U19 - Vitajte a hrajte, noví šampióni! | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

U19 - Vitajte a hrajte, noví šampióni!


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V septembri 2019 schválila UEFA dejiská mládežníckych šampionátov na nasledujúce roky a Slovensku vtedy potvrdila usporiadanie majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov v roku 2022.

„Sme radi, že nám UEFA toto podujatie pridelila. Našou ambíciou je posúvať sa stále ďalej pri organizácii mládežníckych šampionátov,“ reagoval bezprostredne po potvrdení úspešnej kandidatúry vtedajší riaditeľ medzinárodného a organizačného úseku SFZ Peter Palenčík, dnes generálny sekretár zväzu.

Slovensko úspešne zvládlo zorganizovať finálový turnaj ME 17 (v roku 2013) aj ženských ME 19 (2016), s využitím skúseností z týchto podujatí si logicky trúflo aj na mužskú kategóriu do 19 rokov.
Predchádzalo tomu na jednej strane zvládnutie podmienok, ktorými UEFA podmieňuje kandidatúru, na druhej rozhodnutie v Nyone v náš prospech. Proces trval zhruba trištvrte roka – od januára do septembra 2019 – rezultát bol podľa nášho chcenia a očakávania. 
„V termíne od 18. júna do 1. júla 2022 bude Slovensko hostiť najlepšie európske tímy kategórie do 19 rokov,“ také bolo motto záverečného rozhodnutia UEFA v tejto veci.

Ten čas je tu, finálový turnaj je už predo dverami. 

V posledný aprílový štvrtok sa konal žreb šampionátu v rezorte X-Bionic Sphere v Šamoríne, sedem známych účastníkov tak vie, kto, kedy, s kým a kde bude hrať. Posledný ôsmy aktér – víťaz 6. kvalifikačnej skupiny – získa miestenku po úspešnom zvládnutí 2. kola kvalifikácie, ktorého termín sa posunul pre vojenský konflikt na Ukrajine do prvej júnovej dekády (účastníci sú Holandsko, Nórsko, Srbsko a Ukrajina).

Hracími centrami sú Trnava a Dunajská Streda (A-skupina), Banská Bystrica a Žiar nad Hronom (B-skupina), zápas o konečné 5. miesto, ktorého víťaz postúpi spolu s kvartetom najlepších na MS dvadsiatok v Indonézii, je naplánovaný do NTC Senec.

„Už teraz viem povedať, že každý zúčastnený tím má vysokú futbalovú kvalitu,“ hovoril reprezentačný tréner Slovenska 19 Albert Rusnák st. ešte pred žrebom záverečného turnaja.

Všetci aktéri majú svoje ciele, je zrejmé, že všetci pozerajú do Ázie, do Indonézie. Znamená to postúpiť zo skupiny, najhoršie uspieť v rozhodujúcom dueli v Senci.
„Tešíme sa a pozývame ľudí. Nech prídu na štadióny. Máme dobrú skupinu, nech prídu, budú sa mať na čo pozerať, čakám, že sa nestratíme!“ 
poslal odkaz slovenským fanúšikom tréner Rusnák.

Nuž, vitajte a hrajte, noví šampióni!

PROGRAM ŠAMPIONÁTU
A-skupina (Trnava, Dunajská Streda)
      
18. júna: Slovensko - Francúzsko, Taliansko - Rumunsko
      
21. júna: Slovensko - Taliansko, Rumunsko - Francúzsko
      
24. júna: Rumunsko - Slovensko, Francúzsko - Taliansko

 B-skupina (Banská Bystrica, Žiar nad Hronom)
      
19. júna: Anglicko - Rakúsko, víťaz 6. skupiny ER - Izrael
      
22. júna: Anglicko - víťaz 6. skupiny ER, Izrael - Rakúsko
      
25. júna: Izrael - Anglicko, Rakúsko - víťaz 6. skupiny ER

      play off MS (Senec)
      
28. júna: 3. z A-skupiny - 3. z B-skupiny

      semifinále (Trnava, Dunajská Streda)
      
28. júna: víťaz A-skupiny - 2. z B-skupiny, víťaz B-skupiny - 2. z A-skupiny

     
 finále (Trnava)
      1. júla: víťaz semifinále 1 - víťaz semifinále 2

Značky