SR A – Zápas v Česku je výzva | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

SR A – Zápas v Česku je výzva

Na predzápasovej tlačovke zľava hovorkyňa tímu Monika Jurigová, reprezentačný tréner Štefan Tarkovič, zástupca hráčov Róbert Mak.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

PLZEŇ (SFZ) – Rýchlozápasový novembrový kolotoč pokračuje tretím dielom, na slovenskú reprezentáciu čaká v priebehu siedmich dní ďalší duel, v Česku proti domácim, ktorí sú papierovými favoritmi. Obom tímom ide o veľa, domáci chcú postúpiť do A-divízie a potrebujú vyhrať, naši chcú zotrvať v béčku – a potrebujú vyhrať!
O tom bola reč na tradičnej tlačovke pred stretnutím, na ktorej sa v Plzni zúčastnili tréner Štefan Tarkovič a zástupca hráčov Róbert Mak.

PERSONÁLNY STAV MUŽSTVA. Proti Škótsku sa vykartoval Ondrej Duda, už odletel do Kolína nad Rýnom do svojho klubu, z hráčov, ktorí pricestovali na západ Čiech, nie je v stopercentnom poriadku jeden. “Kto to je, nebudem teraz konkretizovať,“ odmietol tréner. Akým spôsobom to ovplyvňuje zostavu a hernú stratégiu nechcel rovnako priblížiť. “V kabíne je dosť hráčov, budeme vedieť postaviť dobrý tím v každej konštalácii,“ zdupľoval, pričom mužstvo malo ešte pred sebou predzápasový tréning.
VPLYV ÚNAVY. “Hráči nie sú stroje,“ prízvukoval Tarkovič. “Tento zápasový model nie je ideálny ani pre tých, ktorí sú v optimálnom zápasovom rytme. Navyše nemožno nemyslieť na psychické vypätie všetkých v našom tíme, za uplynulé dni toho bolo na nás dosť.“ Vzápätí však reagoval vyjadrením jemu vlastným: “Tak, ako sme sa dosiaľ vždy vyrovnali so situáciou, urobíme tak aj tentoraz. Jednak pri zostave a potom aj pri úprave  psychického zaťaženia.“
PLZEŇČANIA NERADILI. V slovenskom kádri sú hráči s plzenskou minulosťou Patrik Hrošovský a Michal Ďuriš. Ten prvý sa v meste piva usadil. “Som rád, že sa obaja vrátili do známeho prostredia, kde sa im darilo, samozrejme, že je to impulz pre pohodu, ale ich rady nie sú základom pre naši hernú stratégiu na zápas.“ Tá bude vychádzať z faktorov, na ktorých Tarkovič staval výkon mužstva vo štvrtok v Belfaste aj v nedeľu v Trnave. “Maximálna koncentrácia a tímovosť,“ zvýraznil tréner.
O SÚPEROVI. Štefan Tarkovič neprekvapil ani deň pred súbojom s Českom. “Zostavu, taktiku a stratégiu poviem vždy najprv na porade hráčom, nie na tlačovke novinárom,“ povedal k svojmu mužstvu, na adresu súpera sa vyjadril vecne: “V jeho strede je koncentrovaná vysoká individuálna kvalita, českí futbalisti pôsobia v štyroch z piatich európskych top líg, silu majú reprezentanti z domácej špičky Slavie a Sparty. Verím, že zápas, ktorý je pre nás výzvou, zvládneme.“
ČAKAŤ OFENZÍVNY FUTBAL? Na takto položenú otázku odpovedal slovenský tréner z iného uhla: “Očakávam kvalitný zápas.“ Tradične je jeho veľkou prednosťou podrobná analýza súpera, čo potvrdil: “Máme ju aj teraz, poznáme spôsob hry českého národného tímu.“
SPOMIENKA NA OKTÓBER 2018. Po vzájomnom zápase týchto mužstiev pred vyše dvoma rokmi sa v slovenskom futbale diali veci... “Osud chcel, že priateľské zápasy nahradili súťažné a my sme sa stretali v Lige národov. Mnohí hráči sú iní, ale aj tak navzájom sa prekvapiť je veľmi ťažké. Spomienka na ten konkrétny zápas nie je príjemná ani po čase...“ Potom dodal, že si neželáme, aby to výsledkovo dopadlo rovnako.

RÓBERT MAL: Na víťaznej vlne

“Pre nás hráčov je súboj s Českom vždy s nábojom navyše, je to derby. Z tohto plzenského chceme a potrebujeme tri body. Samozrejme, vždy je lepšie ísť na víťaznej vlne, máme za sebou dva úspešné zápasy, určite sa vieme nastaviť aj na ten tretí.
České mužstvo urobilo za posledné obdobie posun, to vieme všetci, my sa budeme snažiť vrátiť súperovi požičané z Bratislavy zo septembra.
A ten zápas v októbri 2018? Hej, spomínam si naň...“

Značky