logo
Reprezentácia

U16 – Tréner Žamba po turnaji v Čiernej Hore: Ak chceme byť úspešní, musíme svoje šance premieňať

Piatok, 12.4.2024 13:00 | Posledná aktualizácia 12.4.2024 09:27
zamba sleduje.jpg
Hlavný tréner reprezentácie do 16 rokov Martin Žamba vyjadril po turnaji UEFA Development spokojnosť najmä s predvedenou hrou
autor: Péter Pal Szabó, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačný výber do šestnásť rokov má za sebou prvú medzištátnu akciu v kalendárnom roku 2024. Výber trénera Martina Žambu na turnaji UEFA Development v Čiernej Hore v ani jednom z troch vystúpení neprehral, no ani nevyhral. Tri remízy proti súperom z Izraela, domácej Čiernej Hory a Lotyšska vyvolali zmiešané pocity. Kým s predvedenou hrou panuje vo väčšej miere spokojnosť, výkričníkom je slabá gólová produkcia. Aj o týchto aspektoch hovoril v rozhovore pre futbalsfz.sk samotný 38-ročný tréner.

Vo všetkých troch pozápasových vyjadreniach ste prízvukovali dobrú hru, ktorej však chýbali góly. Dá sa však po hernej stránke vyjadriť s turnajom v Čiernej Hore spokojnosť?
Myslím si, že áno a potvrdzujú to aj dáta z Wyscoutu. Keď si zoberieme len parameter očakávaných gólov, tak v prvom a najmä v druhom zápase sme súpera jasne prevýšili. Napríklad v zápase proti Čiernej Hore mal súper 0,14 očakávaného gólu, kým my 1,43. Vieme sa futbalovou cestou dostať do nebezpečných šancí, chýba nám však efektivita. Možno to príde skúsenosťami, možno len potrebujeme streliť gól, po ktorom opadne z chlapcov nervozita a šance začneme premieňať, pretože to, čo sme z hľadiska premieňania šancí predviedli vo všetkých troch zápasoch, je na zamyslenie. V zápasoch boli situácie, ktoré sme mohli a mali riešiť vo finalizácii inak. Beriem, sú to stále len 15- a 16-ročné deti. Vidím v tomto tíme herný potenciál, ale chalani si musia uvedomiť, že najmä proti súperom zvučnejšieho mena si tých šancí za zápas toľko nevypracujú. Preto ak chceme byť úspešní, musíme gólové šance jednoducho premieňať.

Pritom ročník 2008 v reprezentácii do 15 rokov a napokon aj v úvodnom dvojzápase v kategórii do 16 rokov proti Česku bol z hľadiska gólovej produkcie na tom viac než dobre. Nastal nejaký zlom v novembri v Bosne a Hercegovine, kde tím dvakrát remizoval 0:0?
Nerád sa vyhováram, ale dvojzápas s Bosnou a Hercegovinou nebol po tejto stránke bernou mincou. Hralo sa na teréne, ktorý nezodpovedal medzištátnemu fóru a dosť to ovplyvnilo výkony oboch družstiev. Aj tie náznaky šancí, ktoré sme si v Bosne vypracovali, nám neraz skazil zlý odskok lopty alebo iný negatívny dôsledok terénu. Na turnaji v Čiernej Hore sme sa však dostávali do vyložených šancí. A to platí pre všetky tri zápasy – či už proti Izraelu alebo Čiernej Hore a vyvrcholením bol posledný zápas proti Lotyšsku, kde sme síce dvakrát zbytočne inkasovali, no vypracovali sme si šance snáď na trojnásobný počet gólov, ktoré sme inkasovali. Všetko staviame na pevnej defenzíve, ktorá ale musí byť podložená futbalovosťou smerom dopredu. To sa nám síce darí napĺňať, len chýba to najdôležitejšie – góly.

Chýba hráčom v dôsledku týchto nepremenených šancí sebavedomie pri zakončení? Akým spôsobom sa prípadne dá na tejto činnosti popracovať? 
Tí, ktorí sme hrali futbal, to poznáme – niekedy dáte gól z 30 metrov do šibenice, inokedy nedáte gól ani do prázdnej brány z troch krokov. Nemyslím si, že chalani nemajú sebavedomie. Vedieme ich spolu s celým realizačným tímom, aby sa nebáli hrať. Dvaja z troch súperov, ktorých sme mali v Čiernej Hore, hrali úplne jednoduchý nátlakový futbal bez nejakého zakladania alebo prechodu. My sa naopak snažíme hráčov učiť, aby vyhodnocovali mieru rizika a pripravili si situáciu čo najlepšie. Herné sebavedomie nechýba, chalani sa neboja ísť niekedy do rizika, nabiehame aj so štyrmi hráčmi do pokutového územia. Skôr si myslím, že je to o určitom nadhľade a schopnosti vyhodnotiť možnosti v gólovej príležitosti. 

Vďaka trom remízam ste si mohli natrénovať pokutové kopy, ktoré na turnaji UEFA Development prichádzajú na rad vždy pri nerozhodnom výsledku. Proti Izraelu a Lotyšsku ste na pokutové kopy neuspeli, proti domácej Čiernej Hore ste boli úspešní.
Aj z týchto rozstrelov máme množstvo poznatkov. Hneď ako sa odpíska koniec zápasu, vidíte, ktorí hráči si veria a pýtajú sa na jedenástku a naopak, ktorí majú hneď hlavu sklonenú smerom dole. Tieto situácie vám teda ukážu, ktorí hráči sú tí nosní z hľadiska líderstva v kabíne. V druhom zápase proti Čiernej Hore sme rozstrel zvládli excelentne. Veľmi sa mi páčilo, že od prvého až po posledný pokutový kop sme šli jasne a sebavedome za víťazstvom. V treťom zápase proti Lotyšsku som zas cítil z chalanov veľké sklamanie, že v riadnom hracom čase len remizovali, a to sa podpísalo aj na tých jednotlivých pokusoch. Práve tieto jedenástkové rozstrely sú dobré na to, aby sa vypracovali mentálne silní hráči. V reprezentácii do 17 rokov pôjde v kvalifikácii už o body, preto musíme hľadať hráčov, ktorí majú na prvom mieste kvalitu, ale ktorí súčasne sa nezosypú, keď príde ku kritickým situáciám. V tomto nám turnaj v Čiernej Hore veľmi veľa ukázal.

Hovorili ste, že chcete stavať na pevnej defenzíve. Z tohto pohľadu je s výkonmi spokojnosť? Za posledných päť zápasov ste inkasovali len dvakrát, z toho v štyroch zápasoch ste nedostali ani gól.
To bezpochyby. Keď si zoberieme celú sezónu 2023/2024, za sedem zápasov sme dostali len štyri góly. Pokiaľ ide o organizáciu hry v defenzíve, posunuli sme sa veľmi vpred. Pre mňa je dôležité, aby chalani vedeli reagovať na hru súpera, aby sme nehrali mechanicky stále rovnako vo vysokom postavení a naivne napádali súpera. Chceme, aby hráči vedeli vyhodnotiť, kedy treba cúvnuť do stredného bloku, kedy si počkať na súpera a ísť do rýchleho protiútoku. Myslím si, že toto sa chalanom darí, takže s organizáciou hry v obrane musím vyjadriť spokojnosť.

Turnajom UEFA Development v Čiernej Hore sa pre vás sezóna ešte nekončí. Aký je najbližší program vašej reprezentácie?
Tým, že pracujeme v trojročnom cykle od pätnástky po sedemnástku, tak chystáme náš program výhľadovo už aj pre sezónu 2024/2025. V máji nás čaká dvojzápas v Severnom Macedónsku, čo bude finálna akcia v reprezentácii do 16 rokov. V auguste pri prechode do vyššej vekovej kategórie, budeme hrať dva zápasy v Gruzínsku a v septembri je naplánovaný domáci dvojzápas so silným Srbskom. Niekedy v máji by mal prebehnúť žreb kvalifikácie na ME, ktorá sa od jesene bude hrať v novom formáte podobnom Lige národov. Tam bude cieľom skončiť v skupine do druhého miesta, ktoré nám zaručí na jar 2025 účasť v lige A kvalifikácie. Ak by sa nám to nepodarilo, tak tím na 3. a 4. mieste bude hrať na jar 2025 ligu B. Nový formát kvalifikácie má tú výhodu, že všetky družstvá majú zabezpečený medzištátny program aj na jar. Nateraz však naším cieľom a zámerom je vyladenie kádra, aby sme našli vhodné typy hráčov pre reprezentačnú kategóriu do 17 rokov.

VÝSLEDKY ZÁPASOV

Izrael U16

Slovensko U16

0:0, 4:2 p. k.


Čierna Hora U16

Slovensko U16

0:0, 3:5 p. k.

Slovensko U16

Lotyšsko U16

2:2, 1:4 p. k.

Góly SR: Koribský, Lábo

Značky