SR A - Prehra v Ľvove po góle z pokutového kopu, tréner Kozák je sklamaný

Nedeľa, 9.9.2018 13:50 | Posledná aktualizácia 9.9.2018 17:11

ĽVOV (SFZ/PETER ŠURIN ) - Vo svojom prvom zápase v novovytvorenej súťaži UEFA Lige národov prehrala reprezentácia Slovenska v ukrajinskom Ľvove s domácim tímom 0:1. Hralo sa bez divákov.

Podľa očakávania to bol pre obe mužstvá ťažký zápas. Tímy sa navzájom dokonale poznajú, pretože odohrali v poslednom čase tri vzájomné zápasy – dva kvalifikačné, jeden priateľský – takže tréneri so znalosťou veci stanovili taktiku, ktorej základ bol v dobrej defenzíve.

Domáci mali vo svojej moci loptu viac pod kontrolou, ale aj oni nedokázali často prejsť cez hustý stred poľa, kde bolo podľa základného rozostavenia až desať hráčov (päť z každej strany), navyše náš obranný val skvele držal Škrtel a podporoval výborným čítaním hry Škriniar, pričom kus poctivej roboty smerom dozadu robil z papierovo ofenzívnych hráčov najmä Mak.

Do prestávky sa tak zvučné mená Konopljanka či Jarmolenko nedostali k ničomu ozaj nebezpečnému, aj keď samozrejme slovenskí hráči ich nemohli spustiť z očí ani na sekundu. Naturalizovaného Brazílčana Marlosa naši vygumovali, aj preto sa domáci snažili najmä o strely z diaľky. Konopljanka, Stepanenko, Rakickij či Jaremčuk medzi žrde nenamierili, rovnako tak ani Malinovskij, ktorého rana z 35 m tesne nad, bola najnebezpečnejšia za prvých 45 minút. Lebo pokusy Stepanenka či Jarmolenka, ktoré šli medzi žrde, suverénneho Dúbravku ohroziť nemohli.

Z našej strany zarezonovali dve akcie – v 23. min Šatka nacentroval na hlavu Nemca a lopta z dobrej pozícia si cieľ nenašla a potom v závere polčasu poslal Mak od čiary predĺžený center na opačnú žrď, kde si z druhej vlny nabehol Weiss, ale pri voleji mu lopta nesadla a šla vysoko nad.

Akoby absencia divákov na tribúnach znížila nasadenie oboch tímov, aj keď domáci vykazovali väčšiu túžbu po góle. I vďaka tomu, že naši zbytočne strácali lopty a často ešte na vlastnej polovici, čo sa nám mohlo viackrát vypomstiť. Najhorúcejšie nám v prvej hodine bolo v 59. min, keď Dúbravka musel boxovať nebezpečný center z pravej strany po vniknutí domácich do voľného priestoru. Na druhej strane sa predviedol Duda hneď po svojom príchode na trávnik, ale Ukrajinci s vypätím síl jeho hrozbu odvrátili, rovnako tak Matvijenko po vpáde Maka do šestnástky odkopnutím lopty na roh.
V 79. min došlo k najdôležitejšiemu momentu: Škriniar v súboji s Cygankovom súpera zaháčkoval v šestnástke a Jarmolenko dostal výhodu pokutového kopu. S veľkou dávkou šťastia prestrelil Dúbravku, ktorý si na loptu aj siahol, ale vytesniť ju nedokázal – 1:0.

Ostalo nám čosi cez desať minút, aby sme stav zmenili, pričom domáci využili každú situáciu, aby akýmkoľvek spôsobom natiahli čas či držali loptu na svojich kopačkách. Aj tak sme mali veľkú šancu, po treťom slovenskom rohu dotláčali stopéri Škriniar so Škrtelom loptu do brány, ale Ukrajinci ju zastavili tesne pred čiarou a potom odkopli. Naopak, na druhej strane mal tutovku Jarmolenko, dostal prihrávku 6 m od brány, volej však poslal len Dúbravkovi do rúk. Nadstavené štyri minúty sa hrali vo vysokom tempe, lopta lietala oveľa rýchlejšie ako v čase predtým, ale na skóre sa už nič nezmenilo. Zápas, v ktorom si Hamšík obliekol 107. raz reprezentačný dres, sme prehrali 0:1 po góle z pokutového kopu.

Tréner Ján Kozák sa po stretnutí vyjadril, že “zápas by si zaslúžil remízu. Hrali proti sebe dve kvalitné, takticky vyzreté mužstvá, so silnými individualitami. Škoda úseku, v ktorom sme sa chystali prebrať dianie, no prišla jedenástka. Zákrok s faulom to bol tak 50:50, obaja hráči si tam robili priestor, mne sa ťažko k tomu vyjadruje. Nezaslúžili sme si prehrať! Striedania hráčov neboli pre výkony, ale pre únavu a zároveň pre zámer v závere zápasu dostať hru pod kontrolu. Futbal sa hrá na góly  a body a my sme ich stratili. O úspešnosti rozhodujú detaily, bolo tak aj dnes. Som sklamaný. Situácia v tabuľke hovorí, že Ukrajina má odstup a je to taký silný tím, že si myslím, že si to už odkontroluje.“

UKRAJINA – SLOVENSKO (0:0)