logo
Reprezentácia

U17/U19 – Tímy spoznali súperov v kvalifikačných bojoch

Timotej Jambor, kapitán nášho výberu z júnových majstrovstiev Európy do 19 rokov, bol súčasťou žrebu mládežníckych výberov.
autor: Kristian Skeie, zdroj: UEFA

NYON (SFZ) – Mládežnícke reprezentácie Slovenska do 17 a 19 rokov spoznali počas dnešného (štvrtok, 8. decembra) žrebu súperov v Elite rounde, ktorý sa bude hrať na jar budúceho roka a následne aj v 1. fáze kvalifikácie, ktorá je na programe počas jesene 2023. Na samotnom akte malo zastúpenie aj Slovensko, skupiny v kategóriách U19 žreboval Timotej Jambor.

Kapitán nášho výberu z júnových majstrovstiev Európy do 19 rokov, ktoré sa konali na Slovensku, prevzal v sídle UEFA tímové ocenenie Fair play za šampionát a následne poskladal jednotlivé skupiny.

Tréner Macek: Nemôžeme hovoriť, že je to ľahká skupina, ale je hrateľná

autor: Kristian Skeie, zdroj: UEFA

Výber do 19 rokov si pod vedením trénera Stanislava Maceka vybojoval postup do Elite roundu – druhej fázy kvalifikácie o ME 2023, z úvodnej časti kvalifikácie. V nej naši reprezentanti (ročník narodenia 2004 – pozn.) skončili druhí, keď remizovali s Bieloruskom 1:1, zdolali Arménsko 2:0 a Nemecku podľahli tesne 0:1.

O miestenku na šampionát na Malte budú sokolíci bojovať s Írskom, Gréckom a Estónskom. Miniturnaj bude hostiť v marci Írsko a na EURO postúpia víťazi siedmich skupín. „Žreb sme celý realizačný tím a aj chlapci pozorne sledovali. Nedostali sme žiadneho giganta v podobe Portugalska, Anglicka, Španielska, Nemecka a podobne, ale nemôžeme hovoriť, že je to ľahká skupina, ale je hrateľná.

Estónsko poznáme, hrali sme s ním dva prípravné zápasy, vyhrali sme ich, ale bola to len príprava, kvalifikácia je úplne niečo iné. 

Gro reprezentácie Grécka tvoria hráči Panathinaikosu, videli sme ich v zápasoch mládežníckej Ligy majstrov, keď hrali s Trenčínom. Majú vysokú kvalitu. 

Proti Írom to bude klasický ostrovný futbal, budú nepríjemní.

Skupina je vyrovnaná, rozhodovať o postupujúcom sa môže až počas posledného hracieho dňa. Urobíme maximálne maximum. Som typ človeka a trénera, ktorý vystupuje skromne a pokorne, chcem, aby za mňa hovorila robota. Máme svoj vnútorný cieľ, ale s chalanmi sme si sľúbili, že ho prezradíme až po kvalifikácii,“ uviedol pre futbalsfz.sk tréner reprezentácie do 19 rokov Stanislav Macek.

Tréner Fodrek: Partia chlapcov má kvalitu a cieľ bude postup z prvého kola kvalifikácie

Zápasy 1. fázy kvalifikácie pre kategóriu U19 o majstrovstvá Európy 2024, ktoré bude hostiť Severné Írsko, sa odohrajú počas novembra budúceho roka. Zverenci (ročník narodenia 2005) Alberta Rusnáka o postup do Elite round zabojujú na miniturnaji na Malte s Ukrajinou, Kosovom a domácou Maltou. 

Tréner Rusnák sa momentálne venuje príprave s kategóriou U20 na budúcoročné majstrovstvá sveta, preto káder, ktorý bude hrať danú kvalifikáciu aktuálne vedú Martin Žamba a Branislav Fodrek.

„O hráčoch s ročníkom narodenia 2005 mám prehľad a poznám silu týchto mužstiev. Kosovo sa môže zdať na prvý pohľad ako ľahký súper, ale je veľmi nepríjemné. Pamätám si, že tento ročník už dokázal zdolať a vyradiť Rakúšanov. Kosovčania následne v Elite rounde vytrápili Talianov, ktorým podľahli 0:1. O gól prehrali aj s Poliakmi (1:2). 

Z prvého koša sme dostali Ukrajinu, čo je prijateľnejší súper ako Anglicko, Nemecko či Francúzsko. Malta bude domáca, takže vzhľadom aj na výhodu domáceho prostredia bude nepríjemná. Bude všetkých súperov hrýzť. 

Čo najlepšie sa budeme snažiť hráčov pripraviť, protivníkov zmapovať, aby v lete, keď káder preberie Albert Rusnák, mal čo najviac poznatkov. Partia chlapcov má kvalitu a cieľ bude postup z prvého kola kvalifikácie,“ povedal kouč Branislav Fodrek. Do druhej fázy kvalifikácie postúpia prvé dva tímy.

Tréner Bažík: Ideme sa o to pobiť

autor: Kristian Skeie , zdroj: UEFA

Bažíkovci si miestenku do Elite round vybojovali na turnaji 1. fázy kvalifikácie. Postup si zabezpečili z tretieho miesta spolu s ďalšími tromi najlepšími tímami na tejto priečke. Počas jesenného kvalifikačného turnaja podľahli Lotyšsku 0:1, remizovali s Moldavskom 1:1 a zdolali Nemecko 1:0.

V Elite rounde výberu do 17 rokov (ročník narodenia 2006) žreb pridelil Portugalsko, Česko a Poľsko, miniturnaj sa v marci budúceho roka bude hrať na Pyrenejskom polostrove. Na majstrovstvá Európy v Maďarsku postúpia z ôsmich skupín víťazi a sedem najlepších tímov z druhých miest. „Súperov si v Elite rounde nenavyberáte. Čo sa týka papierových predpokladov, je to taká stredná cesta, mohli sme mať náročnejšiu, ale aj lepšiu skupinu. Čechov poznáme najlepšie, hrali sme s nimi v šestnástke, vieme približne, čo môžeme od nich čakať. Portugalčanov a Poliakov si budeme musieť napozerať. Budú to náročné zápasy, ale keďže postúpiť môžu dvaja, ideme sa o to pobiť,“ skonštatoval tréner výberu Marek Bažík

Tréner Fodrek: Cieľ je jednoznačný – postúpiť

autor: Kristian Skeie, zdroj: UEFA

Na jeseň 2023 začnú svoje boje o šampionát v roku 2024 na Cypre aj reprezentanti do 17 rokov (ročník narodenia 2007), ktorých bude viesť Branislav Fodrek. V 1. fáze kvalifikácie si sokolíci zmerajú sily so Španielskom, Severným Macedónskom a Maltou. Miniturnaj v októbri 2023 bude hostiť Malta.

„Nemal som nejaký želaný tip na súperov, keďže to nedokážeme nijako ovplyvniť. Cieľ je ale jednoznačný – postúpiť do Elite roundu. Máme rok na prípravu. O najväčšom favoritovi skupiny sa nemusíme ani baviť, sú ním Španieli. Severní Macedónci spravili veľký progres, budú nepríjemní. To, že sa turnaj bude hrať na Malte považujem za miernu výhodu, ak by sme hrali v Severnom Macedónsku, tak by jeho sila, vzhľadom na mentalitu jeho hráčov, určite ešte stúpla. Malta bola ťahaná z posledného koša, v domácom prostredí bude určite nepríjemná. Ale iný cieľ ako postup, pri všetkej úcte k našim súperom, mať nemôžeme,“ okomentoval žreb tréner Branislav Fodrek. Do druhej fázy kvalifikácie postúpia prvé dva tímy.


autor: Kristian Skeie, zdroj: UEFA

Značky