logo
Reprezentácia

U19 – Neslovenské mená v nominácii: Morel druhý raz, Shudeiwa premiérovo

Johan Morel (v bielom drese slovenskej reprezentácie) v zápase s Mexikom na lanskom turnaji na Kanárskych ostrovoch
autor: ARCHÍV (jm), zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Do čerstvej nominácie na prvý tohtoročný zraz, ktorého vrcholom je zápas v Maďarsku, povolal reprezentačný tréner devätnástky Stanislav Macek aj dvoch hráčov, majúcich okrem slovenského aj cudzí pas. Už menami boli neprehliadnuteľní - Fares Abdel Anbo Shudeiwa a Johan Morel. Ale kým Fares dostal pozvánku do slovenského národného tímu premiérovo, Johan už má za sebou dva štarty v národnom drese vlani na turnaji o Atlantický pohár na Kanárskych ostrovoch.
Kto sú títo chalani v kádri našej devätnástky? 

Novic v kádri reprezentačnej devätnástky Fares Shudeiwa (v žltom).
autor: MICHAL NOVOTNÝ/VYSOČINA JIHLAVA, zdroj: SFZ

Fares sa narodil v Banskej Štiavnici (11. mája 2002), jeho otec je Jemenčan. Vyrastal v Dudinciach, potom sa rodina presťahovala za rieku Moravu. Futbal hral v Třebíči, v šestnástich sa presunul do Jihlavy.
“Hrá „dospelácky“ futbal,“ vysvetlil Stanislav Macek,  čím ho Fares zaujal. Má solídne fyzické predpoklady, meria 182 cm a váži 79 kilogramov. “Pripomína mi Nebylu,“ priblížil nového hráča reprezentačný tréner cez podobu a prejav futbalistu Dunajskej Stredy.
Fares za dve sezóny v doraste Jihlavy odohral 32 ligových stretnutí a dosiahol v nich 5 gólov. “Som ofenzívny stredopoliar, sedí mi pozícia osmičky alebo desiatky,“ povedal o sebe Shudeiwa.
Tréner seniorského áčka Vysočiny Aleš Křeček, ktorý pôsobil v minulosti aj na Slovensku, ho presunul už v lete 2019 do prvého tímu. V úvodnej sezóne medzi mužmi si pripísal deväť štartov,  v tomto ročníku, obmedzovanom proticovidovými opatreniami, má na konte päť čiarok a 332 odohraných minút, počas nich sa gólovo presadil raz. “Aj to je signál jeho futbalových kvalít, som presvedčený, že môže byť nášmu tímu prospešný,“ povedal na jeho adresu Macek.

Johan Morel so slovenskou gratuláciou k 18. narodeninám.
autor: ARCHÍV (jm), zdroj: SFZ

Francúza so slovenským pasom Johana Morela si reprezentačný tréner vytipoval už pred rokom. “Pravidelne hráva najvyššiu francúzsku mládežnícku ligu na poste stredného obrancu,“ povedal Macek pri jeho premiérovej nominácii vtedy do kádra osemnástky na zimný turnaj na Kanárskych ostrovoch.
Dobrý stredný obranca je vždy potrebný, Johan sa v zápasoch s osvedčil s Mexikom a Japonskom osvedčil. “Vždy bol v správnom čase na správnom mieste, dominoval vo vzdušných súbojoch. Bol pre nás príjemným objavom turnaja,“ vystavil mu tréner vysvedčenie po turnaji.
V lete minulého roka prestúpil z tímu US Boulogne Côte d’Ople do AS Nancy-Lorraine. “Mal aj ponuky z Anglicka, rozhodol skutočne vážny záujem zo strany francúzskeho klubu, kde je špičková akadémia. Johan totiž chodí aj do školy,“ vysvetlila jeho mama Monika, žilinská rodáčka.
V novom drese odohral dva zápasy a pandémia prerušila súťaž. Johan Morel poskytol po prestup rozhovor klubovému novinárovi Matiasovi Arraezovi, ktorému na otázku, prečo prijal nomináciu do slovenskej reprezentácie, odpovedal: “Je to vlasť mojej mamy, mám tam rodinu a každý rok tam trávim prázdniny. Pri mojej premiérovej účasti v národnom tíme som cítil úžasné splynutie so spoluhráčmi, aj keď nerozprávam po slovensky. Všetci ľudia mi pomáhali začleniť sa. Slovenskí spoluhráči hrajú s veľkým srdcom, chuťou a za svoju vlasť. Vždy budem rád, ak ma zo Slovenska zavolajú.“

Značky