logo
Reprezentácia

U17 – Postup na majstrovstvá Európy definitívne spečatený

Utorok, 26.3.2024 16:46 | Posledná aktualizácia 8.4.2024 12:19
SR17-GRE-SVK 2.jpeg
Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov po zápase s Gréckom (9.3.2024), v rámci druhej fázy kvalifikácie ME do 17 rokov 2024. Práve vďaka tomuto víťazstvu si reprezentanti pripísali v tabuľke skupiny 6 bodov, ktoré im napokon stačili na postup.
zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Dva týždne museli čakať slovenskí reprezentanti do 17 rokov na to, aby sa dozvedeli, či im šesť bodov za dve víťazstvá v 2. fáze kvalifikácie ME 2024 bude stačiť na postup na európsky šampionát. Už prvé výsledky v posledný hrací deň zvyšných siedmich kvalifikačných skupín rozlúštili postupovú tajničku – sedemnástka s určitosťou skončí medzi najlepšími siedmimi družstvami z druhých miest kvalifikačných skupín a na majstrovstvách, ktoré hostí tento rok Cyprus, nebude chýbať.

Definitívu priniesli simultánne hrané zápasy tretej a piatej kvalifikačnej skupiny. Prehra Nemecka s Portugalskom 2:3 a remízové zápasy medzi Belgickom a Holandskom, resp. Talianskom a Fínskom spôsobili, že tímy na druhých miestach v tretej a piatej kvalifikačnej skupine majú len štyri body. To znamená o dva body menej ako Slováci, a teda v tabuľke tímov z druhých miest, do ktorej sa započítavajú výsledky zo všetkých zápasov, sa naisto umiestnia za našimi reprezentantmi.

„Už po našom kvalifikačnom turnaji sme verili, že šesť bodov bude stačiť, keďže nikdy v histórii sa nestalo, aby šesť bodov v skupine nestačilo na postup na majstrovstvá Európy z tabuľky druhých miest. Vo futbale je však všetko možné, a tak nám dnes padol malý kameň zo srdca,“ začal svoje rozprávanie hlavný tréner sedemnástky Branislav Fodrek.

Slovenská reprezentácia do 17 rokov sa naposledy na európskom šampionáte predstavila ešte v roku 2013. Účasť vtedy však mala istú, keďže Slovensko organizovalo záverečný turnaj. Ak by sme hľadali posledný postup cez kvalifikáciu, museli by sme ísť ešte do roku 2000. Už z tohto je zrejmé, že postup sedemnástky je významným úspechom.

„Je to obrovský úspech slovenského futbalu a pozitívny impulz pre celú mládež,“ súhlasí Fodrek. „Treba povedať, že tento úspech je zásluha samotných hráčov a tiež aj klubov a klubových trénerov, ktorí sú denno-denne s týmito hráčmi. Vďaka patrí aj nášmu zväzu, ktorý nám vytvoril výborné podmienky na prípravu. Aj pred samotnou druhou fázou kvalifikácie sme mali kvalitnú prípravu v Dunajskej Strede, kde sme mali zabezpečený servis na výbornej úrovni. Postup je teda dielom všetkých, ktorí sa pohybujú v mládežníckom futbale. Slovenský futbal potrebuje takéto impulzy. Pred dvomi rokmi devätnástka postúpila na majstrovstvá sveta, čo je veľmi ťažké, a som rád, že aj my sme teraz prispeli k ďalšiemu úspechu slovenského futbalu. Keďže majstrovstvá sveta do 17 rokov sa tento rok nehrajú, je Euro tým najvýznamnejším podujatím, na ktorý môžu chalani túto sezónu postúpiť. Dosiahnuť takýto výsledok nebolo jednoduché, no dovolím si povedať, že vzhľadom na naše výkony v kvalifikácii je postup úplne zaslúžený a o to je to krajšie,“ pokračoval 43-ročný tréner.

Miroslav Hýll, Branislav Fodrek.jpg
Hlavný tréner reprezentácie do 17 rokov Branislav Fodrek (vpravo) a jeho asistent Miroslav Hýll počas tréningu pred 2. fázou kvalifikácie ME 17 2024 v Dunajskej Strede (2.3.2024).
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

Zaujímavosťou je, že samotný hlavný tréner zažil tento šampionát aj v pozícii hráča, keď bol súčasťou kádra, ktorý sa predstavil na európskom šampionáte v roku 1997 v Nemecku. „Za chalanov sa veľmi teším. Viem sa vžiť do ich kože. Aj keď to už bolo pred 27 rokmi, sám mám ako hráč výborné spomienky na tento šampionát, kde sme sa pod vedením výborného trénera Antona Valoviča dostali až do štvrťfinále. Tam sme napokon vypadli s neskoršími majstrami Španielmi, za ktorých chytal Iker Casillias,“ prezradil Fodrek.

Sedemnástka bola do druhej fáze kvalifikácie, tzv. Elite Round, vyžrebovaná do skupiny č. 4, ktorá sa odohrala ako prvá v termíne od 6. do 12. marca. Zvyšných sedem skupín sa hralo v rovnaké hracie dni od 20. do 26. marca. Realizačný tím reprezentácie tak v posledných dňoch pozorne sledoval dianie v ostatných kvalifikačných skupinách.

„Priebežne som sledoval všetky hracie dni. Samozrejme, ovplyvniť sme to nemohli, ale veľmi dobre sme vedeli, ktoré výsledky hrajú v náš prospech a v ktorých skupinách sa rysovala najpravdepodobnejšia šanca, že by druhý tím nezískal šesť bodov,“ priblížil Fodrek, ktorý priznal, že hneď po skončení dopoludňajších zápasov kvalifikácie dostal niekoľko gratulácií, ktoré – ako sám hovorí – si úprimne veľmi váži. 

Európsky šampionát do 17 rokov sa tento rok uskutoční na Cypre od 20. mája do 5. júna. Už v týchto dňoch začne realizačný tím pomaly pripravovať plány na záverečnú prípravu pred majstrovstvami Európy. „Aj keď sme to nechceli zakríknuť, už po návrate z kvalifikácie prebehla na úrovni zväzu určitá neformálna komunikácia o plánoch na záverečnú prípravu. Samozrejme, pre podrobnejšie kroky sme museli čakať na definitívu postupu. Ešte pred tým nás trénerov čaká v najbližšom čase skauting a monitoring hráčov v klubových súťažiach. 3. apríla zas prebehne žreb skupín majstrovstiev Európy, kde sa dozvieme zloženie skupín a hneď po žrebe začneme s analýzou našich súperov tak, aby sme boli kvalitne pripravení na šampionát,“ načrtol najbližšie plány Branislav Fodrek.

Značky