VV UEFA rozhodol: baráž s Írskom bude 8. októbra 2020 | Slovenský futbalový zväz

VV UEFA rozhodol: baráž s Írskom bude 8. októbra 2020

BRATISLAVA (SFZ) – Súčasťou európskeho diania v čase koronakrízy, ktorá ovplyvňuje futbalový život a jeho  aktivity, je už pravidelná videokonferencia generálnych sekretárov členských zväzov UEFA a centrály v Nyone.
Júnovému stretnutiu v  tejto podobe predchádzalo rokovanie výkonného výboru UEFA, ktoré bude po plánovanom prerušení pokračovať zajtra.
"Absolvovali sme veľmi dôležité stretnutie, prijali sme mnoho rozhodnutí o formátoch, kalendároch a dejiskách súťaží. Som rád, že môžeme obnoviť väčšinu súťaží," povedal na on-line tlačovej konferencii prezident UEFA Aleksander Čeferin.
Pre reprezentácie bolo zásadné stanovisko riadiaceho orgánu európskeho futbalu jednak k jesennému termínovníku Ligy národov, k čomu treba priradiť aj dátumy pre baráž kvalifikácie Eura 2020, ktoré sa Slovenska bezprostredne dotýkajú.

BARÁŽ S ÍRSKOM

Slovensko nastúpi na barážový zápas s Írskom 8. októbra 2020  doma, v prípade víťazstva odohrá finále baráže na pôde lepšieho z dvojice Bosna a Hercegovina – Severné Írsko 12. novembra 2020.
“Najdôležitejšie pre nás bolo, že sa určil presný dátum play-off kvalifikácie Eura 2020. UEFA potvrdila model, ktorý nám už predtým predstavila, teda že v septembri sa odohrajú dva zápasy Ligy národov v pôvodných termínoch a v októbri začneme zápasom play-off kvalifikácie Eura 8. októbra doma s Írskom. Potom budú nasledovať dva súboje Ligy národov a to isté sa zopakuje v novembri. Teda ak Írov zdoláme, tak 12.novembra nastúpime proti jednému z dvojice Bosna Hercegovina a Severné Írsko. Dá sa povedať, že zo schválených vecí nás nič neprekvapilo,“ povedal generálny sekretár Peter Palenčík.
Jesenný program Hapalovho výberu v rámci Ligy národov by mal teda vyzerať takto:  4.9. doma Česko, 7.9. vonku Izrael, 11.10. vonku Škótsko, 14. 10. doma Izrael, 15.11. doma Škótsko, 18.11. vonku Česko.
“Nás tento model nezaskočil, vedeli sme, že UEFA nad ním uvažuje, v septembri budeme formovať tím na najdôležitejšie súperenie na jeseň,“ povedal reprezentačný tréner.
Viac vo videu

Exekutíva UEFA riešila aj rozvrh a formát  majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov pre cyklus 2019 - 2021 a rovnako aj pre mládežnícke záverečné turnaje ME 19 a ME 17 žien.
Dvadsaťjednotka bude mať záver európskeho šampionátu v Maďarsku a Slovinsku. Po kvalifikácii, z ktorej postúpi do prvej fázy finálového turnaja deväť víťazov kvalifikačných skupín a piati najlepší z druhých miest plus obaja usporiadatelia, sa bude hrať prvý stupeň finálového turnaja v štyroch skupinách v čase 24. až 31. marec 2021.
Víťazi a druhí z týchto skupín sa kvalifikujú na záverečný turnaj, hraný k.o. systémom s finálovým zápasom v Ľubľane v termíne 31. máj až 6. jún 2021.

Devätnástka trénera Alberta Rusnáka odohrá fázu Elite Roundu od 31. augusta do 8. septembra 2020. Na finálový turnaj postúpia zo skupiny vždy jej víťaz.
Finálový turnaj má dve etapy.  V termíne 8. - 14. október 2020 sa uskutoční prvá, osem postupujúcich bude hrať vo dvoch skupinách po štyroch tímoch. Dejiskom je Severné Írsko.
Dvaja víťazi skupín a dvaja druhí sa kvalifikujú do finálovej etapy, tímy z 3. priečok budú hrať play-off o piateho európskeho účastníka MS 20. Táto fáza sa uskutoční v Severnom Írsku od 9. do 18. novembra 2020.

Sedemnástka žien trénera Jozefa Jelšica odhrá fázu Elite Roundu v Anglicku od 12. do 20. septembra. Na finálový turnaj ME postúpi sedem víťazov skupín, pridá sa usporiadteľ Švédsko. Hrá sa k.o. systémom.

Pre klubovú futbalovú Európu bol kľúčovou témou systémový a termínový harmonogram záveru Ligy majstrov a Európskej ligy sezóny 2019/20, rovnako ako konečnú podobu formátu Ligy majstrov žien.
Stanovili aj termínovú listinu pre pohárovú edíciu 2020/21. Podľa nej sa predkolo Ligy majstrov bude hrať 8. a 11. augusta, 1. kvalifikačné kolo 18./19. augusta, 2. kvalifikačné kolo 25./26. augusta, 3. kvalifikačné kolo 15./16. septembra, play-off 22./23. a 29./30. september, nasleduje skupinová fáza.
Termíny Európskej ligy predkolo Ligy majstrov 20. augusta, 1. kvalifikačné kolo 27. augusta, 2. kvalifikačné kolo 17. septembra, 3. kvalifikačné kolo 24. septembra, play-off 1. októbra, nasleduje skupinová fáza.
Aby sa dosiahol potrebný časový odstup od poslednej fázy sezóny 2019/20 a aby sa zabránilo chaosu v hráčskych zmluvách pri potenciálnom zapojení jedného tímu do dvoch súťažných etáp, kvalifikačné kolá oboch pohárov sa v ročníku 2020/21 budú hrať na jeden zápas, s výnimkou play-off Ligy majstrov, ktoré zostane pri systéme zápasov doma - vonku. Žreb určí, ktorý klub bude mať výhodu domáceho prostredia. 
Exekutíva UEFA rozhodla, že európsky Superpohár sa bude hrať 24. septembra 2020 o 21:00 v Budapešti (pôvodne v Porte). Nasledujúce ročníky sa budú konať v plánovaných hostiteľských mestách, teda 2021 v Belfaste, 2022 v Helsinkách a 2023 Kazani.Značky