SR WU17/U19 – Kontrolné zrazy potešili, Elite Round radikálne zmenil plány | Slovenský futbalový zväz

SR WU17/U19 – Kontrolné zrazy potešili, Elite Round radikálne zmenil plány


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU/SENEC (SFZ) – Po koronapauze sa rozbehol futbal vo svete i u nás. Reprezentačné tímy našich mládežníkov sa po dlhom čase stretli na kontrolných zrazoch. V Bánovciach nad Bebravou privítal kouč Jozef Jelšic tím WU17 a v Senci sa stretli spolu výbery U18 a U19 pod dohľadom všetkých mládežníckych trénerov.

Dlhá prestávka pôsobila na mladých reprezentantov i reprezentantky motivačne. Navyše, družstvo dievčat WU17 a tím chalanov do 19 rokov čakali na potvrdenie VV UEFA, či a kedy odohrajú turnaj 2. fázy kvalifikácie o postup na ME - Elite Round. Tie sa mali pôvodne konať v marci, no pandémia ich zastavila. Devätnástka trénera Alberta Rusnáka bude v akcii od 31. augusta do 8. septembra 2020 – súpermi budú Portugalsko, Turecko, Chorvátsko (usporiadateľ).

Sedemnástka žien trénera Jozefa Jelšica odohrá Elite Round v Anglicku od 12. do 20. septembra, v skupine má domáce, Wales, Francúzsko. Na ME postúpi iba víťaz skupiny.

Jelšic: Na Elite sa tešíme, no bude náročné zladiť starú a novú sedemnástku

Dievčatá z WU17 si od pondelka v Bánovciach opakovali naučené, užívali opäť pobyt na ihrisku a plnili pokyny trénerov. „Dievčatá sa veľmi tešili, prišli celkom dobre pripravené, napriek pauze. Samozrejme, niektoré boli na tom fyzicky lepšie, iné menej, keďže nie všetky mali vytvorené podmienky na to, aby mohli počas karantény individuálne pracovať,“ povedal na úvod Jozef Jelšic.

Aj keď do stredy popoludnia nevedeli, ako dopadne situácia s Elite Roundom, nič nepodcenili. „Išli sme podľa plánov, pred Elite Roundom máme vždy nácviky či ofenzívne, či defenzívne, pripravovali sme sa, akoby turnaj mal byť,“ pridal kouč.

Elite Round napokon bude v novom termíne, čo spôsobí aj našej repre viacero zmien. „Dúfal som, že sa tento turnaj odohrá, verím, že v Anglicku bude na vysokej úrovni. Už sme sa na to pozerali, určite budeme chcieť zrazy v júli aj v auguste a budeme sa snažiť vybaviť nejaké prípravné zápasy. Problémom bude zladiť všetko dokopy, keďže na Elite pôjde ešte ,stará’ sedemnástka a medzitým sa nám už bude tvoriť nová, rovnako ako aj devätnástka a hráčky sa nám budú prekrývať. Verím, že to všetko zvládneme,“ zaželal si Jozef Jelšic.

V realizačnom tíme na kontrolnom zraze bol aj tréner najvyššej ženskej repre Peter Kopúň. Ako vnímali mladé reprezentantky jeho prítomnosť? „Na prvom tréningu boli veľmi namotivované, vysoké nasadenie bolo vidieť. Bol to pre nás veľký prínos, že tu s nami bol. Mali určite rešpekt, ale ten od nich vyžadujeme aj my,“ dodal Jelšic.

Peter Kopúň mladé futbalistky pochválil. „Bol som tu nový, prišiel som do partie, kde sa všetci poznajú, takže tam bol rešpekt. Aj od dievčat, aj z mojej strany. U báb bol vidieť aj ostych, veľmi ma nevyhľadávali, skôr som v tréningu chodil za nimi ja, vtedy je interakcia jednoduchšia.“ Máme teda talenty? „Milo ma prekvapili, sú ako špongie a všetko nasávajú. Všetky nové veci hneď skúšali, sú veľmi šikovné a treba sa im venovať. Som rád, že som mohol pomôcť trénerom individuálne niečo vysvetliť, majú veľký záujem,“ dodal Kopúň.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Rusnák o Elite Round: Urobíme maximum

Tréneri Albert Rusnák a Stanislav Macek mali netradične spoločný zraz oboch tímov U18 a U19 v Senci. Pomáhali im aj kolegovia od ostatných mládežníckych tímov. „Dobrý nápad takýto zraz. Je na ňom priestor na špecifické herné cvičenia, vyplývajúce z hráčskych funkcií. Motiváciou pre nás trénerov je dostať do našich zverencov správne prevedenie každej činnosti, čím ich posunieme individuálne, ale aj herný prejav tímu celkovo výrazne ďalej," povedal na úvod Rusnák.

„Máme možnosť pracovať na detailoch, osem trénerov si rozdelilo 24 hráčov podľa pozícii v tíme na brankárov, obrancov, stredopoliarov a útočníkov, každý z nás tak môže výraznejšie vplývať na každého zverenca, dbať na jeho indidviduálnu činnosť. Pracujeme, buď s malou skupinou štyroch až šiestich hráčov, alebo osobitne s jednotlivcom, vtedy je tréningová jednotka zameraná na technický i taktický rozvoj z pohľadu defenzívy a ofenzívy. Obsah všetkých cvičení ide ruka v ruke s úlohami hráčov v jednotlivých hráčskych funkciách, vyplývajúcich z koncepcie hry reprezentačných výberov,“ pridal tréner Albert Rusnák st.

AJ kouč našej devätnástky veril, že sa Elite Round odohrá. „Veľmi sa tešíme, že sme sa konečne dozvedeli termín kvalifikačnej fázy Elite Roundu. Hráči a realizačný tím sú plní energie a odhodlania urobiť v príprave na tento turnaj maximum. Chlapci nastupujú v kluboch za áčka, verím, že aj to nám v ťažkých kvalifikačných zápasoch s Chorvátskom, Tureckom a Portugalskom pomôže. Sledoval som ich v prípravných aj ligových stretnutiach a pôsobia veľmi dobre. Verím, že kluby nám vyjdú v ústrety a podarí sa nám ešte pred fázou Elite Roundu v auguste absolvovať 3-4-denný zraz.“

Značky