logo
Reprezentácia

SR A – Po víťazstve nad Škótskom stále v Lige národov žijeme

Je tam! Autor víťazného gólu do brány Škótska Ján Greguš prijíma prvú gratuláciu od Ondreja Dudu.
autor: MICHAL SVÍTOK/TASR, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – V predposlednom zápase v rámci Ligy národov edície 2020 bolo o čo hrať. Konkrétne Škóti po stup do A-divízie, naši o nezostup do „céčka.“ Kto chcel splniť svoj cieľ, musel vyhrať.

Vo štvrtok oba tímy bojovali vo finále baráže kvalifikácie ME a oba uspeli. Po troch dňoch na ďalší duel nastúpili v pozmenených zostavách, sokoli na štyroch postoch (novými boli Greguš, Mazáň, Hrošovský a Ďuriš), hostia dokonca na ôsmich (ostali len Tierney, McGinn a Christie)! Na strane plusov hostí svietila aj séria deviatich zápasov v rade bez prehry.
Palebný účet otvoril Kucka, jedovkou vyprášil Gordonovi rukavice, odpovedal pokusom zľava Christie.  Hostia potvrdili svoj záujem uspieť ešte v tej istej minúte, zakončoval Palmer sprava, bránu netrafil. Škóri solídne kombinovali, elasticky prelínali jednotlivé rady, viac držali loptu a v 19. min im vyšla séia prihrávok, na kocni ktorej stál proti Rodákovi osamotený McBurnie, ale náš brankár súboj štyroch očí vyhral.
Po polhodine sa menilo skóre, vcelku nečakane. Bez veľkej šance sa Pekaríkovým nábehom zmenilo priestorové pokrytie, z čoho Greguš. Nebola to bomba, trhajúce siete, ale lopta si našla cestu – aj s pomocou McLeanovho teču – medzi žrďou a Gordonom  - 1:0.
Hostia sa okamžite otriasli, chceli naplniť svoj cieľ, do prestávky sa si pripísali aktíva ešte Palmer, McBurnie – ten stál sám proti Rodákovi, ale nepesadil sa – a znova Palmer, ktorý obstrelil aj nášho brankára, ale zľava netrafil krížnou strelou bránu.

Krátko po návrate z kabín sa opäť predviedol ranou nad Greguš, potom sme však strážili vlastnú polovicu, šestnsátku a vďaka Rodákovi aj bránu. Naša jednotka zmarila gólovú hlavičku McLeana, po Lobotkovej chybe sa do príležitosti rútil Griffiths, ale Šatka ho „vymazal“, v nadstavenom čase sa tento striedajúci Škót dostal ešte do dvoch sľubných pozícií, pri oboch však ukázal Rodák svoj formát.
Za zmienku stojí, že po hodine hry po príchode Lobotku sme hrali systémom 4 - 3 - 2 - 1.
Slovensko cieľ splnilo, v Plzni v stredu hráme stále o účasť v B-divízii Ligy národov aj v ďalšej edícii.

SLOVENSKO – ŠKÓTSKO 1:0 (1:0)
Gól:
31. Greguš.
ŽK: Kucka, Pekarík, Škriniar, Duda, Mazáň, Rusnák - Armstrong, McGinn, Christie.
Rozhodovali: Kovacs – Marinescu, Artene (všetci Rumunsko) – bez divákov.
SLOVENSKO: Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Mazáň  - Hrošovský – Kucka (61. Lobotka), Hamšík (68. Rusnák), Greguš, Duda – Ďuriš (90+. Šafranko). Tréner: Štefan Tarkovič.
ŠKÓTSKO: Gordon – Considine (68. Griffiths), Cooper, McKenna, Tiemey – Palmer, McGinn, McLean – Christie, McBurnie, Armostrong (87. Shankland). Tréner: Steve Clarke.

HLASY PO ZÁPASE

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): “Chceli sme vyskúšať nový herný systém, ktorý sa nám môže v budúcnosti zísť, aj preto to chvíľku trvalo, kým si všetko sadlo. Po prestávke to malo parametre, ktoré sme chceli vidieť. Zápas bol veľmi kvalitný a víťazstvo je veľmi cenné. Potešil ma prístup hráčov aj spôsob, akým riešili niektoré situácie. Rodák rozhodol o našom víťazstve zneškodnením šancí súpera, vnímam nás však ako tím, k príprave mu pomohli ďalší dvaja brankári z kádra. Som rád, že na stopérskom poste je taká konkurencia a hráči sa o miesto v zostave musia byť. Musím vyzdvihnúť mentálne nastavenie všetkých našich hráčov.“ 

STEVEN CLARKE (tréner Škótska): “Hrali sme proti naozaj kvalitnému súperovi, ten podal silný tímový výkon. Začali sme trochu váhavo, postupe sme sa osmeľovali a mali sme aj šance, ale nemali sme šťastie s ich premenením. To mali naopak domáci. V našej hre bolo dosť dobrých vecí, ktoré nás potešili, náš výkon bol naozaj dobrý. Prehra je vždy sklamaním, navyše sa ňou skončila naša pekná séria, zároveň to však znamená, že sa môže začať ďalšia, nová. Určite sme v tomto dueli neurobili krok späť. Chcel by som zagratulovať Marekovi Hamšíkovi, 125. medzištátny zápas je niečo neuveriteľné.“

DRUHÝ ZÁPAS 2. SKUPINY: Česko - Izrael 1:0, gól: Darida.

1.

Škótsko

5

3

1

1

5:3

10

2.

Česko

5

3

0

2

7:5

9

3.

Izrael

5

1

2

2

6:7

5

4.

Slovensko

5

1

1

3

5:8

4

Značky