logo
Reprezentácia

U17 – Tréner Fodrek: Staviame aj na chémii tímu a na Cyprus sa chceme vrátiť na ME

Streda, 21.2.2024 10:57 | Posledná aktualizácia 21.2.2024 10:57


fodrek_za nim lavicka_kovacik.jpg
Tréner Branislav Fodrek počas zápasu s Írskom.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Už začiatkom marca čaká na slovenskú reprezentáciu do 17 rokov druhá fáza kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy. Generálkou pred vrcholom sezóny bol dvojzápas na Cypre, kde si uplynulý týždeň zmerala sily s domácimi. „Som rád, že sme sa mohli tri týždne pred ostrými kvalifikačnými zápasmi takto stretnúť, odohrať dva zápasy a doladiť posledné detaily,“ hovorí hlavný tréner Branislav Fodrek.

Reprezentačná sedemnástka sa vrátila z juhu Európy s bilanciou jedno víťazstvo (1:0) a jedna remíza (2:2). „Zápasy sme chceli zvládnuť herne i výsledkovo, ale hlavne sa pripraviť na druhú fázu kvalifikácie a zopakovať si niektoré veci od poslednej akcie. Herne to bolo z našej strany slušné, aj keď sme sa nevyhli slabším úsekom hry. Výsledkovo nás trochu mrzí druhý zápas, v ktorom sme po vlastnej chybe prišli v závere o víťazstvo. Nebolo to jednoduché ani pre chlapcov, ktorí sú v príprave a trénujú najmä na umelej tráve. Na Cypre prišli do iného klimatického prostredia a na prírodnú trávu. V zápasoch to aj bolo trošku cítiť, ale súčasne chlapci ukázali aj rad pozitívnych vecí,“ hodnotí Fodrek.

O víťazstve sedemnástky v úvodnom zápase rozhodol gólom najmladší hráč vo výbere Marek Okál. „Mareka som mal odsledovaného z klubových i reprezentačných zápasov šestnástky. Nomináciu som, samozrejme, konzultoval aj s trénerom šestnástky Martinom Žambom, ktorý bol teraz pri mne ako asistent, rovnako aj s jeho trénerom a športovým riaditeľom zo Žiliny, kde pôsobí. Bol som príjemne prekvapený tým, ako do tímu zapadol, vôbec nepôsobil, že je prvýkrát v sedemnástke. Svojím výkonom potvrdil oprávnenosť nominácie a strelený gól je preňho len príjemným bonusom,“ nešetril Fodrek chválou.

Do odvety, ktorá už nebola taká skúpa na góly, nastúpila sedemnástka s viacerými zmenami v zostave a príležitosť dostali aj niektorí debutanti. „Pred prvým zápasom postihla viróza Turanského, ktorý tak nemohol zasiahnuť do zápasov. V hre sme chceli vidieť Šimona Mišiaka, keďže na poste ľavého obrancu nás trochu tlačí topánka. Na stopérskom poste dostal šancu zas ďalší z nováčikov Lukáš Pristach z Trnavy,“ vysvetľuje Fodrek

Previerka na Cypre bola pred blížiacim sa Elite round generálkou, čo sa prejavilo aj na skladbe tímu. Sám tréner priznáva, že na Cyprus chcel ísť v čo najsilnejšom zložení. „Jadro našej reprezentácie je vyprofilované. Samozrejme, v nominácii na kvalifikáciu bude nejakých pár zmien, čo je prirodzené. Výrazné však neplánujeme. Staviame aj na chémii mužstva a nechceme zbytočne zasahovať do vecí, ktoré fungujú,“ prezrádza Fodrek.

Záverečné kvalifikačné boje o postup na majstrovstvá Európy zvedú Fodrekovi zverenci v Grécku, kde od 6. do 12. marca vyzvú okrem domácej reprezentácie aj rovesníkov zo Švajčiarska a Ukrajiny. Víťazi a sedem najlepších družstiev z druhých miest ôsmich kvalifikačných skupín postúpi priamo na európsky šampionát, ktorý tento rok hostí zhodou okolností Cyprus. Branislav Fodrek preto verí, že tam so svojím tímom nebol túto sezónu poslednýkrát. „Po skončení akcie sme si povedali, že spravíme všetko preto, aby sme sa na Cyprus vrátili. Je však pred nami ešte dlhá a ťažká cesta, nie však nereálna. Určite sa na kvalifikáciu dobre nachystáme a do Grécka sa pôjdeme pobiť o postup,“ uzavrel hlavný tréner.

VÝSLEDKY
Cyprus U17 – Slovensko U17 0:1. Gól SR: 90.+1 Okál
Cyprus U17 – Slovensko U17 2:2. Góly SR: 54. Vlna (z 11m), 67. Osman.

Jakub Homoľa

Značky