SR A – Top 10 víťazných gólov slovenskej reprezentácie

Piatok, 1.5.2020 04:50 | Posledná aktualizácia 6.5.2020 08:34

BRATISLAVA (SFZ) – Posledný článok seriálu rekordov a zaujímavostí slovenskej reprezentácie sme venovali víťazným gólom. Pripomeňme si teraz chronologicky desiatku tých najslávnejších, ktoré rozhodovali o cenných víťazstvách slovenských sokolov. Zároveň môžete hlasovať o najslávnejší víťazný gól na facebookovom konte SFZ a vyhrať loptu alebo dres slovenskej futbalovej reprezentácie.

1. Peter Dubovský / 31.08.1996 / Faerské ostrovy – Slovensko 1:2 / kvalifikácia MS 1998

Rybári a amatéri. Tak sa zvyklo hovoriť o futbalistoch z Faerských ostrovov. V skutočnosti húževnatí chlapi, ktorí vám nedali nič zadarmo. Presvedčili sa o tom zverenci trénera Jankecha v auguste 1996. Na gól Moravčíka odpovedal po hodine hry domáci Müller gólom na 1:1 a dráma bola na svete. Spasila nás až Dubovského čarovná ľavačka. V poslednej minúte tak rozhodlo Slovensko o povinnom víťazstve 2:1 na Faerských ostrovoch.

2. Jozef Majoroš / 24.08.1997 / Slovensko – Česko 2:1 / kvalifikácia MS 1998

V rovnakej kvalifikácii, o postup na MS 1998, sme o rok neskôr privítali na domácej pôde  susedné Česko. Derby zápas otvoril gólom Šmicer, ale ešte pred prestávkou vyrovnal Jančula na 1:1. Rozhodujúci moment priniesla 55. minúta a gól Jozefa Majoroša do siete Srníčka – 2:1. Vypredané Tehelné pole zažilo elektrizujúcu atmosféru, slovenský futbal získal cenný skalp čerstvého finalistu z Eura 1996.

3. Stanislav Šesták / 15.10.2008 / Slovensko – Poľsko 2:1 / kvalifikácia MS 2010

Keď v 70. minúte prekonal brankára Seneckého Poliak Smolarek, vyzeralo to na komplikáciu hneď v štvrtom zápase kvalifikácie o postup na MS 2010. Ešte v 84. minúte bolo 0:1 pre Poľsko, ale potom prišli dva slávne momenty Stana Šestáka. Najskôr vyrovnal po zaváhaní gólmana Boruca na 1:1 a o dve minúty neskôr strelil zblízka aj druhý – víťazný gól tímu trénera Weissa. Poliaci nerozumeli, čo sa to stalo, Slovensko otočilo zápas a vybojovalo tri zlaté body na ceste do JAR.

4. Erik Jendrišek / 01.04.2009 / Česko – Slovensko 1:2 / kvalifikácia MS 2010

Ďalší nezabudnuteľný večer sa viaže k duelu v apríli 2009 na štadióne na pražskej Letnej. Slovensko štyri dni predtým podľahlo na Wembley Angličanom 0:4 a nič nenasvedčovalo tomu, že v Prahe zaskočia sebavedomých domácich. Rozhodujúci moment prišiel sedem minút pred koncom. Šikovný Karhan rozohral z vlastnej polovice nečakane rýchlo nepriamy kop a poslal dopredu pas na Jendrišeka. Petr Čech prvú strelu vyrazil, ale na dorážku už nemal nárok. Slovensko urobilo ďalší dôležitý krok na ceste na svetový šampionát.

5. Seweryn Gancarczyk (vl. gól) / 14.10.2009 / Poľsko – Slovensko 0:1 / kvalifikácia MS 2010

Pôvodne sme chceli oslavovať doma. Hostili sme Slovinsko a tromi bodmi by sme pečatili postup na MS 2010. Prehrali sme však 0:2 a zostala nám iba šanca o štyri dni neskôr na reparát v Poľsku. Všetko alebo nič. Potrebovali sme tri body a vybojovali sme ich. Už v 3. minúte na snehu dokĺzal do vlastnej šestnástky Poliak Seweryn Gancarczyk, zasiahol loptu a nasmeroval ju za chrbát bezmocného Dudeka. Na snehu si už oranžová lopta nenašla cestu ani do jednej z brán a tak bol postup Slovákov na svetový šampionát spečatený. Rozhodol o ňom vlastný gól súpera.

6. Kamil Kopúnek / 24.06.2010 / Slovensko – Taliansko 3:2 / MS 2010

Jeden z najemotívnejších príbehov napísala slovenská futbalová reprezentácia priamo na záverečnom turnaji MS 2010 v JAR. V zápase o postup do osemfinále nás čakali úradujúci majstri sveta – Taliani. V 87. minúte sme po dvoch góloch Vitteka vyhrávali senzačne 2:1 a tréner Weiss poslal na ihrisko defenzívneho Kopúnka, aby otupil úsilie Talianov o vyrovnanie. A stalo sa to, čo nik nečakal. Kamil Kopúnek si po dvoch minútach pobytu na ihrisku nabehol do šestnástky a pohotovým lobom prekonal brankára Marchettiho. Taliani ešte v nadstavenom čas znížili po góle Quagliarellu, ale z víťazstva 3:2 sa tešili Slováci. Životný reprezentačný gól Trnavčana Kamila Kopúnka sa ukázal ako víťazný a nasmeroval Slovensko do osemfinále MS.

7. Róbert Mak / 08.09.2014 / Ukrajina – Slovensko 0:1 / kvalifikácia ME 2016

Tím tréner Kozáka stál na prahu kvalifikácie o postup na Euro 2016 v Kyjeve kde Slovákov čakal duel s Ukrajinou. Na úvod kvalifikácie by sme brali z horúcej pôdy súpera aj bod, nakoniec sme cestovali domov s tromi. Rozhodol o tom už v 17. min Róbert Mak. Hamšíkovu prihrávku si prvým dotykom posunul do behu pred brániaceho súpera a umiestnenou strelou prekonal brankára Pjatova.

8. Miroslav Stoch / 09.10.2014 / Slovensko – Španielsko 2:1 / kvalifikácia ME 2016

Rozprávka sa však ešte zďaleka nekončila. O mesiac neskôr zavítalo do Žiliny Španielsko. Majster sveta z roku 2010 a majster Európy z roku 2012, s kádrom prešpikovaným hráčmi Barcelony a Realu Madrid bol jasným favoritom duelu so Slovenskom. Keď však prepálil Kucka Casillasove rukavice z priameho kopu, črtala sa nádej na prekvapenie. Jednogólové vedenie sme bránili ako sa len dalo, ale v 82. min Paco Alcácer vyrovnal na 1:1. Aj bod by mal cenu zlata. Prišla však 87. minúta a brejk nášho mužstva. Z pravej strany poslal rýchlik Ďuriš presný center do šestnástky na najmenšieho hráča na ihrisku Miňa Stocha a zrodila sa absolútna senzácia. Slovensko zdolalo Španielsko 2:1!

9. Marek Hamšík / 15.06.2016 / Slovensko – Rusko 2:1 / ME 2016

Na európskom šampionáte sme odohrali najlepší zápas proti Rusku. Už proti Walesu ukázal Hamšík, že je hráčom európskej triedy, v súboji s Ruskom kraľoval. Záver prvého polčasu vyšperkoval krásnu akciu ešte dokonalejšou, nechytateľnou strelou do šibenice Akinfejevovej brány. Rusko znížilo v druhej časti hry na konečných 1:2, Hamšíkov víťazný gól patril k tým najkrajším na európskom šampionáte vo Francúzsku.

10. Róbert Boženík 09.09.2019 Maďarsko – Slovensko 1:2 kvalifikácia ME 2020

Mnohí z vás majú tento gól doteraz pred očami. Hapalova družina bojovala po ťažkej domácej prehre 0:4 s Chorvátskom, v nasledujúcom zápase v  Budapešti proti súperovi i proti tribúnam. Stav skóre ukazoval 1:1, keď v 56. minúte ukázal prvýkrát záblesk kanonierskej geniality Robo Boženík. Spôsob akým sa uvoľnil a následne neomylne trafil k žrdi Gulácsiho brány vyslal jasný signál, že Slovensko našlo nového strelca. Prvým reprezentačným gólom rozhodol o mimoriadne dôležitom víťazstve a troch bodoch v súboji s Maďarskom.