BRATISLAVE (SFZ) – Reprezentačné výbery do 19 a 17 rokov spoznali mená svojich súperov, ktorí ich čakajú v skupinách 2. kola kvalifikácie európskych šampionátov 2025 a v skupinách 1. fázy kvalifikácie majstrovstiev Európy 2026. Zloženie skupín a mená súperov určil žreb, ktorý sa dnes (štvrtok 5. decembra 2024) uskutočnil v sídle Únie európskych futbalových zväzov (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.
Reprezentačné družstvo do 19 rokov (hráči ročníka narodenia 2006) postúpilo do druhej fázy (tzv. Elite Round) kvalifikácie ME do 19 rokov 2025 z úvodnej časti kvalifikácie. V rámci nej dokázalo v konkurencii Severného Macedónska, Luxemburska a Lotyšska vyhrať svoju skupinu, čo zverencom trénera Martina Fabuša zaistilo pred žrebovaním skupín Elite Roundu zaradenie do druhého výkonnostného koša.
Za súperov v 2. kvalifikačnej skupine fázy Elite Round boli slovenským reprezentantom napokon vyžrebované reprezentácie Poľska (z 1. výkonnostného koša), Čiernej Hory (3. kôš) a Gruzínska (4. kôš), pričom posledná menová krajina bude v marci budúceho roka hostiteľom kvalifikačného miniturnaja. „V kvalifikácii, obzvlášť v tejto fáze neexistuje jednoduchý zápas, ale musím povedať, že žreb dopadol pre nás priaznivo,“ rozhovoril sa tréner devätnástky Martin Fabuš. „Čierna Hora a Gruzínsko sú tímy, ktoré by mali byť zhruba na podobnej úrovni, na akej sme my. Prednedávnom sme hrali prípravný dvojzápas s Gruzíncami, takže o ich sile a kvalitách máme vedomosť, aj keď ich sila pôjde na domácej pôde ešte nahor.“
Za favorita kvalifikačnej skupiny považuje Fabuš výber Poľska. „S reprezentáciou Poľska sme hrali pred vyše rokom ešte v reprezentácii do 18 rokov prípravný zápas. Podľa papierových predpokladov by mali byť favoritom, majú kvalitné mužstvo, ale futbal a najmä takýto kvalifikačný turnaj vedia byť nevyspytateľné. Určite sa pôjdeme pobiť o postup na majstrovstvá Európy.“
Na záverečný turnaj ME do 19 rokov 2025, ktorý sa od 13. do 26. júna budúceho roka uskutoční v Rumunsku, postúpia len víťazi siedmich kvalifikačných skupín.
1. skupina: Dánsko, Rakúsko, Maďarsko, Island
2. skupina: Poľsko, SLOVENSKO, Čierna Hora, Gruzínsko
3. skupina: Holandsko, Česko, Luxembursko, Chorvátsko
4. skupina: Nórsko, Srbsko, Izrael, Belgicko
5. skupina: Taliansko, Francúzsko, Španielsko (držitelia), Lotyšsko
6. skupina: Nemecko, Írsko, Fínsko, Slovinsko
7. skupina: Portugalsko, Anglicko, Wales, Turecko
Národný tím do 17 rokov (hráči ročníka narodenia 2008) si vďaka druhému miestu vo svojej skupine v novembrovom prvom kole kvalifikácie ME zabezpečili postup do výkonnostne silnejšej ligy A 2. kola eliminačných bojov. Zverenci trénera Martina Žambu tak budú na jar 2025 bojovať o sedem voľných miesteniek na záverečný turnaj európskeho šampionátu, ktorý od od 19. mája do 1. júna 2025 hostí Albánsko.
Sedemnástke nechýbalo veľa, aby bola pred žrebom zaradená do tretieho výkonnostného koša. Dva strelené góly v 1. kole kvalifikácie napokon rozhodli o tom, že sedemnástka „spadla“ do štvrtého výkonnostného koša. Žreb v sídle UEFA zaradil slovenských reprezentantov do kvalifikačnej skupiny A1, kde si zmerajú sily s výbermi Talianska, Chorvátska a Ukrajiny. Kvalifikačná skupina sa odohrá v marci 2025 v Chorvátsku.
„Pri pohľade na zloženie ostatných skupín sa naša skupina javí ako zlatá stredná cesta,“ povedal bezprostredne po žrebe tréner reprezentačné družstva do 17 rokov Martin Žamba. „Taliani sú, samozrejme, favoritom skupiny. Prvým kolom kvalifikácie prešli suverénne. Nórsko, ktoré skončilo v ich skupine druhé, porazili o sedem gólov. Sú to úradujúci majstri Európy, hoci, samozrejme, šlo o iný ročník. Ich kvalita je však nespochybniteľná. Pokiaľ ide o Chorvátsko a Ukrajinu, oba tieto tímy som v posledných dňoch sledoval, keďže hrali medzi sebou v novembri dva prípravné zápasy. Sú to takisto silné tímy a nečaká nás nič jednoduché,“ pokračoval Žamba.
Keďže sedemnástka bola žrebovaná zo štvrtého koša, na rad na žrebe prišla až medzi poslednými. Mal tréner v priebehu žrebu nejakú vytypovanú skupinu, do ktorej chcel, aby bolo jeho družstvo vytiahnuté? „Po tom, čo vyžrebovali prvé tri koše, sa mi celkom pozdávala skupina A5 s Českom alebo skupina A6 s Belgickom. Keď sa ale na to pozriem globálne, tak skupiny sú plus-mínus vyvážené. O žiadnej skupine sa nedá povedať, že by bola jednoduchá či vyslovene vysnená.“
Na záverečný turnaj ME do 17 rokov 2025 postúpia víťazi siedmich kvalifikačných skupín. V rámci ligy A 2. kola kvalifikácie sa však nehrá len o miestenky na šampionát starého kontinentu. Liga A 2. kola kvalifikácie bude totiž slúžiť aj ako európska časť kvalifikácie MS do 17 rokov, ktoré sa na jeseň 2025 uskutočnia v Katare v novom rozšírenom formáte so 48 družstvami. Rovnako dôležité bude vyhnúť sa štvrtému miestu v skupine, pretože to znamená pád do ligy B 1. kola kvalifikácie európskeho šampionátu do 19 rokov pre rok 2027.
LIGA A
Skupina A1: Taliansko, Chorvátsko, Ukrajina, SLOVENSKO
Skupina A2: Španielsko, Rakúsko, Nemecko, Nórsko
Skupina A3: Francúzsko, Grécko, Dánsko, Fínsko
Skupina A4: Portugalsko, Srbsko, Holandsko, Maďarsko
Skupina A5: Česko, Švajčiarsko, Turecko, Švédsko
Skupina A6: Belgicko, Poľsko, Island, Írsko
Skupina A7: Anglicko, Severné Írsko, Slovinsko, Izrael
LIGA B:
Skupina B1: Rumunsko, Severné Macedónsko, Škótsko, Lichtenštajnsko
Skupina B2: Bosna a Hercegovina, Bielorusko, Arménsko, San Maríno
Skupina B3: Čierna Hora, Lotyšsko, Estónsko, Gibraltár
Skupina B4: Kosovo, Cyprus, Moldavsko, Andorra
Skupina B5: Luxembursko, Bulharsko, Malta, Faerské ostrovy
Skupina B6: Albánsko, Wales, Azerbajdžan
Skupina B7: Litva, Gruzínsko, Kazachstan
Dnešný žreb určil aj zloženie skupín 1. kola kvalifikácie majstrovstiev Európy 2026. Reprezentačný výber do 19 rokov (hráči ročníka narodenia 2007) bol na účely tohto žrebu na základe výsledkov z posledných štyroch kvalifikačných cyklov zaradený do druhého výkonnostného koša.
Žreb napokon budúcoročnej devätnástke prisúdil ako súperov v 5. kvalifikačnej skupine reprezentácie Ukrajiny (nasadená v 1. výkonnostnom koši), Čiernej Hory (3. výkonnostný kôš) a Albánska (4. výkonnostný kôš). Kvalifikačný miniturnaj prebehne na jeseň 2025 v Albánsku.
„Skupina je taká, aká je. Žreb nedokážeme ovplyvniť. Určite sme mohli skončiť aj v ťažšej skupine. To však neznamená, že by táto skupina bola jednoduchá,“ povedal k žrebu tréner Juraj Ančic, ktorý v tejto sezóne vedie tím hráčov ročníka 2007 v reprezentačnej osemnástke.
„Priznám sa, že som sa chcel vyhnúť z prvého koša tým mimoriadne silným reprezentáciám ako sú Portugalci, Nemci alebo Francúzi. Napokon z prvého koša máme Ukrajinu, ktorá má taktiež silný tím a zrejme bude na ešte vyššej úrovni ako Rumuni, s ktorými sme hrali v novembri dva prípravné zápasy. Čierna Hora a Albánsko sú taktiež nepríjemní súperi. V tejto chvíli ešte nemáme presnú predstavu o ich sile, ale v najbližšom čase začneme so zbieraním informácií, aby sme si súperov zanalyzovali. Určite sa však chceme pobiť o postup do Elite Round,“ pokračoval Ančic.
Z 1. kola kvalifikácie ME do 19 rokov 2025 postúpia do 2. fázy (tzv. Elite Round) prvé dve družstvá z každej z 13 kvalifikačných skupín. Postup si okrem nich zaistí aj najlepšie mužstvo z tretích miest.
Záverečný turnaj ME do 19 rokov 2026 hostí Wales.
1. skupina: Írsko, Holandsko, Cyprus, Kazachstan
2. skupina: Francúzsko, Maďarsko, Bulharsko, Faerské ostrovy
3. skupina: Turecko, Grécko, Bielorusko, Lichtenštajnsko
4. skupina: Izrael, Rakúsko, Slovinsko, Luxembursko
5. skupina: Ukrajina, SLOVENSKO, Čierna Hora, Albánsko
6. skupina: Srbsko, Chorvátsko, Gruzínsko, Gibraltár
7. skupina: Rumunsko, Island, Fínsko, Andorra
8. skupina: Anglicko, Škótsko, Lotyšsko, Litva
9. skupina: Taliansko, Poľsko, Bosna a Hercegovina, Moldavsko
10. skupina: Dánsko, Švajčiarsko, Švédsko, San Maríno
11. skupina: Portugalsko, Belgicko, Severné Macedónsko, Estónsko
12. skupina: Nórsko, Nemecko, Arménsko, Kosovo
13. skupina: Česko, Severné Írsko, Malta, Azerbajdžan
Druhé miesto v skupine 1. kola kvalifikácie ME do 17 rokov 2025 determinovalo nasadenie sedemnástky aj do žrebu 1. kola kvalifikácie ME do 17 rokov v roku 2026. Hráči ročníka narodenia 2009 si v 1. kole kvalifikácie zmerajú sily v rámci 10. kvalifikačnej skupiny s reprezentačnými výbermi Švajčiarska (nasadené z 1. výkonnostného koša), Bulharska (3. výkonnostný kôš) a San Marína (4. výkonnostný kôš). Dejiskom kvalifikačného miniturnaja bude na jeseň budúceho roku Slovensko.
„Vyhli sme sa extrémne silným súperom ako je napríklad Anglicko, Taliansko či Španielsko, no z hľadiska zbierania skúseností by to pre hráčov bolo určite prínosné. Hoci nás, samozrejme, nečakajú jednoduché zápasy, so žrebom môžeme vyjadriť spokojnosť,“ povedal k vyžrebovaným súperom tréner Juraj Pekár, ktorý v tejto sezóne vedie tím hráčov ročníka 2009 v reprezentácii do 16 rokov.
Zaujímavosťou je, že so Švajčiarskom mala slovenská šestnástka naplánované dva prípravné zápasy na marec nasledujúceho kalendárneho roka. V dôsledku toho, že sa tieto oba mančafty stretnú aj v kvalifikačnej skupine, je pravdepodobné, že si oba tímy budú na marcovú akciu hľadať nových súperov. „Z môjho pohľadu nie je vhodné, aby sme pred kvalifikáciou hrali prípravný dvojzápas práve proti Švajčiarsku. Určite sa teda táto téma otvorí a na marcový termín budeme hľadať iného súpera,“ prezradil Pekár.
Po 1. kole kvalifikácie ME do 17 rokov 2026 bude nasledovať 2. kolo, v ktorom sa predstaví všetkých 54 účastníkov kvalifikačných bojov. Po skončení 1. kola však dôjde k rozdeleniu do dvoch líg na základe výsledkov 1. kola. Prvé dve družstvá z každej zo 14 skupín sa v druhom kole kvalifikácie ME do 17 rokov 2026 predstavia v lige A, v ktorej budú bojovať o miestenky na ME do 17 rokov 2026 a MS do 17 rokov 2026. Tímy, ktoré obsadia v 1. kole kvalifikácie vo svojich skupinách tretie a štvrté miesto sa na jar 2026 predstavia vo výkonnostne slabšej lige B.
Dejiskom záverečného turnaja ME do 17 rokov 2026 bude Estónsko.
1. skupina: Taliansko, Ukrajina, Čierna Hora, Estónsko
2. skupina: Česko, Maďarsko, Severné Macedónsko, Gibraltár
3. skupina: Anglicko, Švédsko, Litva, Škótsko
4. skupina: Španielsko, Dánsko, Lotyšsko, Andorra
5. skupina: Belgicko, Nórsko, Bielorusko, Moldavsko
6. skupina: Rakúsko, Írsko, Kosovo, Faerské ostrovy
7. skupina: Srbsko, Turecko, Bosna a Hercegovina, Malta
8. skupina: Chorvátsko, Holandsko, Albánsko, Kazachstan
9. skupina: Francúzsko, Izrael, Rumunsko, Azerbajdžan
10. skupina: Švajčiarsko, SLOVENSKO, Bulharsko, San Maríno
11. skupina: Severné Írsko, Fínsko, Cyprus, Arménsko
12. skupina: Portugalsko, Slovinsko, Wales, Lichtenštajnsko
13. skupina: Poľsko, Nemecko, Luxembursko
14. skupina: Grécko, Island, Gruzínsko