U19 – Od stredy turnaj UEFA na Slovensku: Pravdivá previerka pre všetkých | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

U19 – Od stredy turnaj UEFA na Slovensku: Pravdivá previerka pre všetkých

Srdiečko tam musí byť, žiada tréner Slovenska 19 Albert Rusnák st od svojich zverencov v každom zápase.
autor: B4SPORTSCAMPS, zdroj: sfz

VYHNE (SFZ) – Reprezentačné devätnástka v úlohe hostiteľa absolvuje vážnu generálku na budúcoročný európsky šampionát svojej vekovej kategórie. Od turnaja UEFA s účasťou Nemecka, Holandska a Portugalska sa očakáva špičkový juniorský futbal, pretože tieto tímy patria medzi mládežnícku elitu na starom kontinente.

„Tak sme to chceli,“ potvrdil tréner našej devätnástky Albert Rusnák st. „Odkedy sme začali formovať tím pre majstrovstvá Európy 2022, a to sú už pomaly dva roky, razím požiadavku hrať proti kvalite, aby sa naši hráči stretli s náročnosťou, silou, nadpriemernými schopnosťami našich protivníkov. Lebo len takí budú hrať na finálovom turnaji ME.“

Záujem o štart na októbrovom turnaji u nás mali skutočne mnohé asociácie, organizátori si mohli vyberať. Zvolili skutočnú silu – Nemci sú v tejto kategórii dvojnásobní majstri Európy (pri 10 účastiach na ME), Portugalsko triumfovalo v roku 2018 (hralo na 11 šampionátoch), o sile holandskej mládežníckej základne niet pochýb, na záverečnom turnaji štartovala jej reprezentácia 5-krát.

Turnaj bude skúškou aj pre organizátorov, preveria sa možnosti a schopnosti pri logistike, zabezpečení hotelov, tréningových aj zápasových reáliách či následnej regeneráci ipre účastníkov. „A tím si overí rytmus „zápas každý tretí deň,“ lebo tak je nastavený aj program majstrovstiev,“ zdupľoval tréner Slovenska. Pravdivá previerka pre všetkých.

Rusnákovi sa tesne pred prvým hracím dňom prehĺbili vrásky na čele. Zo zdravotných dôvodov mu vypadli útočník Timotej Jambor a na dlhší čas aj Urban Mazanovský. „Roztrhol si krížny väz,“ v štyroch slovách je krutosť futbalového osudu, pretože talentovaného trenčianskeho obrancu toto zranenie vyradilo na odhadom osem mesiacov, takže príde aj o štart na ME. Tréner si tak musel túto dvojicu dopísať na zoznam absentujúcich, kde už mal Božika, Demitru, Sliackeho, Rakytu... „Neplačeme, musíme tomu čeliť. Príležitosť dostanú iní, verím, že kvalitní, pripravení pobiť sa o šancu, ambiciózni.“Pripomíname, že vekom do tejto kategórie patrí aj Sebastián Kóša, ktorý je aj v kádri dvadsaťjednotky, no, v júni 2022 by sa mohol prísť rozlúčiť s devätnástkou na európsky šampionát.

Z pozície náhradníkov sa do kádra posunuli Boledovič a Švec. „Uvidíme ich v akcii, pretože na turnaji dostanú priestor všetci hráči. Švec spolu s Jamborom a Grigerom by mohli byť dobrá hrotová trojica,“ posunuli Rusnák úvahy už na konkrétne mená a zápasy.

Turnaj je teda vážnou skúškou, pôjde nám na ňom viac o výsledky či o hernú fazónu? „Aj, aj. Radi by sme to vybalancovali v rovnováhe, pretože na medzištátnom fóre je každý rezultát dôležitý a vzhľadom na etapu prípravy budeme tlačiť aj na prejav,“ o náročnosti Rusnáka sa vo futbalovom prostredí vie.

Špičkový európsky mládežnícky futbal na Slovensku je tu, oplatí sa vidieť ho v priamom prenose. A fandiť našim sokolíkom!

Vstup pre fanúšikov je voľný, zápasy budú v režime OTP, kontrola potvrdení bude pri vstupe na štadión, ktorý sa môže v Žiari nad Hronom naplniť na 50%, v Nitre a Zlatých Moravciach na 25%. V červených okresoch musia mať fanúšikovia prekryté dýchacie cesty.

NOMINÁCIA SLOVENSKA 19

BRANKÁRI: Adam Danko (FK Železiarne Podbrezová), Filip Baláž (MFK Dukla Banská Bystrica), Adam Hrdina (ŠK Slovan Bratislava)
OBRANCOVIA: Samuel Kopásek
 (MŠK Žilina), Marek Mičák (ŠK Slovan Bratislava), Jakub Luka (MFK Ružomberok), Daniel Zsolt Szalma (FK DAC 1904 Dunajská Streda), Samuel Magda (FC Košice), Richard Hečko (Atalanta BC)
STREDOPOLIARI:, Gabriel Halabrín
 (FK Senica), Dominik Hollý (AS Trenčín), Artur Gajdoš (AS Trenčín), Samuel Urgela (FK Železiarne Podbrezová), Marián Šmatlák (FK Pohronie Žiar n/Hronom)
ÚTOČNÍCI: Adam Griger
 (LASK Linz), Adam Gaži (AS Trenčín), Branislav Spáčil (FC Petržalka), Martin Mišovič (ŠK Slovan Bratislava), Adrián Macejko (MFK Ružomberok), Marek Švec (ViOn Zlaté Moravce - Vráble), Michal Boledovič (Spartak Trnava)


PROGRAM TURNAJA UEFA

06.10.

Holandsko 19

Portugalsko 19

Nitra, 16:00

Slovensko 19

Nemecko 19

Žiar n/Hronom, 18:00

09.10.

Portugalsko 19

Nemecko 19

Zlaté Moravce, 16:00

Slovensko 19

Holandsko 19

Žiar n/Hronom, 19:00

12.10.

Nemecko 19

Holandsko 19

Ban. Bystrica, 16:00

Slovensko 19

Portugalsko 19

Žiar n/Hronom, 18:00

Značky