logo
Reprezentácia

U15 – Nový hlavný tréner Pekár: Nechceme predať kožu lacno

Pondelok, 4.3.2024 07:49 | Posledná aktualizácia 4.3.2024 07:57
SR15-Juraj Pekár-Tréning Marec2024 1.jpg
Juraj Pekár, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 15 rokov (Šamorín, 3.3.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Na uvoľnené miesto hlavného trénera reprezentácie do 15 rokov zasadol od 1. februára Juraj Pekár. 41-ročný tréner, ktorý pri pätnástke doposiaľ figuroval v pozícii asistenta trénera, preberá najmladšie reprezentačné družstvo futbalistov po Marekovi Bažíkovi, ktorý ukončil svoje pôsobenie ku koncu uplynulého roka po tom, čo prijal ponuku zo seniorského družstva banskobystrickej Dukly. O novej pozícii, ale aj o blížiacom sa dvojzápase s Rakúskom sa nový hlavný tréner rozhovoril pre futbalsfz.sk.

SR15 Tréning Marec2024 44.jpg
SR15 Tréning Marec2024 43.jpg
SR15 Tréning Marec2024 39.jpg
SR15 Tréning Marec2024 37.jpg
SR15 Tréning Marec2024 34.jpg
SR15 Tréning Marec2024 32.jpg
SR15 Tréning Marec2024 27.jpg
SR15 Tréning Marec2024 22.jpg
SR15 Tréning Marec2024 19.jpg
SR15 Tréning Marec2024 14.jpg
SR15 Tréning Marec2024 12.jpg
SR15 Tréning Marec2024 10.jpg
SR15 Tréning Marec2024 4.jpg
SR15 Tréning Marec2024 3.jpg

Pri hľadaní nového hlavného trénera pätnástky padla voľba na vás. Pri tejto reprezentácii ste pôsobili už od začiatku sezóny ako asistent trénera. Čakali ste po odchode Mareka Bažíka posun na post hlavného trénera?

Priznám sa, že som to nečakal. Musím však povedať, že som za túto príležitosť mimoriadne vďačný. Beriem to ako výzvu. Trénovať reprezentačné družstvo je pre každého trénera pocta. Na Slovensku máme pri mládeži veľa kvalitných trénerov, preto si túto ponuku veľmi vážim. Beriem to do určitej miery aj ako ocenenie mojej práce pri trénovaní mládeže.

 Váhali ste dlho nad ponukou viesť reprezentáciu?

Neváhal som. Vždy som bol nastavený tak, že ponuka z reprezentácie sa neodmieta. Preto, keď ponuka prišla, tak som nad ňou dlho nerozmýšľal.

 Na pozícii hlavného trénera ste od 1. februára. Aké boli vaše prvé dni?

Práca reprezentačného trénera, prirodzene, neprebieha len počas reprezentačných zrazov. Momentálne sa prioritne sústreďujem na skautovanie hráčov a hľadanie potenciálnych adeptov na reprezentačný dres. Najlepšie poznatky mám o hráčoch, ktorí pôsobili v rámci západného Slovenska, keďže som v uplynulých sezónach bol hlavným trénerom regionálnych družstiev ZsFZ do 14 rokov. Moje kroky preto už počas prvých dní smerovali k tomu, aby som čo najlepšie navnímal a spoznal hráčov z celého Slovenska. Samozrejme, som aj v komunikácii s klubovými trénermi.

Nastúpiť na pozíciu hlavného trénera uprostred sezóny nie je jednoduché. Pri pätnástke ste však už pôsobili, a tak zrejme bude zachovaná kontinuita a nadväznosť na doterajšiu prácu pod vedením bývalého trénera Mareka Bažíka.

Áno, bezpochyby je výhoda, že som bol pri Marekovi Bažíkovi pol roka ako asistent. Je to dobré nielen pre mňa, ale myslím si, že aj pre samotných hráčov. Marek Bažík odviedol za niekoľko rokov pri mládežníckych reprezentačných družstvách výbornú prácu, na ktorú sa pokúsim nadviazať.

Ročník 2009 poznáte nielen z doterajšieho pôsobenia pri pätnástke, ale aj z pôsobenia pri regionálnych výberoch ZsFZ do 14 rokov. Viete odhadnúť, aký potenciál sa skrýva v tomto tíme a ročníku?

Myslím si, že ide o dobrý ročník. Z predchádzajúcich zrazov vieme, že máme k dispozícii kvalitných hráčov a verím, že môžeme byť konkurencieschopní aj na medzinárodnej úrovni. Samozrejme, stále je to pätnástka, pre chalanov je to prvý kontakt s medzinárodným reprezentačným futbalom. Medzinárodná úroveň je niečo iné než domáce ligové súťaže. Chalani sa na túto úroveň musia adaptovať, prispôsobiť sa vyššiemu tempu a náročnosti zápasov. Ale aj to je napokon úloha reprezentačnej pätnástky. Verím však, že v hráčoch je potenciál a ukážu svoje kvality aj v medzištátnych zápasoch.

Dá sa pri najmladšom reprezentačnom výbere hovoriť o cieľoch či ambíciách?

Ciele pri pätnástke sú hlavne dlhodobé. Kladieme dôraz najmä na rozvoj hráčov v ťažkých medzinárodných konfrontáciách, ktoré sú pre hráčov mimoriadne cenné. Chceme do hráčov vštepovať víťaznú mentalitu, bojovného ducha, aby sme skrátka boli tím, ktorý sa na medzinárodnej scéne neporáža ľahko.

V najbližších dňoch vás čaká dvojzápas s Rakúskom. Akou hrou sa chcete prezentovať?

Ako som už naznačil, nechceme predať kožu lacno. Dôležité bude, aby si hráči osvojili víťaznú mentalitu. Chceme sa prezentovať odvážnym, behavým, útočným štýlom hry a toto chceme dostať aj do hráčov. Samozrejme, vieme, že na medzinárodnom fóre musíme mať vyvážené obe fázy hry, útočnú aj obrannú. Nečaká nás nič jednoduché, zápasy s Rakúskom budú bezpochyby náročné, ale to je len a len dobré, keďže vďaka ťažkým zápasom chlapci výkonnostne rastú.

SR15 Tréning Marec2024 24.jpg
Tréning slovenskej futbalovej reprezentácie do 15 rokov (Šamorín, 3.3.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

 Vizitka Juraja Pekára

Narodený 4. februára 1983 v Bojniciach

Absolvent magisterského štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave začal svoju trénerskú kariéru ešte v čase, keď sa aktívne venoval futbalu aj ako hráč. Po niekoľkých rokoch strávených na pozícii asistenta trénera pri rôznych mládežníckych družstvách v klube FC Baník Prievidza bol od sezóny 2014/2015 hlavným trénerom tamojšieho družstva starších žiakov U15. Nakrátko si v pozícii hlavného trénera okúsil aj mužský futbal, keď v sezóne 2017/2018 viedol aj prievidzské "A" družstvo hrajúce v tom čase v III. lige. V uplynulých troch sezónach popri pôsobení pri starších žiakoch v Prievidzi viedol ako hlavný tréner aj výbery starších žiakov U14 Západoslovenského futbalového zväzu. Pred sezónou 2023/2024 sa stal asistentom trénera Mareka Bažíka v reprezentácii do 15 rokov. Po Bažíkovom odchode prebral od 1. februára 2024 v tomto reprezentačnom výbere pozíciu hlavného trénera.

SR15-Juraj Pekár-Tréning Marec2024 2.jpg
Juraj Pekár, tréner reprezentácie SR do 15 rokov (Šamorín, 3.3.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ


Jakub Homoľa

Značky