logo
Reprezentácia

ŽENY A – Júlové tréningové okno dokorán, ale nie preto môžu chlapi ticho závidieť

Prichádzajú na zraz áčka. Rebeka Žihlavníková a Sára Kršiaková patrili ku kľúčovým hráčkam v devätnástke.
autor: LUCIA ŠIKUDOVÁ, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – (Ne)známe tváre v známom prostredí alebo dosť netradičný termín pre tréningový kemp ženskej reprezentácie. Tréner Peter Kopúň povolal hráčky do šamorínskeho X-Bionicu na krátky zraz. Pravdou je, že v 24-členom kádri bolo nemálo „neáčkarskych“ mien.

Júnové mládežnícke Euro poznamenalo aj dianie v ženskom reprezentačnom áčku. „Značná časť ľudí z nášho realizačného tímu mala povinnosti pri organizácii a priebehu turnaja šampionátu do 19 rokov,“ vysvetlil Peter Kopúň. „Keďže sme nemali v tomto asociačnom termíne žiaden kvalifikačný zápas, rozhodli sme sa ho nevyužiť. Aby aj hráčky mali priestor na posezónny oddych. Zároveň sa nám otvorilo júlové okno,“ dokončil úvahu, prečo zraz v prvých augustových dňoch a prečo v netradičnom personálnom zložení.

„Je to možnosť využiť skupinu hráčok, ktorá vekovo skončila v devätnástke, a niektorých zo širšej nominácie, ktoré len nakukovali na dianie v áčku. Pre ne je to výzva, onedlho by mali prevziať zodpovednosť za prvý reprezentačný výber,“  Kopúň rád premýšľa v širších súvislostiach a dlhších časových dimenziách. Aj preto nominoval hráčky, s ktorými osobne ešte nepracoval. „To, že som sa zúčastnil ako člen „realizáku“ na niektorom tréningovom kempe, ktorý viedol kolega Jelšic, mi samozrejme pomohlo, lebo s týmito dievčatami si už nie sme cudzí. Hoci pracovať s nimi budem premiérovo,“ povedal. V nominovanom kádri je celkom deväť futbalistiek z nedávnej devätnástky, „napríklad všetky tri brankárky,“ upresnil hlavný tréner. Rýchly pohľad na súpisku: patria medzi ne aj Halásová, Lukáčová, Pelikánová, Kršiaková, Žihlavníková... V porovnaní s pôvodnou nomináciou je jedna zmena, Natáliu Botkovú nahradila Nikoleta Hucovičová. „Keď som prebral zodpovednosť za ženský tím, vytýčili sme si trojročnú etapu na kulmináciu jeho výkonnosti. Ten čas je tu... Znamená to zároveň, že nám treba pripraviť ďalšiu trojročnú etapu a to je čas práve tieto hráčky z devätnástky. Takže si formujeme nazvem to perspektívnu skupinu, aby naše áčko plynulo fungovalo v smere, ktorý sme nastavili,“ logiku to má. Verme, že aj výsledky.

Ešte jeden moment sa počas debaty vynoril: tréner Kopúň sa priznal, že by ho potešilo, ak by sa v tomto kádri našla hráčka – ba možno aj viac – ktorá by ho natoľko presvedčila o svojej súčasnej kvalite, že by ju čistým svedomím zaradil do kádra na septembrové kvalifikačné zápasy MS 2023 v Gruzínsku a doma s Írskom. 

Tím do štvrtka absolvuje štyri tréningové jednotky. „Zaujíma ma, ako zvládnu mladé hráčky naše základné varianty fungovania na ihrisku aj mimo neho. Plus nazbierame GPS dáta, ktoré mi veľa napovedia, ” odkrýval zámery tréner. V stredu je v programe modelovaný zápas. Má vôbec zmysel? „Určite. Jedna vec je trénovať aj nacvičovať nejaké schémy a iná je zvládať to v zápasových podmienkach – intenzita, tlak, rozostavenie. Len tréningy a cvičné hry to nenahradia.“

Nové mená sú aj v realizačnom kádri, tréner brankárov Ján Novota začal pracovať v Komárne, tentoraz dostali klubové povinnosti prednosť, miesto vyplnil Miroslav Hýll, lekárka Lucia Knappková pôsobila počas ženského Eura v pozícii dopingovej komisárky, zaskočil ju osedčený matador Jozef Mada.

V realizačnom tíme ženského áčka sa tentoraz objavil tréner brankárov Miroslav Hýll (vľavo), vpravo technický vedúci Michal Vengloš.
autor: LUCIA ŠIKUDOVÁ, zdroj: SFZ

Kvarteto osvedčených reprezentantiek tvoria Čeriová, Bieliková, Panáková a Šušolová. „Šušolová je s nami po dlhodobom zranení, chcel som jej dať opäť priestor, Bieliková a Panáková sú nositeľkami tých myšlienok, ktoré forsírujeme v áčku a s akými sa budú teraz dievčatá tu v Šamoríne konfrontovať, Čeriová je zo všetkých najskúsenejšia a dodá tomu príslušné hranice,“ ozrejmil ich nomináciu Kopúň. 

Nedalo sa obísť, že v nedeľu sa skončil ženský európsky šampionát.„Fantastická udalosť! Chlapi môžu ticho závidieť. Jedna vec sú diváci a fandenie, druhá radosť, ktorú ženský futbal počas šampionátu v Anglicku rozdával. Veľa gólov, veľa ofenzívy, to sa páči, to je podstata tejto krásnej hry,“ nadchýnal sa tréner. Potom si vysúkal rukávy a pustil sa do ďalšej roboty.

AKTUÁLNA NOMINÁCIA

NOMINÁCIA
BRANKÁRKY: Zsófia Hatyina
 (FC Union Nové Zámky), Janka Červíková (Spartak Trnava), Vanesa Stachová (GFC regionálna akadémia)
OBRANKYNE
Viktória Čeriová (Spartak Trnava), Erika Randová (Spartak Trnava), Tereza Mrocková (Slovan Bratislava), Radoslava Halásová (Slovan Bratislava), Dominika Kucharčíková (Spartak Myjava), Sára Kršiaková (Spartak Myjava), Monika Pirťanová (Spartak Myjava), Zuzana Lukáčová (Viktoria Plzeň)
STREDOPOLIARKY
Karina Pelikánová (Viktoria Plzeň, Laura Bieliková (1. FC Slovácko), Tamara Morávková (1. FC Slovácko)
Timea Feketevíziová (Szombathelyi Haladás), Klaudia Tyčiaková (Spartak Trnava), Ella Glatzová (Spartak Myjava)
Valentína Šušolová (Slovan Liberec), Kristína Panáková (Neulengbach USV)
ÚTOČNÍČKY: Lucia Antalová
 (Slovan Liberec), Rebeka Žihlavníková (MFK Ružomberok), Jana Boorová (Spartak Myjava), Nikola Pavlíková (FC Petržalka), Nikoleta Hucovičová (Spartak Myjava)

Značky