SLOVENSKÝ POHÁR – Pred 40 rokmi triumf TJ Lokomotíva Košice | Slovenský futbalový zväz

SLOVENSKÝ POHÁR – Pred 40 rokmi triumf TJ Lokomotíva Košice

BRATISLAVA (SFZ) – Seriál jubilejných ročníkov Slovenského pohára pokračuje spomienkou na 10. ročník v sezóne 1978/79. Pred 40 rokmi sa z triumfu v najstaršej pohárovej súťaži na Slovensku tešili futbalisti TJ Lokomotíva Košice, v dvojkolovom finále zdolali bratislavský Inter.

TJ Lokomotíva Košice prežívala v 80. rokoch najúspešnejšiu éru existencie klubu. Po 3. mieste v ligovej súťaži v roku 1951 sa „železničiarom“ podarilo dosiahnuť na bronzovú priečku aj v sezóne 1977/78, rok predtým im patrilo 5. miesto v československej lige a prvý triumf v Slovenskom pohári. Na ceste do druhého finále, pred 40 rokmi, zvíťazili vo štvrťfinále najskôr na pôde ZŤS Petržalka 2:0, v semifinále si poradili doma s bratislavským Slovanom 3:0 a do tretice uspeli proti bratislavskému klubu aj vo finále. Inter Bratislava zdolali po výsledkoch 2:2 a 3:0.

V prvom zápase na Pasienkoch začal lepšie Inter a Ladislav Petráš zaistil svojmu tímu vedenie 1:0. Dovtedy suverénny domáci dovolili hosťom z ojedinelého brejku na začiatku druhej časti hry vyrovnať, brankára Kovaříka prekonal Peter Fecko a onedlho pridal druhý gól Dobrovič. Remízový výsledok 2:2 pečatil z penalty kanonier Petráš.

Odveta v Čermeli mala jednoznačný priebeh. Interisti pricestovali bez Petráša, Jurkemika, Bajzu a Brezíka a absencia týchto hráčov sa na ich hre prejavila už v úvode stretnutia. Prvá strela na bránku Poštulky v 5. min znamenala vedenie pre Košičanov, úspešným strelcom bol Jozef Móder. Do prestávky pridal druhý presný zásah Ladislav Józsa a triumf Lokomotívy spečatil v 83. min opäť Móder.

LOKOMOTÍVA KOŠICE – INTER BRATISLAVA  3:0

Góly: 5., 83. Jozef Móder, 37. Józsa

LOKOMOTÍVA: Stanislav Seman – Jiří Repík, Jozef Suchánek, Pavol Biroš, Ján Kozák, Peter Fecko (Peter Lovacký), Dušan Ujhely (Peter Jacko), Gejza Farkaš, Jozef Móder, Ladislav Józsa. Tréner: Jozef Jankech.
INTER: Ján Poštulka – František Kalmán, Ladislav Repáčik, Jaroslav Šimončič, Peter Poláček, Štefan Hudák (46. Ladislav Hudec), Peter Luprich, Ľubomír Zrubec, Kamil Pajer, Ján Tršo, Marián Novotný (65. Rudolf Ducký). Tréner: Michal Vičan.

Ladislav Móder sa dvomi presnými zásahmi vo finále pohára posunul na métu štyroch strelených gólov v priebehu ročníka Slovenského pohára 1978/79 a stal sa jeho najlepším strelcom. Raritou boli vzájomné stretnutia bratislavských a košických klubov. V priebehu ročníka narazili na seba až v šiestich stretnutiach. Vo štvrťfinále zvíťazila Lokomotíva Košice v Petržalke 2:0, VSS Košice zdolali ČH Bratislava 6:1. V semifinále Inter Bratislava zvíťazil nad VSS Košice 4:1 a Lokomotíva Košice si poradila so Slovanom Bratislava 3:0. Zvyšné dva duely zaobstarali účastníci finále - Lokomotíva a Inter.

Futbalisti TJ Lokomotíva Košice dokázali na začiatku sezóny 1978/79 zdolať v odvetnom zápase 1. kola Pohára UEFA talianske AC Miláno 1:0, záver úspešnej sezóny spečatili po triumfe v Slovenskom pohári víťazstvom v Čs. Pohári. Vo finále zdolali Baník Ostrava 2:1.

Značky