logo
Reprezentácia

U18 – Výkonnostný progres potvrdený aj výsledkami, Fabuš: Tento tím má potenciál

Piatok, 3.5.2024 08:47 | Posledná aktualizácia 4.5.2024 07:33
U18-MartinFabuš.jpg
Hlavný tréner reprezentácie do 18 rokov Martin Fabuš vyjadruje s vystúpením jeho tímu na turnaji UEFA Friendship spokojnosť.
autor: UEFA, zdroj: UEFA

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačný výber do 18 rokov má za sebou vydarené vystúpenie na turnaji UEFA Friendship. Zverenci Martina Fabuša v tureckej Antalyi zvíťazili v troch zápasoch, neuspeli len vo finálovom zápase proti Mali, a tak v konkurencii ôsmich tímov obsadili na turnaji v krajine polmesiaca konečné druhé miesto. Nečudo, že v slovenskom tíme panovala po návrate z Turecka spokojnosť. „Všetkých chalanov chcem pochváliť za to, že sa zomkli a na celom turnaji podali kvalitné tímové výkony,“ prezradil v rozhovore hlavný tréner výberu Martin Fabuš. 

Akciu v Turecku mala osemnástka vo svojom sezónnom itinerári už dlho. Pôvodne sa však v Antalyi mala predstaviť v dvojzápase proti domácej reprezentácii. Napokon z toho neboli len dva, ale dohromady proti iným súperom až štyri zápasy, čo však tréner víta. „Samozrejme, sme radi, že sme takýto turnaj mohli absolvovať. Hrali sme proti kvalitným súperom, rovnako na vysokej úrovni bola aj organizácia turnaja. Aj keď plán bol pôvodne iný, nesťažujeme sa a za takúto skúsenosť sme radi,“ prezradil pre futbalsfz.sk Fabuš.

Na turnaji UEFA Friendship sa predstavili okrem našej reprezentácie aj výbery domáceho Turecka, Ekvádoru, Saudskej Arábie, Jamajky, Guatemaly, Mali a Maroka. Prvý dojem z menoslovu súperov možno nie je ohurujúci, pri bližšom pohľade je však zrejmá kvalita týchto družstiev. Svedčí o tom aj skutočnosť, že vlani v novembri sa na majstrovstvách sveta do 17 rokov v Indonézii predstavila trojica z okteta aktérov turnaja v Antalyi – Maroko, Ekvádor a Mali.

Cenná skúsenosť to pre sokolíkov bola aj z toho dôvodu, že so súpermi z krajín mimo starého kontinentu sa nezvyknú bežne stretávať. „Zápasy proti takýmto súperom sú v niečom iné. Mimoeurópske krajiny majú aj trochu iný štýl hry,“ vysvetľuje Fabuš, ktorý dodáva, že každý jeden zápas bol mimoriadne náročný. „Všetky zápasy sa hrali vo vysokom tempe. Hráči každého jedného súpera boli extrémne rýchli a dobre fyzicky pripravení.

Osem zúčastnených družstiev bolo na turnaji rozdelených do dvoch štvorčlenných skupín. Zverenci Martina Fabuša v skupine vyzvali postupne Maroko, Ekvádor a Guatemalu. Z každého z týchto stretnutí vyšli víťazne, hoci, pravda, v úvodnom vystúpení proti Maroku až po penaltovom rozstrele. „Nesústredili sme sa na čo najlepšie umiestnenie na turnaji. Podstatné pre nás bolo, aby sme v každom jednom zápase podali kvalitný výkon, hoci, samozrejme, v každom zápase sme chceli vyhrať. Medzinárodné zápasy sú mimoriadne ťažké a to, že sme dokázali prvé tri vyhrať, je výborné. Sme spokojní aj s herným prejavom. Samozrejme, nájdu sa aj chybičky, ale v našej hre bolo veľa pozitív. Zlepšili sme sa najmä v ofenzíve. Vedeli sme si vypracovať gólové šance, čo sa následne premietlo aj v počte strelených gólov.“

Odmenou za predvedené výkony bol postup do finále proti Mali, bronzovému medailistovi z jesenných majstrovstiev sveta do 17 rokov. V ňom však už osemnástka na svojho súpera nestačila a prehrala hladko 0:4. „S druhým miestom sme na jednej strane spokojní, ale keď už sme boli vo finále, tak nás prehra vo finále mrzí. Športovo musím však uznať, že herne a aj kondične bol súper nad naše sily a Mali zaslúžene zvíťazilo.“

Ad kondícia – osemnástku čakala v Turecku slušná nálož štyroch zápasov v ôsmich dňoch. Navyše africké reprezentácie sú známe svojou atletickosťou, čo len zvyšuje kondičné nároky na hráčov vo vzájomných zápasoch. „Oba tieto faktory zohrali svoju úlohu,“ priznáva Fabuš. „Išli sme zo zápasu na zápas a v prvých troch zápasoch v skupine sme vydali zo seba množstvo síl. Aj keď sme sa snažili v priebehu turnaja rotovať zostavu a využiť čo najviac hráčov, vo štvrtom zápase sme už predsa len taknestíhali kondične ako v tých predošlých zápasoch.“

Napriek prehre v poslednom vystúpení osemnástka potvrdila svoj výkonnostný progres, ktorý potvrdila aj zlepšenými výsledkami. Ako Martin Fabuš vníma posun v hernom prejave tímu od septembra, v ktorom osemnástka prehrala všetky tri zápasy na Memoriáli Václava Ježka? „Ten posun je zrejmý, nielen po športovej stránke, ale aj z hľadiska nastavenia hráčov. Pracujeme na tom, aby hráči boli sebavedomí a verili v svoje schopnosti. Tento tím má potenciál, preto je dôležité, aby si hráči verili. Už vo februárovom zápase proti Taliansku sa chalani nezľakli silného súpera a najmä v druhom polčase sme sa Talianom herne vyrovnali, čo by sa na začiatku sezóny nám zrejme nepodarilo. Dôležité je tiež to, že sa hráči začínajú presadzovať aj v mužskom futbale. Nielen Šimon Faško alebo Fero Kóša, ktorý má štarty v druhej najvyššej lige za béčko Žiliny, ale aj ďalší hráči začínajú trénovať v áčku svojich klubov. Verím, že si túto stúpajúcu kvalitu výkonov zachováme.“

Turnajom v Antalyi sa medzištátny program reprezentačnej osemnástky pre túto sezónu ešte neskončil. Sokolíci totiž majú počas aktuálneho súťažného ročníka naplánovanú ešte jednu turnajovú previerku. „V júni nás čaká ďalší kvalitný turnaj, kde sa stretneme s Portugalskom, Českom a Fínskom. Osemnástka má pomerne náročný medzinárodný program, no sme zaň radi. Takéto zápasy chalanom dajú veľa skúseností, rovnako nám tieto zápasy nastavia zrkadlo a odhalia, na čom musíme zapracovať,“ dodal na záver 47-ročný tréner.

VÝSLEDKY SLOVENSKA 18 NA TURNAJI UEFA FRIENDSHIP

Maroko U18

Slovensko U18

1:1, 2:4 p. k.

Gól SR: Husarčík

Ekvádor U18

Slovensko U18

0:2

Góly SR: Adamkovič, Faško

Guatemala U18

Slovensko U18

1:2

Góly SR: Kóša, Husarčík

Mali U18

Slovensko U18

0:4

Značky