logo
Reprezentácia

U17 – Asistent trénera Žamba pred Talianmi: Musíme sa pozerať na seba a na náš systém

Štvrtok, 23.5.2024 13:00 | Posledná aktualizácia 23.5.2024 17:09
U17_240523-9829_Martin-Žamba.jpg
Asistent trénera Martin Žamba na tréningu reprezentácie do 17 rokov v Ayia Napa (23.5.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

PROTARAS (SFZ) – Po utorkovej bezgólovej remíze so Švédskom čaká na slovenských reprezentantov do 17 rokov v piatok druhé vystúpenie na majstrovstvách Európy na Cypre. Od 17.00 SELČ (priamy prenos na RTVS Šport) vyzvú v Dasaki silné Taliansko, vicemajstrov Európy v tejto vekovej kategórii z rokov 2018 a 2019.

Taliani s jasným konceptom hry a veľkou kvalitou

S prípravou na súpera z Talianska začal realizačný tím reprezentácie do 17 rokov už krátko po úvodnom stretnutí majstrovstiev so Švédskom. „V prvom rade sme si dôkladne rozanalyzovali náš úvodný zápas so Švédskom. Zamerali sme sa na to, čo nám vychádzalo ako aj na to, čo treba zlepšiť. Prebehla aj dôkladná analýza Talianov, a to z obidvoch fáz hry. Máme nejaký koncept, ktorý keď dokážeme plniť, verím, že budeme úspešní,“ priblížil asistent trénera reprezentácie do 17 rokov Martin Žamba.

Taliansko si zo svojho prvého zápasu na majstrovstvách Európy odnieslo všetky tri body po víťazstve nad Poľskom 2:0. Štatistiky však napovedajú, že to nebol taký jednoznačný zápas. Poliaci totiž mali v zápase až 20 streleckých pokusov (na rozdiel od desiatich talianskych) a úspešnejší boli aj v štatistike striel na bránu (7:4)

„Treba povedať, že Poliaci hrajú úplne iným systémom ako my. Nám sa s hlavným trénerom podarilo prísť na druhý polčas zápasu Talianska s Poľskom a videli sme to aj na vlastné oči. Poliaci hrali agresívny futbal na hranici možností aj z hľadiska vysokého napádania. Taliani boli pre zmenu pokojnejší v kritických situáciách a dokázali Poliakov vytrestať vďaka ich zručnostných predpokladov. Zlomovým momentom bola zahodená čistá šanca Poliakov za stavu 1:0, po ktorej Taliani z protiútoku rozhodli. Za stavu 2:0 si to už Taliani skúsene dohrali ako veľké mužstvo,“ vysvetľuje Martin Žamba.

Taliani dohrávali zápas s Poľskom od 53. minúty v desiatich hráčoch po vylúčení stopéra Andreu Nataliho, stále len 16-ročného hráča Barcelony, ktorý na šampionáte do 17 rokov môže hrať aj budúci rok. Absencia jedného z kľúčových opôr obranných radov Talianov však podľa Žambu zásadným spôsobom nemení prípravu slovenského družstva na zápas. 

„Aj keď sme analyzovali hru Talianov z fázy Elite round kvalifikácie, tak sme videli, že taliansky tréner zostavu trochu rotoval. Taliani majú jasný koncept hry a ich kvalita je obrovská. Očakávame, že sa do zostavy vráti aj Camarda z AC Miláno, čo je ďalší skvelý futbalista. My sa však musíme pozerať na seba a hlavne na náš systém, akým chceme Talianov prekonať,“ hovorí Žamba.

38-ročný asistent hlavného trénera Branislava Fodreka naznačil aj aké atribúty, ktoré jeho zverenci predviedli v zápase so Švédskom, by si mali preniesť do zápasu s Talianskom, ako aj to, na čom naopak treba zapracovať. „Spokojnosť je s taktickou disciplínou hlavne z pohľadu defenzívy. Mne osobne aj po tom, čo sme sa bavili s hlavným trénerom, chýbal trochu väčší pokoj po zisku lopty a trpezlivosť pri vytváraní si streleckých pozícií. Na druhej strane, ako už bolo povedané, bol to úvodný zápas majstrovstiev Európy. Myslím si, že ho chlapci zvládli, len musíme byť ešte odvážnejší smerom dopredu,“ dodal Žamba.

Kováčik: Ani Taliani nie sú nezdolateľní

Jedným z slovenských hráčov, ktorí odohrali kompletnú minutáž v prvom zápase majstrovstiev proti Švédsku bol útočník Samuel Kováčik. Žilinský rodák však upozorňuje, že v druhom zápase čaká na sedemnástku ešte ťažší súper. „Taliansko nemusíme ani predstavovať, všetci vieme, akú majú kvalitu. Do zápasu pôjdeme s pokorou, ale, samozrejme, na ihrisku aj so sebavedomím. Verím, že sa ukážeme, pretože tiež vieme hrať futbal,“ povedal pred zápasom s Talianskom pre futbalsfz.sk.

16-ročný futbalista pôsobí na klubovej úrovni v poľskej Legii Varšava. Práve Poliaci boli prvým súperom Talianov na majstrovstvách Európy na Cypre. V poľskom kádri sa nachádza až štvorica Kováčikových spoluhráčov z varšavskej Legie, s ktorými si už stihol vymeniť informácie o sile nášho zajtrajšieho súpera. 

„Samozrejme, s chalanmi som sa už bavil. Povedali, že určite nie sú neporaziteľní. Aj Poliaci sa dostali do nejakých šancí, ale po chybách stopéra inkasovali dva góly a tiež neboli dostatočne efektívni v útoku,“ priblížil obsah komunikácie Samuel Kováčik.

U17_240521_SVK-SWE-ME
Samuel Kováčik v zápase Slovensko – Švédsko na UEFA Majstrovstvách Európy hráčov do 17 rokov 2024 na Cypre, v Paralimni (21.5.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

Zápasy na majstrovstvách Európy do 17 rokov nasledujú v rýchlom slede. Dôležitá v tomto smere je preto aj regenerácia. „Včera sme mali voľnejší deň. Mali sme výklus s kondičným trénerom, vyplávanie v mori a poobede sme mali osobné voľno, keď sme mohli ísť aj s rodičmi na dve-tri hodiny. Večer sme mali ešte analýzu zápasu so Švédskom. Dnes sa už pripravujeme čisto na Talianov. Zápas so Švédmi je za nami, naň sa už netreba pozerať,“ dopĺňa Kováčik

Pozitívne je, že v kádri sedemnástky vládne pred zajtrajším mimoriadne náročným súbojom s Talianskom odhodlanie. „Ako som hovoril, Taliani nie sú nezdolateľní. Tiež majú svoje slabé miesta. Dúfam, že na nich zajtra recept nájdeme,“ praje si Kováčik.

Značky