WU19 – Slovenky podľahli aj Slovinkám a zostúpili do Ligy B

Utorok, 11.10.2022 13:52 | Posledná aktualizácia 11.10.2022 15:00

autor: Milan Štefánik, zdroj: SFZ

POPRAD (SFZ) – Slovenské futbalové reprezentantky do 19 rokov nepostúpili z 1. fázy kvalifikácie do jarných bojov o miestenku na záverečný šampionát. Rozhodla o tom prehra v poslednom zápase skupiny proti rovesníčkam zo Slovinska 1:2. Naše hráčky tak na jar budúceho roku budú bojovať v Lige B o návrat do „áčka“.

Slovenské a slovinské futbalistky v tejto vekovej kategórii naposledy proti sebe nastúpili v roku 2019 a to hneď dvakrát. Najskôr sa v apríli v rámci 2. fázy kvalifikácie tešili z výhry 3:0 Slovinky. Slovenky im prehru vrátili v septembri, keď vyhrali prípravný zápas 3:2.

Vyrovnané stretnutie sa očakávalo aj teraz, hralo sa o veľa. Družstvá vzhľadom na predošlé dva výsledky v skupine (Slovensky prehrali s Dánkami 1:6 a s Angličankami 0:3; Dánky prehrali s Angličankami 0:5 a s Dánkami 0:4 – pozn.) vedeli, že víťaz má zaručený postup do jarnej časti kvalifikácie, kde bude súperiť o miestenku na ME a zdolaný zostúpi do Ligy B a bude hrať o návrat medzi kvalitnejšie výbery.

V prípade remízy a rovnosti bodov by o postupujúcom a zostupujúcom rozhodoval gólový rozdiel. Ten mali lepší pred úvodným výkopom Slovenky (-8) a Slovinky (-9), čiže nerozhodný výsledok by hral v prospech slovenských reprezentantiek.

To boli predzápasové fakty a štatistiky, o 14.00 hod rozhodkyňa Alina Pesuová začala duel úvodným hvizdom.

V 9. min ako prvé pohrozili Slovinky. Súperky zahrávali priamy kop, lopta smeroval na našu bránku, Štefániková ju vyrazila. Na hranici šestnástky si ju spracovala Gerjolová a poslala ju oblúčikom na bránku. Našťastie zaplávala a skončila tesne nad brvnom.

V 17. min sa do nebezpečného zakončenia dostali opäť Slovinky. Na rohový kop Vilčnikovej si najlepšie nabehla Eferlová. Lopta skončila mimo želaného cieľa.

V 21. min sa do vyloženej šance dostali Slovenky. Hrúziková akciu potiahla po ľavej strane a dostala sa až šestnátky. Spätnou prihrávkou našla Ferencovú, jej strelu z hranice pokutového kopu zblokovala obrankyňa Sloviniek Šoštaričová na roh.

V 26. min otvorili skóre zápasu naše hráčky. Bayerová sa preštrikovala až do šestnástky, loptu poslala do päťky. Tam bola pripravená Iľková, ktorá na dvakrát dostala loptu do siete – 1:0.

Z vedenia sa Slovenky tešili len niekoľko desiatok sekúnd. Gerjolová vysokým napádaním vybojovala loptu, tá sa odrazila ku Kajzbaovej, ktorá vyzvŕtala naše obrankyne a presnou strelou k žrdi vyrovnala na 1:1.

V 35. min sa pokúsila prekvapiť brankárku Sloviniek Kocijanovú kapitánka Slovenska Mak. Tá vystrelila z väčšej vzdialenosti, lopta skončila nad hornou žrďou.

V 39. min zakončovala z hranice veľkého vápna Kajzbaová. Lopta z jej kopačky bola málo razantná a smerovala do stredu bránky. Štefániková ju schovala v rukaviciach, čo bola aj záverečná šanca úvodného dejstva.

Autorka gólu Slovenska Júlia Iľková (vľavo).

Po prestávke sa na prvú veľkú príležitosť čakalo do 57. min. Lopta sa dostala ku Makovej, ktorá z voleja nastrelila brvno.

To akoby prebudilo Slovinky. V 59. min si Eferlová postrážila ofsajdové postavenie, nabehla za našu obranu a úplne sama jedným dotykom zvrátila skóre – 2:1.

V 78. min razantne z hranice veľkého vápna vystrelila Obertová. Kocijanová loptu na dvakrát dokázala v rukaviciach upokojiť a nedala nabiehajúcim Slovenkám šancu na dorážku.

V záverečných minútach gól zo závarov pred bránkami nepadol. Viac finálnych situácií si vytvorili zverenkyne Jozefa Jelšica, ale lopta zo žiadnej neskončila v sieti. Naplnil sa tak scenár, ktorý si neželala žiadna hráčka, člen realizačného tímu či fanúšik - zostup do Ligy B.

V druhom zápase skupiny sa medzi Anglickom a Dánskom zrodila remíza 1:1.

Jozef Jelšic (tréner SR WU19): „Bol to vyrovnaný zápas. My a aj Slovinky máme podobnú úroveň tímu. Súperky to dnes zvládli o jeden gól lepšie. Pre nás je to možno kruté, ale  musíme sa s tým zmieriť a čakať na ďalší žreb kvalifikácie.

Pre nás to bol ťažký, tretí zápas v rade. V prvom polčase sme väčšinu osobných súbojov  prehrali, boli sme všade neskoro. Do druhého sme vstúpili dobre, ale naše nepozornosti nás stáli výsledok.

Vždy je to o šťastí, dnes sa nám to nepodarilo, verím, že sa nám, to podarí v iných zápasoch.“