U19 – Inšpekcia UEFA spokojná, ME na Slovensku vyzerajú dobre

Inšpekcia UEFA na nitrianskom štadióne.
autor: MARTIN HRNČÍR, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Majstrovstvá Európy na Slovensku sú na dohľad! Preto bola u nás návšteva z UEFA. Samozrejme, týka sa šampionátu kategórie do 19 rokov, finálový turnaj sa bude konať v júni 2022.

Tri dni, smerom od západu do stredu Slovensku, bola na inšpekcii komisia UEFA. Z Nyonu prišlo trio Christophe Von Wattenwyl, Aristos Potamitis, Sandra Celantová, všetko ľudia so značnými skúsenosťami s prípravou predovšetkým mládežníckych turnajov pod egidou európskej futbalovej únie. 

„Sme  s UEFA v kontakte už niekoľko mesiacov, pretože čas beží veľmi rýchlo. Fakt, že šampionát sa koná už o rok, vyvoláva nutnosť plniť časový harmonogram jeho prípravy bez straty čo len jedného dňa,“ povedala riaditeľka medzinárodného a organizačného oddelenia SFZ Lenka Gazdíková, ktorá sprevádzala spolu s ďalšími kolegami inšpekciu UEFA.

Slovenský organizačný výbor pripravil koncept konania finálového turnaja ME, zodpovedajúci požiadavkám manuálu UEFA pre takéto podujatia. Obsahuje konkrétne centrá, zápasové dejiská, miesta na tréningy, zabezpečenie logistiky, atď.

Zástupcovia UEFA tak videli Senec a Vyhne, kde budú účastníci turnaja ubytovaní, pozreli si štadióny v Trnave a Nitre (dejiská zápasov A-skupiny) a Žiar nad Hronom a Banskú Bystricu (pre B-skupinu), navštívili všetky tréningové ihriská, ktoré prichádzajú do úvahy.

Inšpektori UEFA v sprievode zástupcov SFZ sa po kontrole dejísk ME 19 spoločne odfotografovali.
autor: SFZ

„Štadióny inšpekciu uspokojili, ubytovacie priestory odobrili bez najmenších problémov, pri niektorých tréningových plochách sa prejavilo pandemické obdobie, ale to nie je nič, čo by robilo väčšie problémy,“ zhrnul jednotlivé výstupy ľudí z Nyonu Martin Hrnčír, ktorí im bol tri dni k dispozícii ako sprievodca a informátor.

Prvé výsledné zhodnotenie podala delegácia UEFA ešte pred svojím odchodom zo Slovenska, obojstranná spokojnosť bola zrejmá. „Budeme pokračovať v doladení podmienok, postupujeme podľa časového plánu,“ povedala Lenka Gazdíková, ktorá je aj riaditeľkou finálového turnaja ME 19.

V tom pláne je dôležitým medzníkom októbrový Turnaj štyroch krajín. Hrať sa bude na strednom Slovensku. „V akcii budú všetky zariadenia, teda hotely, štadióny, tréningové plochy, overíme si, ako to funguje, ako do seba zapadá organizácia. Ak sa vyskytnú nedostatky, ešte bude priestor na ich odstránenie,“ vysvetlil Martin Hrnčír. A súperi slovenskej devätnástky? Ako hrom: výbery Portugalska, Holandska a Nemecka.

„Už v tejto chvíli na majstrovstvách Európy pracuje veľa ľudí, od medzinárodného oddelenia, cez technický úsek, marketing, zástupcov PR a logistiky. Rada by som všetkým poďakovala za ich prístup a zvládnutý kus práce. Spoločne pripravíme perfektný šampionát, to som si istá,“ uzavrela správu o inšpekcii UEFA Lenka Gazdíková.

Značky