SR WU15 – Nový tréner Januška: Talentov máme dosť, rastie nám silný ročník | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

SR WU15 – Nový tréner Januška: Talentov máme dosť, rastie nám silný ročník

Nový realizačný tím WU15 zľava fyzioterapeutka Veronika Bandíková, lekárka Diana Cipciarová, asistentka trénera Iveta Neveďalová, technický vedúci Filip Trosko, hlavný kouč Peter Januška, asistentka trénera Ivana Balážiková a kouč brankárok Martin Poloha.
zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentácia dievčat do 15 rokov má za sebou prvý kontrolný zraz v novej sezóne. Novotvoriaci sa tím viedol v premiére kormidelník Peter Januška. V pozícii hlavného kouča nahradil kolegu Jozefa Jelšica, ktorý má na starosti aj tímy do 17 a 19 rokov. SFZ sa rozhodol pre tento krok, keďže oba staršie výbery majú kvalifikačné cykly.  Januška, ktorý pokračuje ako asistent Jelšica v spomínaných družstvách, bude predĺženou rukou svojho kolegu. V rozhovore pre futbalsfz.sk vysvetlil, ako bude spolupráca fungovať, ale i to, či má slovenský ženský futbal dostatok talentov. 

Ako sa zrodil váš presun na pozíciu hlavného trénera WU15?
- Oslovil ma technický riaditeľ Štefan Tarkovič a jeho zástupca Ján Gerguš s tým, žeby boli radi, aby som prevzal tento tím. Cieľom je, odbremeniť Jozefa Jelšica, aby to nebolo všetko na jeho pleciach. Vytvoril sa aj nový realizačný tím, aby sme zefektívnili prácu pri tomto výbere. 

Čo to pre vás znamená a ako ste prijali ponuku?
- Funkciu hlavného trénera som už zažil vlani v jeseň, keď som viedol reprezentáciu do 17 rokov v kvalifikácii (tímy WU17 a WU19 mali skupinovú fázu v rovnakom čase, preto sa tréneri rozdelili – pozn. aut.). Ponuku som prijal, je to pre mňa česť viesť slovenskú reprezentáciu. Teším sa na túto funkciu, výzvu. Verím, že budem nápomocný pri rozvoji dievčenského futbalu u nás. 

Keďže zostávate asistentom Jozefa Jelšica pri tímoch do 17 i 19 rokov budete jeho predĺženou rukou?
- Presne tak. Budem ako taká spojka medzi kategóriou do 15 rokov a sedemnástkou, ktorá už hrá aj kvalifikáciu. To bolo cieľom. Bude fungovať vzájomná pomoc aj pri tvorbe nominácie. Okrem toho, systém, ktorý je zavedený pri starších tímoch, prenášam aj do 15-tky. Samozrejme, s nejakými úľavami s ohľadom na vek. nechceme od dievčat hneď všetko, postupne to naplánujeme už v najmladšej repre, aby mohli plynulo prejsť vyššie. Aby mali základ, ktorý vyžaduje tréner Jelšic v svojom tíme WU17. Predĺžená ruka je presný výraz na našu spoluprácu.

Máte za sebou prvý kontrolný zraz, kde ste mali úplne nový tím dievčat. V akom svetle sa ukázali?
- Máte pravdu, je to komplet nový tím, tieto hráčky (ročník 2005) predtým boli len v regionálnych výberoch. Dievčatá majú veľký potenciál, sú naozaj šikovné. Mali sme v Bánovciach dvadsať hráčok a tri brankárky. Myslím si, že sme už v tomto výbere trafili veľkú kvalitu na jednotlivých postoch. Samozrejme, náhradníčky, ktoré sme z kapacitných dôvodov nemohli povolať, budeme postupne zaraďovať do ďalších výberov a sledovať ich. Vieme, že aj medzi nimi sú ďalšie kvalitné futbalistky. Tento ročník vyzerá byť veľmi silný, aj samostatne. V sedemnástke máme dvojročníky a keď sa spojí v budúcnosti aj 2004-kou, bude to naozaj veľká kvalita, ktorá nás môže posunúť aj v vyššie v renkingu.

Má teda Slovensko dostatok talentov medzi dievčatami?
- Áno. V posledných rokoch sa s podporou zväzu rozvíja dievčenský futbal, základňa, z ktorej sa dá vyberať, je oveľa väčšia. Práca s mládežou je na kvalitnej úrovni, samozrejme, nejaké nedostatky stále sú, ale tie budeme odstraňovať. V porovnaní spred pár rokov, je naozaj z čoho vyberať a kvalita je vysoká.

V realizačnom tíme máte ako asistenky dve dámy – Ivetu Neveďalovú a Ivanu Balážikovú. Ako sa vám spolupracuje?
- Je to pre mňa nová skúsenosť, ale je to výborné. Spolupráca je na skvelej úrovni, sú to odborníčky na správnom mieste. Vedia pracovať s mládežou, majú skvelý prístup k dievčatám. Veľmi dobre zapadli.

Značky