dá sa stihnúť dohrať sezóna 2019/20? “Mali by sme všetci urobiť maximum, aby sa súťaže dohrali. Termíny budú natlačené, ale hráči vždy radšej hrajú ako trénujú. Isteže, je tu väčšie riziko zranení, ale verím, že sa s tým vedia zodpovední vysporiadať prípravou, tréningom a starostlivosťou o futbalistov.“ Samozrejme, aj to pripomenul tréner, dôležitý bude postoj štátu a príslušných orgánov, ktoré futbal musí rešpektovať. “Každopádne, ak sa bude dohrávať, tak bez divákov. Z toho sme smutní... Ale zdravie je prioritné.“

Hapal pobavil všetkých priznaním, že počas home officu splnil všetky sľuby manželke, ktoré jej dal v posledných rokoch, týkajúce sa upratovania garáže. “Chýbal mi ale futbal,“ povedal viac v odpovedi na otázku (viď video pod článkom).
Objasnil aj svoju prítomnosť na Slovensku. Absolvoval test na koronavírus s negatívnym výsledkom a získal oprávnenie na 72-hodinový pobyt u nás (viac vo videu pod článkom).

Tréner Pavel Hapal s hovorkyňou SFZ Monikou Jurigovou.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Reprezentačný tréner odkryl aj slovenské úvahy o jesennom medzištátnom kalendári. “Naším zámerom bolo, aby sa baráž Eura dostala do jedného asociačného termínu. To sme odkomunikovali aj na UEFA, teraz je na centrále európskeho futbalu, ako sa rozhodne.“ Nemalý vplyv na definitívu budú mať držitelia televíznych práv a z toho plynúce finančné okolnosti, takže: “S najväčšou pravdepodobnosťou sa baráž rozdelí a medzi prvým a druhým kolom bude mesačný odstup.“
Došlo aj na konkrétne mená reprezentantov. S Makom, momentálne bez klubovej príslušnosti, telefonoval Hapal v pondelok, takže vedel o jeho individuálnom tréningu v Tatrách aj o ponukách, ktoré má. Rovnako mal videodebatu s Hamšíkom. “Bola z neho cítiť radosť,“ potešil všetkých opisom nálady reprezentačného kapitána. Rozprával sa aj s Hrošovským, ktorý s Genkom stále trénuje, hoci v Belgicku súťaž ukončili. Očakávala sa trénerova reakcia na meno Weiss, ktorý dnes začal tréning so Slovanom. “Hovorili sme spolu, najdôležitejšie pre neho bolo, aby bol zdravý. Keďže trénuje, znamená to, že toto už platí,“ k tejto téme povedal Pavel Hapal ešte viac, viď video.
Ďalšia tázka smerovala aj k jeho zmluve pri slovenskej reprezentácii. “Na jej znení sa počas pandémie nič nezmenilo,“ viac vo videu pod článkom.
Hráčom máme aj V Taliansku či Španielsku, ako vníma stav futbalu v týchto krajinách? “Rozoberal som to s Milanom Škriniarom. Rátame s tým, že sa bude situácia uvoľňovať, prial by som si – a nielen ja - aby sa súťaže rozbehli aj v týchto krajinách. Veľmi si želám, aby sa našla vakcína a ňou sme šírenie zákerne vírusu zastavili.“

Značky