logo
Reprezentácia

SR 17 - V 1. kole kvalifikácie ME proti Anglicku, Bielorusku a Arménsku


autor: UEFA.COM, zdroj: SFZ

BRATISLAVA/NYON (SFZ) – V sídle UEFA v stredu vyžrebovali ďalší ročník majstrovstiev Európy kategórii do 17 a do 19 rokov.

Keďže hostiteľom finálového turnaja pre tímy do 19 rokov bude v lete 2022 Slovensko, ktoré tak má zabezpečenú účasť na ňom, žreb skupín 1. kola kvalifikácie sme mohli sledovať pokojne len v pozícii divákov.

Zato základné kvalifikačné skupiny mladšej kategórie do 17 rokov (ročník narodenia 2005) nás zaujímali. Vzhľadom na postavenie v rebríčku UEFA bolo Slovensko zaradené do druhého výkonnostného koša.

Do 1. kola kvalifikácie zasiahne 52 tímov, rozdelených do 13 skupín po 4 účastníkov. Dvaja najlepší z rebríčka UEFA – Holandsko a Španielsko – boli nasadení priamo do jarnej druhej fázy, tzv. Elite Roundu.

Slovensko žreb zaradil do 13. skupiny  spolu s Anglickom, Bieloruskom a Arménskom.
“Na prvý pohľad sú tam ťažšie aj ľahšie skupiny, ale to je teória. Beriem žreb ako fakt, realitu, skutočnosť, samozrejme zápas proti Anglicku v akejkoľvek kategórii je vždy veľká sláva. Podceniť nemožno ani ďalších účastníkov skupiny, sú to zástupcovia sovietskej futbalovej školy a tá má stále kvalitu. Keďže náš žrebovali z druhého výkonnostného koša, nemôžeme mať inú métu, ako postup do ďalšej fázy kvalifikácie. S tým ale ideme do každého turnaja. Máme prakticky rok na prípravu, veľa do toho bude hovoriť situácia okolo korony v Európe aj u nás,“ povedal tréner SR 17 Branislav Fodrek.

Miniturnaje v rámci skupín 1. kola sa musia odohrať v čase od 1. júla do 16. novembra 2021.
Postup do ďalšej kvalifikačnej fázy si vybojujú prví dvaja z každej skupiny plus štyria najlepší z 3. miest (na základe tabuľky, zostavenej podľa výsledkov s dvoma prvými v skupinách).
Finálový turnaj ME 17 je naplánovaný na máj 2022 do Izraela, ktorý má ako hostiteľ zabezpečenú účasť.

Značky