U15 – Tréner Martin Žamba: Máme dobrých hráčov, ale unikajú nám detaily

Štvrtok, 30.9.2021 13:15 | Posledná aktualizácia 30.9.2021 13:15
Šatňa slovenskej reprezentačnej pätnástky pred odvetným zápasom v slovinskom Kranji.
autor: PETER TÓTH, zdroj: SFZ

BRATISLAVA/KRANJ (SFZ) – Najmladšia slovenská reprezentácia má za sebou prvú zápasovú konfrontáciu v sezóne 2021/22. Zo Slovinska si sokolíčatá priviezli dva na vlas rovnaké výsledky (1:3), ako videl ich vystúpenia tréner Martin Žamba?

Po dvoch prehratých zápasoch v Slovinsku cítite čo?
„Nespokojnosť! Veľkú nespokojnosť s výsledkami. Pretože hra nebola zlá, naozaj nie. V prvom zápase to bolo od nás solídne a v druhom ešte lepšie, hoci chápem, že kto vidí len výsledky, môže pochybovať o mojom pohľade. Zo štyroch polčasov bol ten posledný pre nás najlepší, domácich sme v ňom prevalcovali, boli sme aktívni, vypracovali sme si šance, lenže... Vyfackal nás medzinárodný futbal.“

Čo to znamená?
„Že naši chlapci, ak hrajú doma, nezažívajú taký tlak na loptu, vlastné rozhodnutia, dôraz v osobných súbojoch ako keď sú priamo konfrontovaní s „cudzím“ futbalom. Slovinci mali za dva zápasy možno osem streleckých pozícii a dali z nich šesť gólov, my sme si len v odvete vytvorili sedem-osem dobrých príležitostí a presadili sme sa iba raz. Kombinačne a herne sme boli rovnocenným partnerom domácim, lenže tí boli dôraznejší a efektívnejší v kritických momentoch. To je príčina oboch našich prehier.“

Pred odvetou proti Slovinsku.

Ako veľmi sú podľa vás dôležité  výsledky v tejto kategórii?
„Výsledky ú v reprezentácii majú vždy svoju vážnosť, nemožno vnímať žiaden zápas pohľadom, že o ne nejde. Musíme byť nároční na chlapcov už v kluboch, samozrejme aj v reprezentácií, to je alfa a omega našej futbalovej filozofie. Náročnosť musí byť! Už v tréningoch, následne prirodzene v zápasoch. Ak chlapci odohrajú doma zápas, v ktorom vyhrajú 12:0, nepocítia tlak, námahu, nároky, potom je pre nich konfrontácia na medzinárodnom fóre ťažšie uchopiteľná. Nemáme zlých futbalistov v tejto kategórie, ale unikajú nám detaily, výrazne zaostávame v koncentrácii na kritické situácie  a to nás v konečnom dôsledku stojí často dobrý výsledok.“

Hovoríme o chlapcoch v kategórii do 15 rokov...
„... a naši súperi sú z rovnakej vekovej kategórie, v tom to teda nie je. Musíme byť nároční na prípravu aj v mentálnej oblasti, robíme na tom. Potrebujeme zvládnuť konfrontáciu s tempo futbalom našich rivalov na ihrisku v každej oblasti, ako tím, tak i ako jednotlivci.“

Prečo sme inkasovaliaž šesť gólov vo dvoch zápasoch?
„Pod štyrmi je podpis obrovskej individuálnej chyby a strata koncentrácie jednotlivca, nešlo o systémové zlyhanie našej hry. Na medzinárodnej úrovni však za to tvrdo platíme.“

Toto družstvo má za sebou v jesennom bloku zatiaľ jeden kontrolný zraz a dva zápasy v Slovinsku, aké dôležité poznatky ste počas nich nazbierali?
„Vytvárame si základné polia na výmenu informáciu od nás k hráčom a od nich k nám, realizačnému tímu. Máme čoraz lepší obraz o ročníku 2007, chceme si ho celý preosiať, potom v jarnej časti sezóny už káder stabilizovať a ísť do kvality, aby sme ho kolegom z vyššej kategórie odovzdali primerane pripravený na medzinárodnú konfrontáciu.“

V novembri vás čaká dvojzápas vo Walese, plánujete obmeniť káder?
„Budeme mať teraz priestor na analýzu stretnutí v Slovinsku, vrátime sa ešte k pôsobeniu hráčov na augustovom kontrolnom zraze v Poprade, v porovnaní s ktorým sme mali vo výbere sedem iných chlapcov. Nejaké ďalšie mená v nominácii budú, ale ako som už povedal, plánujeme káder stabilizovať a formovať jeho hernú tvár. Chceme v hráčoch naštartovať víťaznú mentalitu, verím, že sa to pretaví aj do lepších výsledkov.“