logo
Reprezentácia

Vzájomné zápasy Slovenska so Spojenými arabskými emirátmi

Streda, 21.3.2018 23:03 | Posledná aktualizácia 21.3.2018 23:50

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala so Spojenými arabskými emirátmi dva zápasy a dosiahla dve výhry s celkovým skóre 3:1. Pred viac ako jedenástimi rokmi debutovalo proti SAE kvarteto Kozáčik, Pekarík, Hubočan a Nemec.

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala so Spojenými arabskými emirátmi dva zápasy a dosiahla dve výhry s celkovým skóre 3:1. Pred viac ako jedenástimi rokmi debutovalo proti SAE kvarteto Kozáčik, Pekarík, Hubočan a Nemec.

Dnešný súper v prvom zápase na turnaji King's Cup 2018 – Spojené arabské emiráty - bol historicky prvým súperom slovenskej futbalovej reprezentácie v oficiálnom medzištátnom zápase v ére samostatnosti. Presne 2.2.1994 v Sharjahu nastúpil tím trénera Vengloša proti SAE v Sharjahu a zaknihoval víťazstvo 1:0, autorom víťazného gólu bol Vladimír Weiss. Zahraničné kluby neuvoľnili vtedajších najlepších slovenských futbalistov a tak výber cestoval do Spojených arabských emirátov bez Ľubomíra Moravčíka (AS St. Etienne), Petra Dubovského (Real Madrid), Miloša Gloneka (AS Ancona), Mareka Penksu (Eintracht Frankfurt) a po dohode so zástupacmi ŠK Slovan Bratislava ostali klubu k dispozícii Dušan Tittel, Marián Zeman, Ondrej Krištofík a Pavol Gostič

Gól do siete Spojených arabských emirátov prispel k víťazstvu a bol zápisom do histórie, Vladimír Weiss sa stal premiérovým strelcom tímu s dvojkrížom na prsiach. V ďalšom priebehu turnaja Slováci podľahli Egyptu 0:1 a Maroku 1:2.

Reprezentačné výbery Slovenska a SAE sa stretli v druhom, a doteraz poslednom vzájomnom zápase, v decembri 2006 v Abú Dabí. Tisícka domácich priaznivcov sledovala duel, v ktorom sa predstavilo až desať debutantov v najcennejšom drese! Okrem brankárov Matúša Kozáčika a Dušana Kuciaka tiež Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Adam Nemec, Ľubomír Michalík, Pavol Farkaš, Michal Jonáš, Pavol Majerník a Michal Filo. Tréner Ján Kocian mal šťastnú ruku, veď z desiatky debutantov kvarteto Kozáčik, Pekarík, Hubočan a Nemec zaznamenalo účasť na záverečnom turnaji MS, resp. ME a aj po viac ako jedenástich rokoch je súčasťou kádra slovenskej futbalovej reprezentácie.

Na ihrisku v Abú Dabí dominovali naši hráči, gólovo sa presadili v druhej časti hry. Úvodný gól zaznamenal v 50. min po rohovom kope hlavičkou nováčik a vtedajší veľký talent slovenského futbalu Michal Jonáš. Jeho ďalší rozlet mladej futbalovej kariéry zahatala ťažká autohavária a tak pri jeho mene zostala v štatistikách jednotka pri údaji o počte štartov i gólov. O tri minúty neskôr pridal druhý gól Ľubomír Michalík, v samom závere skorigovali domáci z penalty zásluhou Ismaila El Mattara na konečných 2:1 z pohľadu Slovákov.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

Spojené arabské emiráty – Slovensko  0:1  (0:0)
02.02.1994 – Sharjah, turnaj

Gól: 47. Weiss st.
Rozhodovali: Long Zin-Ži (Čína)  (Čína) - Djassim (Bahrajn), Jagub (SAE), 20 000 divákov
Zostavy:
SAE:  Masuba - Sallah, Ismail, Al Hadad, Mir - Naser, Abdelkhalak (46 Bakhid), Hamdun (64. Matar), Galum (85. Jaher) - Al Tanianai, Atiq (46. Azoz). Tréner: Antoni Piechniczek.
Slovensko:  Vencel - Stúpala, Moravec, Hipp, Kinder - O. Daňko, Tomaschek, Hýravý, Weiss st. – J. Timko, Faktor (75. Zvara). Tréner: Jozef Vengloš.  

Spojené arabské emiráty - Slovensko  1:2  (0:0) 
10.12.2006 - Abú Dabí, priateľský zápas 

Góly: 90+. Mattar (z 11 m) - 50. Jonáš, 53. Ľ. Michalík
ŽK: 52. Humaid Fakher - 37. Kopúnek, 69. Ľ. Michalík
Rozhodoval: Abdul Hamid Ibrahím (Katar), 1 000 divákov
Zostavy:
SAE:  Valeed Saleem - Humaid Fakher, Abdul Rahim, Mohammad Khamis, Abdul Aziz - Abdul Rahim Jumaa, Faisal Khalil (75. Mohammed Srour), Hilal Saeed (64. Ali Abbas), Ismail Mattar - Salem Khamis, Mohammad Omar (75. Hassan Ali).
Slovensko:  Kozáčik (46. Kuciak) - Pekarík, Pavol Farkaš (46. Ľ. Michalík), Klimpl, Jonáš - Ivana, Kopúnek (65. Pavol Majerník), Sedlák (46. Žofčák), Bicák (83. Hubočan) - Šesták (46. Michal Filo ml.), Nemec. Tréner: Ján Kocian.

Značky