logo
Reprezentácia

WU16 - Tréner Jelšic: Videl som radosť z futbalu, veľký potenciál, ale sme len na začiatku


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - Špecifická kategória v dievčenskom mládežníckom futbale je práve WU16.  Je však dobrou prípravou na prechod futbalistiek do tímu WU17. Tréner Jozef Jelšic tak mal na UEFA Development Turnaji na Malte príležitosť, otestovať aj hráčky, ktoré sa v novej sezóne presunú o ročník vyššie. Po dvoch jasných víťazstvách 3:1 s Faerskými ostrovmi a 6:1 nad Maltou, v záverečnom stretnutí dievčatá remizovali s Lotyšskom 0:0 a na penalty vyhrali 5:4. Úspešné podujatie sme hodnotili s koučom dievčenských reprezentácií.

Po nie celkom vydarenej jari, keď si ani jeden z tímov WU17 a WU19 nevybojoval účasť v Lige A kvalifikácie ME, bol tento turnaj pekným ukončením súťažnej sezóny. „Samozrejme, tento turnaj je výborný na prechod do WU17, i keď majú dievčatá nejaké zápasy vo WU15, tu sú súperi zdatnejší. Pre mňa, aby som spoznal baby, je to výborné. Dievčatá navyše majú podľa pravidiel zabezpečenú minutáž, ktorú musia odohrať. My ich skúšame na viacerých postoch, pokiaľ si reálne nie sme istí,“ začal na úvod Jelšic.

Aj keď súperi nepatrili do kategórie najsilnejších v Európe, je to medzinárodná konfrontácia a nikto sa nezdolá sám. Bol kouč spokojný s výkonmi dievčat? „Pre nás, keď chceme hrať vysoký presing, nie je žiadny zápas jednoduchý, najmä fyzicky. Práve tu vidíme, či dievčatá majú silné morálno-vôľové vlastnosti a musia ukázať svoju kvalitu. Každý súper už vie behať, vie kaziť fubal, ale my chceme vyhrávať, potrebujeme ukázať našu kreativitu. Pre dievčatá sú takéto zápasy niečím novým. Myslím si, že sa s tým super popasovali a zápasy zvládli,“ pochválil tréner svoje zverenkyne.

Slabinou tímu WU17 boli na jar práve góly, keď v šiestich zápasoch vyšiel naprádzno. Na Malte skórovali baby z hry 9-krát. Našli sa strelkyne pre túto kategóriu? „Verím, že áno (úsmev). I keď tento turnaj nemôžeme porovnávať s kvalifikačnou Ligou A, kde hrala sedemnástka. Musím však povedať, že sme v tomto tíme našli hráčky, ktoré sú dôrazné v pokutovom území, čo nám chýbalo. Našli sme baby, ktoré chcú dať gól, idú do zakončenia, do dorážania v šestnástke. V tomto bola určite spokojnosť, dali sme veľa gólov. V poslednom zápase sme už toho mali dosť, bolo vidieť aj únavu. Verím, že nájdeme hráčky, ktoré budú dávať góly aj vo vyšších kategóriách,“ zaželal si kouč.

V zápase s Maltou ukázal tím aj inú prednosť. Napriek tomu, že už mal „víťazstvo v kapse“, baby sa neuspokojili a v záverečných jedenástich minútach dali tri góly. „Snaha ísť do konca je všade, keď je súper silnejší, tak v závere nám už chýbajú aj sily ísť do toho naplno. Je však pravda, že tu sa chceli aj striedajúce hráčky ukázať, dať gól. Celý tím našiel silu neuspokojiť sa s tým, že zápas už je rozhodnutý, že baby stále išli a padali krásne góly po rýchlych útokoch, do prázdnej bránky,“ pridal Jelšic. „Dievčatám futbal chutil, majú ,chtíč‘, my sme po dvoch štandardkách dotlačili loptu do siete telom, čo mávame problém. Je tu potenciál, ale sme len na začiatku.“

Vypýtali si dievčatá už aj miestenku do sedemnástky v budúcej sezóne? „Bola to prvá akcia pre ročníky 2007 a 2008, tie staršie už poznáme. Štyri dievčatá ročníka 2008 sme už mali aj na kvalifikácii WU17, boli minimálne vyrovnané starším spoluhráčkam. Aj tu sme mali nové baby, kde sme mali možno aj otázniky, na aký post ich využiť, vyskúšali sme si viacero možností. Musím priznať, že turnaj priniesol veľa pozitív, verím, že sme našli hráčky, ktoré skĺbime so starším ročníkom a bude to fungovať.“

Po výsledkovo neúspešnej jari toto podujatie trochu napravilo chuť aj trénerom... „Určite, keď vyhrávate, dávate góly, vidíte radosť z futbalu, dáva vám to veľkú energiu do ďalšej roboty. Samozrejme, je to len úvod, jeden turnaj, ale nielen pre mňa, ale aj pre dievčatá je to veľká dávka sebavedomia,“ uzavrel Jozef Jelšic.

Značky