U15 – Dvihnutý prst nad efektivitou

Piatok, 5.11.2021 09:05 | Posledná aktualizácia 5.11.2021 09:38
Zákaldná zostava slovenskej pätnástky pred odvetou vo waleskom Newporte.
autor: PETER TÓTH, zdroj: SFZ

BRATISLAVA/NEWPORT – Dobré to bolo. Najmladšia slovenská reprezentácia do 15 rokov pri výjazde na Britské ostrovy dosiahla dva dobré výsledky s waleskými rovesníkmi (1:1, 1:0) a predovšetkým v prvom zápase predviedla veľmi solídny výkon. Aj o tom hovorí tréner SR15 Martin Žamba.

PRVÝ ZÁPAS S KONEČNOU REMÍZOU. „V porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi v Slovinsku sme chlapcov nabádali k aktívnejšej hre, žiadali sme ich o využitie nacvičených prvkov z tréningov. Darilo sa nám úlohy plniť prakticky od úvodu, hneď sme mali dve príležitosti, využívali sme krídelné priestory. Domáci hrali v rozostavení 3 – 4 – 3 a od polovice I. polčasu sa dostali k väčšiemu držaniu lopty, ale bez nebezpečných príležitostí pre našu bránku. My sme využili štandardku, strelili sme gól po rohovom kope. Vo výkone po prestávke ma hnevá len jedno - efektivita. Mali sme aspoň päť čistých šancí, minimálne dve boli tutovky, súper vyrovnal po ojedinelej akcii v záverečnej desaťminútovke. Zhrniem: solídna aktivita, pekné akcie, dobrá hra, veľa príležitostí mizerná efektivita.“

VÍŤAZSTVO Z POKUTOVÉHO KOPU. „V zostave sme spravili veľa zmien, do základu nastúpilo deväť iných hráčov, chceli sme rovnomerne rozložiť hernú minutáž na celý káder. Nášmu prejav však chýbala odvaha v útoku, potrebná variabilita, väčšia nápaditosť, nábehy za obranu do voľných priestorov. To kazilo dojem z našej hry, menej sa nám darilo používať z tréningov nacvičené schémy. Zároveň však musím s rešpektom uznať dobrú hru waleských mladíkov, bol to zaujímavý zápas s viacerými dobrým individuálnymi výkonmi. Vyhral sme po góle z pokutového kopu v nadstavenom čase, ale výrazný podpis zanechal brankár Húska, ktorý jedenástku domácich kryl.“

ĎALŠIE KROKY TÍMU. „Chlapci sú učenliví, tvárni, potrebujeme u nich správne nastaviť sebavedomie na medzinárodnom fóre,” povedal tréner a potom porovnal dva zápasy v Newporte: „V prvom kvalitná hra a nízka efektivita, v druhom horšia hra a vysoká efektivita.“
Do konca roku má pätnástka v pláne ešte jeden kontrolný zraz, ktorého náplňou bude testovanie hráčov. Na jar 2022 by tréner Žamba rád absolvoval tri zápasové akcie, čím by sa pôsobenie ročníka 2007 v kategórii do 15 rokov skončilo. „Samozrejme, že káder nie je uzavretý, talentovaní a šikovní chlapci majú dvere do reprezentácie otvorené, chceli by sme ale zastabilizovať jednotlivé posty. Aj preto vnímame, že potrebujeme zdvojiť ešte tri-štyri pozície,” uzavrel pohľad na novembrový zápasový výjazd Martin Žamba.