logo
Reprezentácia

WU19 - Po tuhom boji tvrdá prehra s Čiernou Horou a veľká komplikácia


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

GABČÍKOVO (SFZ) - Takýto štart do turnaja 2. fázy kvalifikácie ME Ligy B si slovenské futbalistky určite nepredstavovali. V prvom zápase skupiny B5 podľahli Čiernej Hore 2:3 a skomplikovali si postup do Ligy A. V skupine sú traja účastníci a postupuje iba víťaz, čo znamená, že už to nemajú vo svojich rukách. V druhom zápase nastúpia v utorok o 11.00 opäť v Gabčíkove proti Azerbajdžanu.

V úvodných minútach boli aktívnejšie hráčky Čiernej Hory a mali dve - tri príležitosti. V 27. min. Rakočevičová vyskúšala našu brankárku Marínu Annu Štefánikovú, ale skóre sa nemenilo. Potom prebrali zápas do svojich rúk slovenské futbalistky. V 31. min. ponúkli divákom v Gabčíkove krásnu akciu po osi Surová - Hrúziková - Ferencová - Hrúziková, no strelu slovenskej  útočníčky odvrátila súperova obrana na rohový kop. O dve minúty sa ocitla v sľubnej príležitosti Karolína Bayerová, nevyužila ju a v 36. min. hľadala centrom Darinu Hrúzikovú, ktorej chýbali k zakončeniu centimetre a loptu jej spod nôh stiahla brankárka Kalačová. 

Ďalšiu akciu v 38. min. potiahla Sofia Anna Škerdová, no cez obranu Čiernej Hory sa nepresadila. V 40. min. prišla studená sprcha. Bojovné Čiernohorky zakombinovali, sprava sa odrazená lopta dostala na hranicu pokutového územia, kde zostala úplne osamotená Bičićová a otvorila skóre - 0:1. Súperky pohrozili ešte aj tesne pred koncom prvého polčasu, keď sa na brankárku Štefánikovú rútila Toškovičová, ale naša gólmanka vybehla a loptu si pokryla.

Po prestávke mali Slovenky jasnú úlohu -  čím skôr vyrovnať. Snažila sa o to Bayerová, ktorá neúnavne na ľavej strane bojovala, ale jej prihrávka na nabiehajúcu Hrúzikovú prišla neskoro a Čiernohorky loptu zblokovali na roh. Snažila sa i kapitánka Karen Mak, no tiež neúspešne.

V 54. min. však prišiel druhý úder opäť z kopačky Bičićovej. Po chybe sme nepresnou prihrávkou vysunuli do úniku čiernohorskú útočníčku, ktorá si obhodila Štefánikovú a pohodlne skórovala - 0:2.

O tri minúty sa dočkali aj Slovenky. Striedajúca Frederika Kovalíková si po rohovom kope spracovala odrazenú loptu, spravila kľučku na súperku a z hranice šestnástky vystrelila. Prudká strela sa od žrde odrazila do bránky - 1:2.

Naše futbalistky chceli veľmi vyrovnať, tlačili sa do súperovej šestnástky, bojovali, ale prišiel opak. V 65. min. balkánske futbalistky prečíslili naše a po prihrávke Toškovičovej uzavrela hetrik Bičićová.

V 71. minúte sa dočkala Bayerová, ktorú našla presným centrom za obranu Karen Mak a rýchlonohá krídelníčka znížila - 2:3.

Záver zápasu bol plný nervov a okatého zdržiavania od súperiek. Vyrovnať mohla strelkyňa Bayerová, ale strela v 77. min. šla nad bránku. V 84. minúte rozhodkyňa vylúčila Rakočevičovú, ktorá si za nešportové správanie vyslúžila druhú žltú a vzápätí červenú kartu.

Slovenky zovreli súperky, tlačili, chceli. Stopercentnú tutovku zoči-voči Kalačovej zahodila Hrúziková v 88. min. Mohla si vybrať kam pošle loptu, no trafila priamo do brankárky. Záverečný tlak už gól nepriniesol a prehra dosť výrazne nalomila postupové plány. Do Ligy A totiž postupuje iba víťaz skupiny.

Ďalší program skupiny B5
Sobota o 11.00:
Čierna Hora - Azerbajdžan
Utorok o 11.00:
Slovensko - Azerbajdžan

HLAS TRÉNERA

JOZEF JELŠIC (tréner Slovensko WU19): „Samozrejme, vládne veľké sklamanie... nedali sme do toho to, čo sme chceli, začali sme vlažne, bojazlivo, bola vidieť veľká nervozita. Bez toho, že budeme bojovať a hrať s nasadením, bez toho to nejde. Polčas sme premárnili, prišiel náhodný gól...V závere bola kvalita na našej strane, ale už sme chytali niečo, čo sa nedalo dostihnúť. Je to veľká škoda, lebo sme si nechali ujsť zápas, ktorý sme chceli zvládnuť. Tridsať minút nestačí na to, aby sme porážali súperov.“

Značky