SR 19 – Tréner Albert Rusnák st.: Na Elite Rounde chceme uspieť so silným tímom | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

SR 19 – Tréner Albert Rusnák st.: Na Elite Rounde chceme uspieť so silným tímom

Reprezentační tréneri - vľavo devätnástky Albert Rusnák st. a dvadsaťjednotky Jaroslav Kentoš - úzko spolupracujú, cieľ je spoločný: úspech nášho futbalu.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tréner reprezentačnej devätnástky Albert Rusnák st. a jeho kolega z dvadsaťjednotky Jaroslav Kentoš avizovali debatu o využití hráčov, ktorí vekovo spadajú ešte do košiara prvého, no hrávajú už v zostavách druhého. Keďže pred devätnástkou je výrazný cieľ – turnaj druhej fázy kvalifikácie ME s možnosťou postupu na šampionát – a najstaršia mládežnícka reprezentácia má už len teoretickú možnosť získať aspoň druhú priečku v skupine, verejnosť očakáva dohovor v prospech slovenského futbalu. Do toho prišlo rozhodnutie výkonného výboru UEFA zo 16. septembra o posunutí októbrového termínu Elite Roundu o mesiac neskôr. 

“Korona je tu od marca, ovplyvňuje všetko, aj futbalové termíny. Podstatné, zásadné a dobré je to, že turnaj Elite Roundu nezrušili, že druhú fázu kvalifikácie hráme,“ komentoval informáciu z Nyonu Rusnák.

Albert Rusnák st. so svojimi zverencami počas tréningu.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

S hráčmi s ročníkom narodenia 2001, ktorí tvoria káder „starej“ devätnástky, je realizačný tím stále v kontakte. Koncentrácia na vrchol pre túto kategóriu, čo sú majstrovstvá Európy v Severnom Írsku, je u rusnákovcov očividná. “Mali sme kontrolný zraz v Trenčianskych Tepliciach, ďalší sme si naplánovali na október. Budeme mať priestor na opätovnú analýzu súperov, nazbierali sme ďalšie informácie, získali sme na prípravu viac času. Vo všetkom zlom si treba nájsť aj niečo pozitívne, pozeráme sa na odklad turnaja práve cez možnosť lepšej prípravy. Viacerí hráči prešli do seniorskej kategórie, môžu pozbierať nové poznatky už z dospelého futbalu, čo by sme mohli zužitkovať v kvalifikačnom turnaji,“ povedal tréner.

O spomenutej dohode s kolegom Kentošom sa vyjadril zdržanlivo. “Po prvej debate už máme jasnejšiu predstavu, všetci sme naklonení tomu, aby sme vytvorili na Elite Round čo najlepší tím. Ak by sme hrali už v októbri, boli by sme v dohode ďalej a zverejnili by sme už jej konečnú podobu. Keďže UEFA posunula turnaj Elite Roundu, znova je tu priestor pre dvadsaťjednotku, aby na dva októbrové zápasy  s Azerbajdžanom a Francúzskom mohol tréner použiť všetkých jemu vyhovujúcich hráčov.“

V merku oboch trénerov sú Mesík, Strelec, Pokorný, Bernát, Myslovič a možno aj Suslov. “Na jednej strane musíme sledovať pandemickú situáciu v Holandsku, na druhej sme tešíme z toho, ako sa chalan prejavil. Má veľmi silné futbalové danosti, vyniká v hre jeden na jedného, čo je u nás vzácnosť, má dobrú finálku aj zakončenie. Dôležité je, že začal hrávať v Groningene za áčko, aj keď hodnotenie „presadil sa“ by som dal zatiaľ do úvodzoviek. Veľmi mu držím palce. Samozrejme, musí na sebe ďalej makať, neuspokojiť sa s tým, čo dosiahol, to je pasca v tomto veku. Verím, že Tomáš to má v hlave upratané,“ Albert Rusnák st. hovorí vždy jasne, ako vníma veci.

Ďalšie silné mená z jeho kádra? Surovčíka zrejme Slavia Praha v októbri nepustí, vzhľadom na situáciu s koronou v Česku, účasť Oberta je v riešení podľa obsahu zrazu. Nebyla po prechode do Dunajskej Stredy zatiaľ veľa príležitostí nedostal, ale “verím, že vzhľadom na nahustený programe DAC dostane priestor, aby nabral hernú prax, hoci ho klub nechcel púšťať do druholigového, Šamorína. Podľa mňa urobil prechodom dobrý krok, dôležité ale je, aby hral,“ glosoval tréner a pokračoval: “Bašista po zranení už začal s behmi na tráve, doteraz bol len v posilňovni. Uvidíme, ako na tom bude v čase nominácie.“

Rusnák povolal v januári do kádra aj Amida Khana Aghu, ktorý sa ukázal ako zaujímavý hráč.  “Ukončil dorasteneckú kategóriu v Hoffenheime, nepresadil sa k seniorom, bol na nejakých skúškach a hľadá si klub. Mal by prísť na zraz v októbri, chceme vidieť, v akej fazóne sa prezentuje. Na kvalifikáciu zoberieme len absolútne pripravených hráčov, pretože máme jasný cieľ: postúpiť! Takže každý musím byť po všetkých stránkach stopercentný,“ uzavrel debatu tréner Albert Rusnák st.

Značky