logo
Reprezentácia

U17 – Fodrek pred 2. fázou kvalifikácie ME: Ideme sa pobiť o postup

Nedeľa, 3.3.2024 12:40 | Posledná aktualizácia 3.3.2024 20:54
Branislav Fodrek.jpg
Branislav Fodrek na tréningu reprezentácie SR do 17 rokov v Dunajskej Strede pred 2. fázou kvalifikácie ME 17 2024 (2.3.2024).
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) – Naposledy sa slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov predstavila na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie v roku 2013, ktorý sa uskutočnil na Slovensku, vďaka čomu mala sedemnástka účasť na záverečnom turnaji istú. Ukončiť jedenásť rokov čakania sa pokúsi tím zložený predovšetkým z hráčov ročníka 2007. Zverenci Branislava Fodreka sa od stredy predstavia v Grécku, kde v rámci druhého kola kvalifikácie (Elite Round) postupne vyzvú Švajčiarov, domácu reprezentáciu a Ukrajinu.

 Na záverečný turnaj európskeho šampionátu, ktorý tento rok hostí Cyprus, postúpia víťazi ôsmich skupín, ku ktorým sa pridá aj sedmička najlepších družstiev z druhých miest. O tom, aké ambície má slovenský výber, hovoril pred odletom do Grécka v rozhovore hlavný tréner výberu Branislav Fodrek.

SR17-Tréning pred Elite RoundU17 2024 3.jpg
SR17-Tréning pred Elite RoundU17 2024 2.jpg
SR17-Tréning pred Elite RoundU17 2024 1.jpg
Branislav Fodrek.jpg
Miroslav Hýll, Branislav Fodrek.jpg

Ako sa tvorila nominácia? Sú v nej všetci hráči, ktorých ste chceli alebo ste museli robiť aj vynútené zmeny?

Nominácia sa tvorila priebežne. Mužstvo sa budovalo od U16 a nejak sa vykryštalizovalo. Pred dvomi týždňami sme mali generálku na Cypre. O nominácii sme mali z určitej časti jasno, aj keď nejaké otázniky v nej boli. Ešte pred stredajším ligovým kolom sme sa rozhodli, koho nominujeme. Muselo však dôjsť k nejakým zmenám. Žiaľ, vypadol nám Samo Kováčik, ktorý je zranený a nestihol sa dať do poriadku. Na poslednú chvíľu nám ešte vypadli aj Karol Blaško a Maťo Hlavatý, za ktorých sme museli nájsť náhradu ešte v deň zrazu. Ale aj to patrí k tomu.

Aké máte informácie o súperoch, ktorí vás v Elite Round čakajú?

O súperoch máme dosť informácií, aj keď v prvom rade to bude o nás a našej hre. Naša najdôležitejšia úloha bude vytiahnuť z celého tímu a všetkých našich hráčov maximum ich potenciálu a dokázať tento ich potenciál preniesť aj do zápasov. Na tejto úrovni ale, samozrejme, nemôžete ísť nepripravení. Máme spravenú dôkladnú analýzu aj Švajčiarov, aj Grékov. O Ukrajine toho vieme trochu menej, ale s nimi budeme hrať tretí zápas, a teda budeme môcť vychádzať z ich prvých dvoch zápasov. V tejto chvíli sa však naša pozornosť sústreďuje hlavne na Švajčiarsko, s ktorými hráme prvý zápas. Práve na úvodný zápas sústreďujeme aj celú našu prípravu na kempe v Dunajskej Strede.

Hovoríte, že o Ukrajine máte menej informácií. Môžete vychádzať zo zápasu, ktorý ste vlani v Senci odohrali ešte v reprezentácii do 16 rokov?

Áno, pred rokom sme s nimi hrali zápas. Samozrejme, nejaké zmeny v kádri u nás či u nich budú, ale do určitej miery sa dá z tohto zápasu vychádzať. Ako som však už povedal, na zápas s Ukrajinou teraz ešte nehľadíme a pripravujeme sa na Švajčiarsko.

Švajčiarsko hralo vo februári dva medzištátne zápasy, pričom s Dánskom prehralo vysoko 0:4.

Sami vieme, že príprava je jedna a vec a kvalifikácia iná. Zápas s Dánskom síce prehrali 0:4, ale z toho, čo sme videli, tak priebeh hry vôbec nebol taký jednoznačný. Dáni hrali výborne a potrestali každú ich chybu. Okrem zápasu s Dánskom však máme k dispozícii aj záznam druhého zápasu Švajčiarov z februára, ktorý vyhrali nad Maďarskom 3:1. Rovnako máme aj švajčiarske zápasy z prvej fázy kvalifikácie a z týchto všetkých zápasov sme robili analýzu. Majú zadefinovaný svoj štýl hry, ktorým sa prezentovali vo všetkých zápasoch. Vieme teda, čo môžeme očakávať.

 Čo viete povedať o Grékoch, ktorí budú mať výhodu domáceho prostredia?

Gréci v prvej fáze kvalifikácie vyhrali svoju skupinu bez straty bodu. Dokázali poraziť aj domáce Taliansko, čo svedčí o ich kvalite. Teraz budú hrať doma, bude to určite veľmi silný súper. Majú fyzicky silné mužstvo so slušnou individuálnou kvalitou. Herne sa prezentujú pragmatickým futbalom s výbornou defenzívou. Vedia si počkať na chybu súpera a šancu z protiútokov. S Grékmi teda očakávam taktickejší zápas. 

Predpokladám, že po postupe do druhej fáze kvalifikácie je cieľom postup na záverečný turnaj, ktorý bude tento rok poslednýkrát so 16 účastníkmi. Vnímate aj túto skutočnosť, že o rok pri ôsmich účastníkoch, môže byť postup na ME o to ťažší?

Samozrejme, vieme, že model sa od budúcej sezóny bude meniť, ale takýmto spôsobom nerozmýšľame. Na majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie Slovensko už dlho nepostúpilo. Bolo by skvelé, keby sa nám to teraz podarilo zlomiť. Vieme, čo nás čaká. Nič ľahké to nebude, ale keby máme iný cieľ než pobiť sa o postup, tak ani do Grécka nemusíme cestovať. Iste, favoritmi sú možno iné družstvá, no ani my nie sme bez šance. Každý jeden zápas bude veľmi dôležitý. Je to už klišé, ale pôjdeme od zápasu k zápasu a verím, že keď na konci sa to spočíta, tak budeme sa môcť tešiť. 

 ROZPIS ZÁPASOV

06.03. Švajčiarsko U17 - Slovensko U17 (Patra, 13.00 h)
09.03. Grécko U17 – Slovensko U17 (Patra, 14.00 h)
12.03. Ukrajina U17 – Slovensko U17 (Patra, 14.00 h)

SR17-Tréning pred Elite RoundU17 2024 3.jpg
Tréning reprezentácie do 17 rokov pred 2. fázou kvalifikácie ME 17 2024 v Senci (2.3.2024).
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ


Jakub Homoľa

Značky