U19/WU19 – Kvalifikáciu aj ME zrušili, tréneri sa zhodujú: Je to veľká škoda pre túto generáciu

Tréner WU19 Jozef Jelšic (vľavo) a kouč U19 Stanislav Macek boli zo zrušenia kvalifikácie ME sklamaní.

BRATISLAVA (SFZ) – Pripravovali sa poctivo na kvalifikáciu na ME, no pandémia stopla šampionáty U19 a WU19 aj tento rok. UEFA po zvážení rozhodla, že sa majstrovstvá Európy konať nebudú. Tím trénera Stanislava Maceka (U19) a družstvo kouča Jozefa Jelšica (WU19) tak nedostane šancu ukázať svoj potenciál. Oboch kormidelníkov situácia mrzí a pre futbalsfz.sk prezradili, ako informáciu prijali, ako sa zmení ich program a aký vplyv to môže mať na tieto ročníky mladých futbalistov a futbalistiek.

Na začiatku februára, keď sa chlapčenská devätnástka stretla na zraze v Dunajskej Strede, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že kvalifikácia nebude. Chalani v prípravnom zápase vyhrali v Maďarsku 1:0, kouč Macek si kemp pochvaľoval. Po minulotýždňových náznakoch však včera (utorok – pozn. aut.) prišla definitíva o zrušení kvalifikácie i ME. „Je to veľmi smutné, venujete tomu dva roky extrémnej roboty. Zorganizovali sme v tejto náročnej dobe zraz, čo je naozaj komplikované, celý čas ste ako na ihličkách, či sa nič nestane... Je to obrovská škoda,“ začal so smútkom v hlase večný optimista Stanislav Macek.

Kouč veril, že kvalifikačná skupina, ktorá sa mala hrať u nás na Slovensku (súperi – Taliansko, Kosovo, Cyprus), bude vyvrcholením práce s touto generáciou chlapcov, no napokon je všetko inak. Ale chalani ešte úplne v 19-ke nekončia. „Momentálne pripravujeme na asociačný termín v marci rozlúčkový zraz. Za svoj prístup k reprezentácii si ho chlapci zaslúžia. Mal som už s polovicou tímu videohovor, kde som im oznámil zrušenie ME, bolo tam, samozrejme, veľké sklamanie. S ďalšími chalanmi budem hovoriť dnes a zajtra.Teraz sa sústredíme na marec, i keď bez kvalifikácie, ale chceme dohodnúť jedného súpera z okolitých krajín. Verím, že sa stretneme v klasickom zložení, bude tam dobrá atmosféra,“ pridal Macek, ktorý sa nebojí, že by to jeho zverencov demotivovalo. „Som s nimi v úzkom kontakte, chalani sú už v tomto veku profesionáli, ich motivácia sa sústredí teraz do klubov, do mužského futbalu a samozrejme, motiváciou bude dostať sa do tímu do 21 rokov. Mnohí z nich na to určite majú,“ uzavrel Stanislav Macek.


autor: Petra Ďuráčiová

Repre WU19 minulý tyždeň mala kontrolný zraz v Bánovciach nad Bebravou a celá príprava smerovala k aprílovej kvalifikácii na ME – malo sa hrať vo Walese, súpermi okrem domácich mali byť aj Francúzsko a Severné Macedónsko. Na konci kempu však mal tréner Jozef Jelšic informácie, že sa šampionát aj v tejto vekovej kategórii zruší. Utorková správa z UEFA to len potvrdila. „Bolo to obrovské sklamanie, aj pre nás, aj pre dievčatá. Zostali veľmi smutné, no musíme to zobrať tak, ako to je. Ideme ďalej a budeme sa chystať na ďalšiu kvalifikáciu. Program aktuálneho tímu WU19 sa týmto ukončil, s hráčkami s rokom narodenia 2002 sme sa rozlúčili a naskočíme na program novej 19-ky a 17-ky, ktorý by sa mal začať koncom marca alebo v priebehu apríla,“ vysvetlil na úvod tréner Jelšic.

V jeho tíme boli dievčatá, ktorých sa dotklo zrušenie kvalifikácie ME vlani i teraz, čo môžeme nazvať aj malou športovou tragédiou. „No veru, nie je to nič príjemné, odpadli za rok a niečo dve kvalifikácie aj Elite Round a je to určite ťažké prijať. Zdravie a bezpečnosť je však prednejšie a keď to UEFA takto vyhodnotila, my to plne rešpektujeme, i keď sme sa na to veľmi tešili, hlavne tie baby, čo teraz už končia,“ uzavrel Jozef Jelšic.

Značky