logo
Reprezentácia

WU19 – S dievčatami sme v kontakte, verím, že zraz im dodá chuť do futbalu, hlási tréner Jelšic

Tréner Jozef Jelšic verí, že dievčatám zraz prospeje.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Naposledy sa tím ženskej reprezentácie WU19 stretol na kontrolnom zraze v Bánovciach nad Bebravou v septembri minulého roka. Pandémia zrušila všetky minuloročné kvalifikácie a tréner Jozef Jelšic začal na jeseň 2020 budovať už nový tím, ktorý by mal odohrať kvalifikáciu na ME v apríli. Kouč dvoch našich dievčenských výberov (aj WU17) prezradil, ako fungovali s hráčkami v ostatnom čase, ale i to, čo by jeho zverenky malo čakať do konca tejto sezóny.

Po takom dlhom čase sa nedalo rozhovor začať inak než otázkou, ako sa tréner máva a čo robí tak dlho bez futbalu. „Ďakujem, mám sa dobre, s rodinou sme zdraví. Doma sa venujem dcérke, robím, čo sa dá. Onedlho nás však čaká konečne zraz WU19, tak už som späť vo futbale,“ povedal na úvod Jozef Jelšic.

Plán na jarnú časť aktuálnej sezóny sa preňho pomaly kryštalizuje a s celým realizačným tímom i dievčatami veria, že ho aj naplnia. „Devätnástka má teda na programe zraz v polovici februára, v marci doťahujeme posledné detaily, mali by sme odohrať prípravný dvojzápas s Maďarskom a ďalej by to mala byť kvalifikácia na ME, naša skupina má dejisko vo Walese (súperi: domáci tím, Francúzsko, Sev. Macedónsko). Tento turnaj už UEFA presunula dvakrát, z jesene na tento február a následne na apríl. Ak nám to teda všetko situácia dovolí. Máme už predbežný program aj na máj a jún, aj s nejakými prípravnými zápasmi,“ vysvetlil kouč.

Ženské súťaže sú pozastavené od októbra a dievčatám nechýba len zápasová prax, ale najmä tréningy. „Sme s nimi v kontakte, takmer každú nedeľu máme mítingy cez videohovor, debatujeme s nimi, funguje to tak od novembra, ako sa prestalo trénovať. Niektoré dievčatá nemajú z klubov individuálne tréningové plány, tak sme to s nimi riešili, pripravili sme ich, následne sme to zhodnotili počas našich mítingov. Máme dievčatá, ktoré prekonali koronu, ale aj také, čo ju majú teraz, máme k tomu veľa dlhodobých zranení, takže situácia nie je ideálna,“ opísal aktuálne diania v tíme skúsený kormidelník.

Blížiaci sa kemp bude opäť špecifický, po dlhej pauze bez tréningov. Aké sú teda očakávania? „Už počas prvej vlny sme zažili niečo podobné, keď sme mali kontrolný zraz po vyše štyroch mesiacoch. Dievčatá doma pracujú, trénujú, ale keď vyšli na ihrisko, bolo to iné. Vyskočilo nám viacero zranení, takže teraz sme poučení a musíme byť omnoho opatrnejší. Zraz bude jednoduchší, aby baby cítili loptu na ihrisku, keďže mali veľký výpadok.“

Dodržiavanie prísnych protiepidemiologických opatrení a neustále testovanie sú už samozrejmosťou. „Testovanie nie je nič strašné, po takej dobe sme si už zvykli a patrí to do bežného života, nás čaká tiež niekoľko testov pred zrazom i počas neho. Inak to nejde a my budeme dodržiavať veci, ktoré sú dané,“ pridal kouč.

Práve chýbajúce tréningy i zápasy môžu byť v čase dospievania pre mnohé dôvodom, že na futbal zanevrú... „Medzi dievčatami zo širšieho kádra našej reprezentácie to zatiaľ nevzdala žiadna, nemám také informácie. Určite majú všelijaké myšlienky, preto s nimi volávame, snažíme sa ich podporiť, že to treba vydržať. Verím, že aj týmto zrazom im dodáme trochu novej chuti do futbalu,“ uzavrel tréner WU19 Jozef Jelšic.


Značky