logo
Reprezentácia

SR WU17 - Hrdinka Stachová: Zabránila gólu, skončila v bezvedomí a po prebratí myslela na spoluhráčky

Vanesa Stachová s doktorkou Luciou Knappkovou a technickým vedúcim Filipom Troskom v tureckej nemocnici.
autor: Filip Trosko, zdroj: SFZ

BELEK (SFZ) - Bežný prípravný zápas našich futbalistiek do 17 rokov v tureckom stredisku Belek mal dramatický záver. Slovenky viedli nad Ruskom 2:1, bežala posledná minúta zápasu, brankárka Vanesa Stachová vybehla proti útočníčke súpera, zabránila jasnému gólu, no po nepríjemnej zrážke stratila vedomie... Po precitnutí okamžite putovala do nemocnice, no našu hrdinku zaujímalo jediné, či ten zápas napokon vyhrali... Priamo z tureckej nemocnice opísal situáciu autenticky technický vedúci tímu Filip Trosko.

"Naše slovenské futbalové reprezentantky do 17 rokov hrajú zápas proti Rusku. Rusko patrí v sedemnástkovej kategórii k európskej špičke. Vyhrávame 2:1. Je 93. minúta. Dlhý center za obranu prekvapil naše stopérky a ruská útočníčka sa rúti sama na bránku. V holej podstate sa nehrá o nič. Nehráme ani kvalifikáciu ani európsky šampionát. Ide o priateľský zápas. Naša brankárka bez mihnutia oka šprintuje proti lopte. Nachádza sa už mimo šestnásky, a tak nemôže loptu zasiahnuť rukami. Celým telom sa hodí do lopty ktorú vyrazí, no dôjde aj k nešťastnej zrážke s protihráčkou. Hneď po incidente rozhodca ukončuje zápas. Chytila 150%-tnú šancu, ale ostáva v bezvedomí ležať na zemi. Za pár sekúnd je okolo nej celý dievčenský tím. Niektoré sa s ňou snažia komunikovať, iné plačú. Po cca. minúte sa Vanesa preberá, ale nechápe, čo sa deje a kde sa nachádza. Nasleduje 40-minútový prevoz do nemocnice, kde sa pomaly začína spamätávať a zaujíma ju jediná vec. Či sme vyhrali. Držím ju za rameno a hovorím jej že sme vyhrali 2:1 a ona chytila čistý gól v samostatnom nájazde. Neverí mi...: Filip naozaj? Fakt sme vyhrali?
Po pol hodinke sa na stránke Slovenského futbalového zväzu objavuje správa, ktorá oznamuje, že slovenské dievčatá porazili po heroickom výkone Rusky 2:1. Ukazujem to Vaneske a po dlhom čase prichádza prvý veľký úsmev. Takže to stálo za to.....hovorí. Tieto slová píšem z tmavej izby v tureckej nemocnici. Vaneska spí vedľa na posteli. Je už úplne fit a cca za hodinu nás pustia naspäť na hotel (v sobotu po zápase).

Je úžasné, ako sa ľudia dokážu kvôli niečomu nadchnúť. Ako niekto dokáže dať do toho, čo miluje všetky svoje schopnosti, silu a celé srdce a je mu úplne jedno, či hrá finále Ligy majstrov, alebo priateľský zápas niekde na konci Turecka. Kašlať na smotánku a umelé celebrity... Pre mňa je skutočnou hrdinkou Vanesa Stachová. Hráčka, ktorá do toho dala všetko, len preto, aby získala to, čo miluje. Pocit z výhry. 

Vanes, ty si z toho momentu síce nepamätáš nič, ale my si to budeme pamätať navždy. Na deň, keď si svojou odvahou a srdcom zlomila Rusko tam, kde je najhrubšie. Som na teba neskutočné pyšný. Slovensko do toho!" 

Značky