U19 – Sokolíci gólom Kopáska zdolali Rakúšanov a postúpili na MS

Utorok, 28.6.2022 17:16 | Posledná aktualizácia 28.6.2022 21:06

TRNAVA (SFZ) - Slovenskí futbalisti do 19 rokov si vybojovali účasť na budúcoročných MS do 20 rokov. V utorňajšom stretnutí play-off na domácich majstrovstvách Európy  zdolali v Trnave rakúskych rovesníkov 1:0 vďaka gólu Samuela Kopáska v 64. min a získali piatu európsku miestenku. Na svetový šampionát do Indonézie (20. mája až 11. júna 2023) postúpili aj semifinalisti turnaja na Slovensku: Francúzsko, Taliansko, Anglicko a Izrael.

V úvode sa streleckými pokusmi prezentovali Knollmüller s Kanuričom, ani jeden z nich však neohrozil Hrdinu v domácej bránke. Slováci sa dostávali dopredu ešte sporadickejšie než Rakúšania, príležitosť si nevypracovali ani z priameho kopu, ktorý vybojoval Griger. Do šestnástky sa dôrazne prebíjal Hollý, zastavil ho až posledný zo súperových obrancov.

Rakúšanov trápili zdravotné problémy, už v prvej polhodine museli dvakrát vynútene striedať, keď prišli aj o kapitána Omiča. Slováci nezužitkovali ani ďalšiu štandardku zo sľubnej pozície, na opačnom konci prenikol do pokutového územia Kanurič, s jeho prudkou prízemnou strelou k bližšej žrdi si poradil Hrdina.

Pred prestávkou sa Rakúšania po chybe Kóšu ocitli v prečíslení 2 na 1, Knollmüller dostal prihrávku do veľkého vápna, ale nikým neatakovaný trafil loptu veľmi zle a zahodil obrovskú šancu.

Slovákom vzápätí nevyšla rýchla akcia so spätnou prihrávkou na Sliackeho. V nadstavenom čase si striedajúci Wustinger stihol za zákrok na Hollého vyslúžiť druhú žltú kartu a predčasne sa porúčal pod sprchy. Z nariadeného priameho kopu Kopásek zakrútil loptu smerom do horného rohu bránky, no Scherf sa natiahol a dokázal ju vyškriabať na roh, po ktorom Hollý hlavičkoval tesne vedľa.

Tréner Albert Rusnák chcel po zmene strán oživiť svoj tím striedaniami. Slovákom odľahlo, keď po hodine hry napriahol z diaľky Kanurič a jeho strelu vyškriabal Hrdina na brvno. Z následného rohu vznikla neprehľadná situácia pred slovenskou bránkou, k ďalšiemu nebezpečenstvu to už neviedlo.

Naopak, v 64. min sa na kraji uvoľnil Kopásek a tentoraz už technickou strelou spoza šestnástky prekonal Scherfa.

autor: Jozef Bedej

Domáci si za stavu 1:0 museli dávať pozor na krehké vedenie. Krátko po strelenom góle preletel popred ich bránku center, ktorý nevyboxoval Hrdina, k lopte sa nedostal žiaden z útočiacich hráčov.

S pribúdajúcim časom museli Rakúšania čoraz viac riskovať, čím sa v ich defenzíve otváral priestor na kontry. Náznaky na jednej či druhej strane neviedli k zmene skóre. V nadstavenom čase hlavný rozhodca Verboomen vylúčil trénera Rusnáka na tribúnu a červenú kartu po druhej žltej dostal Demir za udretie Hollého.