U17 – Februárový turnaj ako skúška kvality pred Elite Roundom | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

U17 – Februárový turnaj ako skúška kvality pred Elite Roundom

Radosť celej slovenskej sedemnástky po postupe do 2. fázy kvalifikácie ME.
autor: SFZ
máj

BRATISLAVA (SFZ) – O dva mesiace čaká reprezentačnú sedemnástku vrchol roku 2022, turnaj Elite Roundu v kvalifikácii ME v Holandsku. Verme, že to bude prvý vrchol, tým ďalším by bol samotný finálový turnaj v Izraeli v máji. „Vieme, čo nás čaká, Elite Round je tu raz-dva,“ pripomenul tréner tímu Branislav Fodrek. 

Od posledného medzištátneho vystúpenia jeho zverencov uplynuli už tri mesiace (pripomíname, že na záver turnaja 1. kvalifikačného kola odohrali výborný zápas s Anglickom 2:2), hráči sú odvtedy k dispozícii materským klubom.

V nich naskočili do zimnej prípravy, štyria sa dokonca pripojili k seniorským áčkam, konkrétne Záhradník a Petrik v Michalovciach, Mielke v Podbrezovej a Rýzek v Trnave. „Vnímam to ako správny impulz aj pre nich osobne, je to výborná možnosť zblízka ochutnať mužský futbal,“ uznal tréner národného tímu. 

Viacerí z reprezentačného kádra trénujú doma a posunuli sa do kategórie U19. Tréner Fodrek si už pozbieral informácie, že niektorí prekonali covid či vystrábili sa zo zranenia a už sú naplno zapojení do futbalovej roboty (napríklad Fiala z Trenčína či žilinskí Vaľko a Blaško), slovanista Marcelli laboroval celú jeseň so zranením a začal s futbalom, ale zas ho čosi trápi, aj keď by to nemalo byť také vážne. Počas prestávky sa do zahraničia presunul Pávek, z Trenčína do talianskeho Spalu.

„Na február sa nám zmenila náplň zrazu. Pôvodne sme plánovali dva zápasy v rámci sústredenia v Turecku, lenže sme dostali pozvánku na turnaj do Portugalsku s výborným obsadením. Okrem nás a domácich štartujú na ňom Španieli a Nemci. Je to veľká výzva, hrať proti takým súperom je ozajstný test kvality a výborná príprava na samotný Elite Round,“ potešil sa zmene tréner.

Ani on sa neubráni myšlienkam na už spomínaný kvalifikačný turnaj 2. kola, tzv. Elite Round. „Začíname 24. marca zápasom s Gréckom. Nasledovať bude Holandsko, najväčší favorit na postup, je to šampión tejto vekovej kategórie z roku 2019, ktorý hrá navyše doma. Na záver nás čaká Maďarsko. Vieme, ako sú v skupine rozdané karty, jeden top favorit a tri družstvá, z ktorých môže každý zdolať každého. Dôležité bude, aby boli všetci naši hráči zdraví a aby nám covid neskomplikoval možnosť hrať a zabojovať o účasť na ME,“ nielen Fodreka stále škrie, že dva ročníky finálových turnajov z rokov 2020 a 2021 musela UEFA z pandemických dôvodov zrušiť.

„Máme stabilný káder, osvedčené mená, chceme sa oprieť o tých, ktorí prešli kvalifikačnými bojmi, nosní hráči sa vykryštalizovali. Samozrejme, ak by ešte niekto výrazne vyskočil, tak mu šancu dám,“ tréner sa potom nadýchol: „Máme cieľ, s pokorou a odhodlaním sa pustiť do boja o miestenku na ME.“  

Do toho, chlapci!

Značky