logo
Reprezentácia

WU19/WU17 – Kvalifikácia ako Liga národov, dievčatá spoznali súperky. Jelšic: Je to veľká výzva

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentácie dievčat do 17 i 19 rokov museli oželieť pre pandémiu dve kvalifikácie, keďže UEFA zrušila európske šampionáty. Teraz však prichádzajú dobré správy. Od novej sezóny sa mení formát bojov o postup na ME a dnes (vo štvrtok) vyžrebovali v Nyone súperky aj pre oba naše dievčenské tímy. Zmien je viacero a my sme sa o nich porozprávali s trénerom Jozefom Jelšicom.

Model kvalifikácie na ME pre tímy WU17 a WU19 sa zmenil. V minulých rokoch to bol turnaj prvej fázy a odtiaľ dvaja najlepší postúpili do 2. fázy tzv. Elite Round. Opäť sa hralo v skupinách turnajovo, víťazi skupín sa kvalifikovali na ME. Teraz čaká dievčatá novinka. Ide o model podobný mužskej Lige národov.

Prvá fáza kvalifikácie - jeseň 2021

  • tímy rozdelili do dvoch líg – A a B
  • v každej z nich vyžrebovali družstvá do skupín
  • hrať sa bude klasicky turnajovo v skupinách
  • víťazi každej skupiny z ligy B a najlepší z 2. miesta postúpia do ligy A
  • najhoršie tímy z ligy A zostúpia do béčka

Druhá fáza kvalifikácie - jar 2022

  • hrať sa bude klasicky turnajovo v skupinách (nový žreb)
  • vítazi skupín z A ligy postúpia priamo na ME
  • štvrté tímy z A ligy zostúpia do B ligy
  • hrať sa v rovnakom čase bude aj v B lige, víťazi skupín sa posunú do áčka

„Má to svoje výhody aj nevýhody. Plus je v tom, že v každom prípade budeme mať po dva turnaje, bez ohľadu na to, či postúpime z prvej fázy, alebo nie. Predtým, keď sme nepostúpili, na jar už nebol program. Mínusom je, že máme pri 17-tke v B lige menej kvalitných súperov, keďže sme na základe rankingu v nižšej lige. To nám neumožní hrať ťažké zápasy s ťažkými súpermi. Hodnotiť systém však budeme môcť až po odohratí prvého ročníka,“ vysvetlil na úvod tréner Jozef Jelšic.

Mladší tím bol teda zaradený do B ligy, ktorú žreb rozdelil do 6 skupín (3x4 tímy, 3x3 tímy). Naše dievčatá budú mať iba dvoch súperov – Izrael a Faerské ostrovy, dejisko a termíny sa upresnia po dohodách tímov. „Je to nové, že máme len trojčlennú skupinu. S týmito súpermi nemám skúsenosť, takže v tejto chvíli je to pre nás neznáma. Novinkou je, že sme favoritom, doteraz to nikdy nebolo. Bude dôležité nastaviť tím na to, že chceme skončiť prví a postúpiť do druhej fázy do A ligy. Verím tomu, že to zvládneme,“ zaželal si kormidelník dvoch dievčenských repre, ktorý verí, že v tejto kategórii sa ukáže sila. „Počtom sú ročníky 2005 a 2006 omnoho širšie, ako boli doteraz, o je pre nás len dobré. Sú tam kvalitné hráčky a verím, že to bude silná generácia.“


Devätnástka sa vďaka renkingu dostala do A ligy, kde bola v štvrtom výkonnostnom koši. Z tretieho jej žreb prisúdil Portugalsko, ktoré bude v októbri aj dejiskom kvalifikačného turnaja. Z druhého sú to Češky a z prvého majsterky Európy z kategórie WU17 Španielky. „Skupina je ťažká, ale tu si súperov nenavyberáme. Budú to určite dobré zápasy, je to veľká motivácia pre mňa aj pre dievčatá. Budeme sa snažiť odovzdať maximum. Táto devätnástka sú baby, ktorým hovorím moje deti, s nimi som začínal v kategórii WU15, keď som sa stal reprezentačným trénerom. Je tam množstvo šikovných hráčok, individualít, aj partia sa ukazuje ako veľmi silná a verím, že aj v tej náronej skupine dokážeme odohrať dobré zápasy, že dokážeme konkurovať Česku či Portugalsku, pobijeme sa o každý bod,“ uzavrel Jozef Jelšic.

Obe družstvá majú naplánovaný program do kvalifikácie. V máji a v auguste ich čakajú kontrolné zrazy, v júni kempy aj s dvojzápasom, rovnako v septembri, ktoré budú generálkou na kvalifikáciu.


Značky