U17 – Taliansko – Slovensko 2:0

Piatok, 24.5.2024 17:37 | Posledná aktualizácia 26.5.2024 07:44
Dávid Bukovský (č.8) a Mattia Mosconi (č.11) v zápase Taliansko 17 - Slovensko 17 2:0 na ME do 17 rokov 2024 na Cypre (24.5.2024, Achna).
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

ACHNA (SFZ) – V druhom zápase skupiny C na ME do 17 rokov na Cypre podľahol tím trénera Fodreka reprezentačnému výberu Talianska U17 0:2.

Slovenskí sokolíci vstúpili do zápasu aktívne a v úvode si vytvorili miernu prevahu, o čom svedčí skutočnosť, že po prvej desaťminútovke mali na konte už štyri rohové kopy. Súper kontroloval hru a vyrážal do nebezpečných brejkov. V 22. min sa presadil na krídle Mosconi a Camarda, tiesnený Okálom, poslal loptu nad brvno Zajacovej brány. 28. minúta priniesla strelecký pokus Kováčika, ale mieril iba do stredu brány a s jeho pokusom nemal brankár Longoni veľa práce. Zlomový moment priniesla po polhodine hry excelentná strela Francesca Camardu, na ktorú náš brankár nedosiahol a prehrávali sme 0:1. Na vedúci gól súpera nadviazal o osem minút ďalším úspešným zásahom Mattia Liberali. Po prieniku do šestnástky si vytvoril priestor na strelu a presným obstrelom poslal Talianov pred polčasovou prestávkou do dvojgólového vedenia.

Do druhej časti hry poslal tréner Fodrek namiesto Bukovského ofenzívne ladeného Lusaleho, no napriek snahe našich mládežníkov Taliani kontrolovali hru a nepúšťali Slovákov do finálnej fázy. V 63. min naša defenzíva úspešne zrazila strelecký pokus Mosconiho a hostia zo sľubnej šance vyťažili iba roh. V 66. min prišiel na ihrisko ofenzívne ladený Valko, ktorý na hrote vystriedal Piru, a Kováčika nahradil Bačík. Naše mužstvo sa pokúšalo nájsť kľúč k prekonaniu pozornej obrany súpera, ale to sa nám až do samého záveru nepodarilo. Bodku za zápasom dala v 90. min strela po zemi Orlandiho, ktoré tesne minula bránku Zajaca.

Taliansko si víťazstvom 2:0 zabezpečilo po dvoch zápasoch, so šesťbodovým ziskom, postup zo skupiny, v druhom zápase remizovalo Švédsko s Poľskom 2:2 a tak zverenci trénera Fodreka môžu pred tretím zápasom s Poľskom (pondelok 27.5. o 17:00) naďalej pomýšľať na postup zo skupiny C.

BRANISLAV FODREK (tréner U17): „Prevláda momentálne u nás sklamanie z výsledku, cítili sme, že sme dnes mohli uhrať lepší výsledok. Napriek tomu si myslím, že z našej strany to bol veľmi dobrý výkon. Chlapci hrali na hranici svojich možností. Na jednej strane som veľmi rád, že sme dokázali miestami súpera prevýšiť a byť mu vyrovnaným súperom, na druhej strane Taliani ukázali, prečo sú družstvo na top úrovni, keď nám prakticky z ničoho dajú dva góly. Taký je ale futbal. Súpera sme do nejakých veľkých šancí nepúšťali, aj keď tam mali nejaké náznaky. My sme mali kvalitné úseky hry, no ťažko sme sa dostávali do zakončenia. Pri finálke nám chýbali jednoduchšie riešenia. Rozhoduje sa v šestnástke a tam sme dnes ťahali za kratší koniec. Chlapcom ale musím pogratulovať k výkonu, aj keď po prehratom zápase je ťažké byť spokojný. Stále však máme šancu postúpiť zo skupiny. Ostáva nám jeden zápas, musíme teraz dobre zregenerovať a na Poliakov sa opäť dobre pripraviť.”